Zaburzenia widzenia - skąd się biorą, jakie diagnozowane są najczęściej i jak wygląda ich leczenie?

Zaburzenia wzroku mogą pojawić się z bardzo wielu powodów. Czasem mają one związek z naturalnym procesem starzenia się organizmu, ale mogą także być konsekwencją urazu lub nieprawidłowego leczenia niektórych schorzeń, np. cukrzycy. Bez względu na to, co je wywołało konsultacja z lekarzem jest niezbędna. Jakie zaburzenia wzroku diagnozowane są najczęściej?

Oczy to bardzo delikatna struktura. Bardzo łatwo je uszkodzić, jednak większość z nas nie przykłada większej wagi do tego jak pracują i co im szkodzi. Części problemów czy zaburzeń wzroku można uniknąć, wystarczy pamiętać o higienie wzroku (tj. dbanie przede wszystkim o to, aby nie narażać oka na ciągłe patrzenie w ekran monitora, telefonu komórkowego czy telewizora, uprawiać sport - najlepiej na świeżym powietrzu, aby oko mogło "ćwiczyć" patrzenie w bliż i dal) oraz nie lekceważyć niepokojących sygnałów i regularnie badać wzrok.

Zaburzenia wzroku - jakie diagnozowane są najczęściej?

Jeśli problem pojawia się nagle - chory w jednej chwili ślepnie, widzi podwójnie, obrazy są rozmyte, pojawiają się mroczki, jasne rozbłyski, zanika bocznego pola widzenia, a dodatkowo pojawia się ostry ból - może to sugerować atak jaskry, zapalenie nerwu wzrokowego lub niedokrwienie oka. Takie sytuacje wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

  • Zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka

Oba schorzenia wywołują nadwrażliwość na światło, ból i zaczerwienienie oka. Bardzo często pojawia się także ból głowy rozmyte widzenie.

Do najbardziej charakterystycznych objawów tego schorzenia należą nagłe lub stopniowe pogorszenie się wzroku. Zniekształcenie i znaczne ściemnienie obrazów, zwłaszcza podczas czytania. Dodatkowo w centralne pole widzenia może stać się puste, a linie proste zaczną być widoczne jako pofalowane. Schorzenie daje o sobie znać zazwyczaj u osób po 55. roku życia. Najlepsze efekty daje w tym przypadku leczenie laserowe.

  • Odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie siatkówki towarzyszą mroczki, świetlne rozbłyski i zanik bocznego pola widzenia. Jeśli lekarz potwierdzi diagnozę zazwyczaj konieczny jest zabieg operacyjny.

  • Zaćma

Zaćma to zmętnienie soczewki oka. W pierwszej kolejności pojawia się zamglone widzenie i biała plamka widoczna na źrenicy oka. W leczeniu zaćmy najczęściej stosuje się leczenie operacyjne.

Rozmyte obrazy i ból głowy, który pojawia się przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się stosunkowo blisko może oznaczać nadwzroczność. Aby naprawić wadę koniczne jest dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych. W sytuacji, gdy rozmyte wydają się być przedmioty, które znajdują się daleko mówi się wtedy o krótkowzroczności. Przypadłość także można, a nawet trzeba skorygować odpowiednimi okularami.

  • Ciało obce w oku

Do zaburzeń widzenia bardzo często dochodzi wskutek uszkodzenia - zarówno mechaniczne, jak bezpośrednie - gałki ocznej. Jeśli w oku znajduje się ciało obce czasem można usunąć je samodzielnie, jeśli nie jest to możliwie konieczna jest wizyta u okulisty.

Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Zaburzenia widzenia - kiedy mogą się pojawić?

Problemy ze wzrokiem bardzo często towarzyszą innym schorzeniom. W rupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które zmagają się:

  • nadczynnością tarczycy - w ich przypadku niepokój powinno wzbudzić przede wszystkim podwójne widzenie, wytrzeszcz oczu, ocieplenie skóry i przyspieszeniem akcji serca oraz migrena z obecnością plamek świetlnych i mroczków przed oczami.
  • cukrzycą - retinopatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych w siatkówce oka,  to jedno z najczęstszych powikłań u osób chorujących na cukrzycę. Jakiekolwiek zaburzenia związane ze wzrokiem w ich przypadku powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem. W przeciwnym razie może dojść do całkowitej utraty wzroku. Zaniepokoić powinny szczególnie słabe widzenie w nocy, nieostre obrazy, przy przechodzeniu z jasnego pomieszczenia do ciemnego (i na odwrót), tworzenie się nowych naczyń krwionośnych na powierzchni siatkówki lub tęczówki oraz obrzęk siatkówki.

Ponieważ retinopatia cukrzycowa pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje konieczne jest, aby osoby z cukrzycą typu 2 raz w roku odwiedzały lekarza okulistę i badały wzrok.

Bardzo często zaburzenia wzroku mają związek z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, skrzyżowania wzrokowego, drogi wzrokowej oraz ośrodków wzrokowych w płacie potylicznym. Zmiany te mogą powodować obniżenie ostrości wzroku, ubytki w polu widzenia, a nawet utratę wzroku.

Więcej o: