Oczy to bardzo delikatna struktura. Bardzo łatwo je uszkodzić, jednak większość z nas nie przykłada większej wagi do tego jak pracują i co im szkodzi. Części problemów czy zaburzeń wzroku można uniknąć, wystarczy pamiętać o higienie wzroku (tj. dbanie przede wszystkim o to, aby nie narażać oka na ciągłe patrzenie w ekran monitora, telefonu komórkowego czy telewizora, uprawiać sport - najlepiej na świeżym powietrzu, aby oko mogło "ćwiczyć" patrzenie w bliż i dal) oraz nie lekceważyć niepokojących sygnałów i regularnie badać wzrok.
Jeśli problem pojawia się nagle - chory w jednej chwili ślepnie, widzi podwójnie, obrazy są rozmyte, pojawiają się mroczki, jasne rozbłyski, zanika bocznego pola widzenia, a dodatkowo pojawia się ostry ból - może to sugerować atak jaskry, zapalenie nerwu wzrokowego lub niedokrwienie oka. Takie sytuacje wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Oba schorzenia wywołują nadwrażliwość na światło, ból i zaczerwienienie oka. Bardzo często pojawia się także ból głowy rozmyte widzenie.
Do najbardziej charakterystycznych objawów tego schorzenia należą nagłe lub stopniowe pogorszenie się wzroku. Zniekształcenie i znaczne ściemnienie obrazów, zwłaszcza podczas czytania. Dodatkowo w centralne pole widzenia może stać się puste, a linie proste zaczną być widoczne jako pofalowane. Schorzenie daje o sobie znać zazwyczaj u osób po 55. roku życia. Najlepsze efekty daje w tym przypadku leczenie laserowe.
Odwarstwienie siatkówki towarzyszą mroczki, świetlne rozbłyski i zanik bocznego pola widzenia. Jeśli lekarz potwierdzi diagnozę zazwyczaj konieczny jest zabieg operacyjny.
Zaćma to zmętnienie soczewki oka. W pierwszej kolejności pojawia się zamglone widzenie i biała plamka widoczna na źrenicy oka. W leczeniu zaćmy najczęściej stosuje się leczenie operacyjne.
Rozmyte obrazy i ból głowy, który pojawia się przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się stosunkowo blisko może oznaczać nadwzroczność. Aby naprawić wadę koniczne jest dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych. W sytuacji, gdy rozmyte wydają się być przedmioty, które znajdują się daleko mówi się wtedy o krótkowzroczności. Przypadłość także można, a nawet trzeba skorygować odpowiednimi okularami.
Do zaburzeń widzenia bardzo często dochodzi wskutek uszkodzenia - zarówno mechaniczne, jak bezpośrednie - gałki ocznej. Jeśli w oku znajduje się ciało obce czasem można usunąć je samodzielnie, jeśli nie jest to możliwie konieczna jest wizyta u okulisty.
Problemy ze wzrokiem bardzo często towarzyszą innym schorzeniom. W rupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które zmagają się:
Ponieważ retinopatia cukrzycowa pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje konieczne jest, aby osoby z cukrzycą typu 2 raz w roku odwiedzały lekarza okulistę i badały wzrok.
Bardzo często zaburzenia wzroku mają związek z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, skrzyżowania wzrokowego, drogi wzrokowej oraz ośrodków wzrokowych w płacie potylicznym. Zmiany te mogą powodować obniżenie ostrości wzroku, ubytki w polu widzenia, a nawet utratę wzroku.