Podwyższony cholesterol. Jaki powinien być prawidłowy poziom HDL i LDL?

Podwyższony cholesterol może pojawić się w wynikach badań każdego człowieka. Ważne jest więc, aby regularnie badać się, gdyż taki stan jest bardzo niebezpieczny i może doprowadzić do rozwinięcia się wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób.

Cholesterol całkowity podwyższony. Co to znaczy?

Podwyższony cholesterol to sygnał, że jak najszybciej należy przedsięwziąć odpowiednie działania mające na celu jego obniżenie. Najpierw jednak należy uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest cholesterol i dlaczego jest tak ważny, a zarazem niebezpieczny dla ludzkiego organizmu.

Cholesterol jest to związek organiczny, który częściowo produkowany jest przez organizm (a konkretnie wątrobę), natomiast częściowo jest przyjmowany wraz z pożywieniem. Jest on niezbędny do funkcjonowania organizmu, jednak zbyt wysoki poziom substancji może powodować kłopoty zdrowotne. Dzieje się tak dlatego, że na cholesterol całkowity składają się dwie frakcje:

  • HDL - tzw. dobry cholesterol
  • LDL - tzw. zły cholesterol.

Cholesterol jest niezbędny organizmowi, gdyż odpowiada m.in. za produkcję hormonów, przyswajanie witaminy D, jest składnikiem żółci ważnej w procesie trawienia, ale przede wszystkim jest budulcem osłonek mielinowych chroniących włókna nerwowe.

Niemniej jednak jeśli cholesterol całkowity jest podwyższony w wynikach badań, wówczas konieczne jest jego ograniczenie, gdyż może przyczynić się chociażby do rozwoju miażdżycy

Bezsenność. Sposoby na dobry sen. Jak spać lepiej? Jak zasypiać? Dlaczego budzimy się w nocy? Jeśli śpisz mniej niż 7 godzin, twoje serce jest zagrożone

Przyczyna wysokiego cholesterolu

Wysoki cholesterol nazywany także hipercholesterolemią i może mieć kilka przyczyn. Część z nich jest od nas niezależna. Do tych zaliczamy uwarunkowania genetyczne oraz wiek. Natomiast część z czynników wpływających na podwyższenie cholesterolu jest w pełni zależna od prowadzonego przez nas trybu życia. Gromadzeniu się "złego cholesterolu" sprzyja bowiem:

Te czynniki łatwo jest wyeliminować i tym samym wpłynąć na poprawę stanu naszego organizmu. Wystarczą dobre chęci i duża motywacja. W zmianie diety może okazać się konieczna także konsultacja z dietetykiem. 

Zobacz wideo Cholesterol jest niezbędny do życia, ale co za dużo, to niezdrowo

Prawidłowy cholesterol. Normy "dobrego" i "złego" cholesterolu

Prawidłowy cholesterol to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o zachowanie dobrostanu naszego organizmu. Warto go regularnie kontrolować, a może to pomóc uniknąć w przyszłości m.in. chorób układu krążenia. Prawidłowy cholesterol powinien mieścić się w następujących normach:

  • LDL - norma: 130 mg/dl; dla pacjentów po udarach i cierpiących na choroby układu krążenia:        < 100 mg/dl
  • HDL - norma: mężczyźni ≥ 40 mg/dl kobiety ≥ 50 mg/dl; dla pacjentów po udarach i cierpiących na choroby układu krążenia: > 60 mg/dl.

Jak zmniejszyć cholesterol? Prawidłowa dieta

Pierwszym krokiem w tym jak zmniejszyć cholesterol powinna być zmiana nawyków żywieniowych. Prawidłowo skomponowana dieta, uboga w tłuszcze nasycone, pozbawiona tłuszczy trans oraz wysokoprzetworzonych węglowodanów powinna sprzyjać obniżaniu poziomu cholesterolu.

W przypadku hipercholesterolemii dieta powinna być przede wszystkim naturalna, pozbawiona produktów przetworzonych, bogata w błonnik. Podstawę w niej stanowić powinny warzywa, ale też owoce, pełnoziarniste pieczywo, makarony itp.

Wszystko to jednak będzie bezcelowe jeśli w dalszym ciągu pacjent będzie palił tytoń czy żył w ciągłym stresie. Wskazuje się bowiem coraz częściej, że dieta jest tylko jedną z wielu ważnych składowych w procesie zmniejszania cholesterolu.

Jak szybko obniżyć cholesterol? Postaw na aktywność fizyczną

Wiele osób dostając wyniki badań mówiące o podwyższonym cholesterolu, zastanawia się jak szybko go obniżyć. Nie ma lepszej drogi niż dieta i ćwiczenia fizyczne. Nie oznacza to, że od razu musimy trenować do upadłego siedem dni w tygodniu. Wystarczy w zupełności umiarkowana aktywność fizyczna, która stopniowo w miarę poprawy kondycji może być intensyfikowana. 

Według statystyk już 30 minut ćwiczeń może wyraźnie wpłynąć na kondycję organizmu, w tym na obniżenie złego cholesterolu. Oprócz tego poprawia się też wydolność serca i płuc, a obniżeniu ulega ciśnienie u osób cierpiących z powodu nadciśnienia tętniczego. Ruch dobrze wpływa także na osoby obciążone cukrzycą - aktywność pozwala regulować i obniżać poziom glikemii.

Produkty, które mogą być źródłem białek przekształcanych przez organizm w homocysteinę, to nowi wrogowie niektórych samozwańczych dietetyków. Tymczasem - nie tędy droga, Słynni truciciele w naszej diecie. Jest się czego bać?

Obniżenie cholesterolu. Definitywne rozstanie z paleniem

Jak już wyżej wspomniano w obniżeniu cholesterolu ważną rolę pełni pozbycie się nałogu nikotynowego. Zazwyczaj zwraca się uwagę, że palenie szkodzi ukazując choroby układu oddechowego, z nowotworem płuc na czele. I owszem tak jest. Niemniej jednak nikotyna ma znacznie szersze, negatywne działanie na ludzki organizm, w tym także to przyczyniające się do utrzymywania się wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Natychmiastowa rezygnacja z niej może być trudna, jednak jest niezbędna, jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie. 

Zobacz też: Czarna porzeczka - leczy i świetnie smakuje

Więcej o: