¦wiat³owstrêt? Zapewne potrzebujesz pomocy specjalisty

Tê dolegliwo¶æ kojarzymy przede wszystkim z migren±. Rzeczywi¶cie, czasem towarzyszy jej atakom. Zarazem mo¿e równie¿ ¶wiadczyæ o niedoborze witaminy B, alergii, chorobach oczu, infekcji wirusowej, b±d¼ bakteryjnej, a nawet problemie neurologicznym, zagra¿aj±cym ¿yciu. Nie panikuj jednak tylko dlatego, ¿e ¼le reagujesz na ¶wiat³o. Przyjrzyj siê innym objawom. Na ich podstawie bêdzie ci ³atwiej zdecydowaæ, co robiæ.

¦wiat³owstrêt , zwany tak¿e fotofobi±, oznacza nadwra¿liwo¶æ oka na ¶wiat³o, najczê¶ciej "zmuszaj±c±" do zmru¿enia powiek. Czasem bez trudu mo¿emy odkryæ przyczynê ¶wiat³owstrêtu: pojawia siê u osób gor±czkuj±cych, przemêczonych, lecz±cych kaca, po zranieniu oka. Zatem niejednokrotnie "lekarstwem" jest czas i dora¼ne ¶rodki ³agodz±ce dolegliwo¶ci. Uraz oka zawsze wymaga pilnej konsultacji z okulist±, nawet, gdy ból nie jest dotkliwy ( wszystko na ten temat ). W przypadku podwy¿szonej temperatury istotne s± objawy jej towarzysz±ce oraz to, jak wysoka jest gor±czka. Chocia¿ sama nie jest chorob± i zasadniczo ma na celu naturalne zwalczanie problemu przez organizm, mo¿e sygnalizowaæ powa¿ne schorzenie, które wymaga szybkiego dzia³ania (wiêcej: Gor±czka - wróg czy przyjaciel? ).

¦wiat³owstrêt: wyprzedziæ objaw

Bywa, ¿e ¶wiat³owstrêt zwalcza zmiana diety. Oczy staj± siê zbyt wra¿liwe, gdy mamy niedobór witaminy B2, czyli ryboflawiny. Sporo tej witaminy znajduje siê w podrobach, wo³owinie, rybach, nabiale, migda³ach, pestkach s³onecznika czy ro¶linach str±czkowych. Zarazem: niedobór nie musi byæ efektem zaniedbañ dietetycznych. Czasem to skutek zaburzeñ wch³aniania o ró¿nej przyczynie, wymagaj±cych konsekwentnego leczenia, np. u gastrologa.

Powodów wyst±pienia ¶wiat³owstrêtu jest wiele i zazwyczaj trzeba ten objaw wyja¶niæ z lekarzem. Niejednokrotnie konieczna jest diagnostyka i leczenie specjalistyczne, np. u okulisty, b±d¼ neurologa.

Sprawc± problemów mo¿e byæ tarczyca. Objawów niew³a¶ciwego funkcjonowania tego narz±du jest mnóstwo, w zale¿no¶ci od tego, czy dokucza nam nadczynno¶æ, czy niedoczynno¶æ tarczycy: nienaturalne tycie, nadmierne chudniêcie, wyziêbienie organizmu, os³abienie w³osów, skóry, paznokci, gorszy nastrój, pobudzenie, "zwolnienie obrotów", bóle g³owy ... Na li¶cie znajduje siê i ¶wiat³owstrêt, typowy dla choroby Gravesa-Basedowa, zazwyczaj wystêpuj±cej u kobiet (wiêcej na ten temat) . Leczeniem takich schorzeñ zajmuje siê endokrynolog. Nim jednak siê do niego udasz, sensowne jest wykonanie

">badania TSH. Powinien je zleciæ lekarz pierwszego kontaktu, jednak wci±¿ nie jest to wystarczaj±co czêsta praktyka.

Przyczyn± ¶wiat³owstrêtu mo¿e byæ w¶cieklizna, jednak w przypadku podejrzenia kontaktu z wywo³uj±cym chorobê wirusem (pok±sanie, o¶linienie przez nieszczepione zwierzê miêso¿erne, a nawet gryzonia), dzia³aæ trzeba natychmiast, nie czekaj±c na ewentualne objawy.

¦wiat³owstrêt u dzieci, wraz gor±czk± i charakterystyczn± wysypk±, towarzyszy te¿ innej zaka¼nej chorobie wirusowej, odrze. Odra nie jest ciê¿k± chorob±, jednak czasem prowadzi do powa¿nych powik³añ, np. zapalenia p³uc, zapalenia mózgu. Wiêcej na ten temat . Bywa, ¿e zmiany na skórze pojawiaj± siê pó¼niej ni¿ negatywna reakcja na ¶wiat³o. Dzi¶ odra zdarza siê bardzo rzadko, gdy¿ chroni przed ni± obowi±zkowe szczepienie. Zarazem niebezpieczna moda na unikanie szczepionek i fakt, ¿e nie gwarantuj± one 100% ochrony, sprawiaj±, ¿e odr± mo¿na siê jednak w Polsce zakaziæ (w ostatnich latach: kilkadziesi±t przypadków rocznie, przed wprowadzeniem szczepieñ obowi±zkowychw latach 70. ubieg³ego wieku: ok. 200 tysiêcy).

¦wiat³owstrêt: dolegliwo¶æ alergika?

Niejednokrotnie nadwra¿liwo¶æ na ¶wiat³o dokucza alergikom. Zarówno osoby cierpi±ce z powodu kataru siennego, jak i astmy, poza innymi przykrymi dolegliwo¶ciami, typowymi dla tych chorób alergicznych, odczuwaj± tak¿e ¶wiat³owstrêt. W przypadku uczulenia na py³ki trudno unikaæ dra¿ni±cego alergenu, a przyjmowanie ¶rodków dora¼nych, dostêpnych bez recepty, to za ma³o, by powstrzymaæ rozwój choroby i unikn±æ powik³añ. Konieczna jest konsultacja u alergologa, do którego kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Warto to zrobiæ tak¿e dlatego, ¿e leki dostêpne i bez recepty mo¿na kupiæ znacznie taniej, je¶li przepisuje je specjalista.

¦wiat³owstrêt: problem okulistyczny

Je¶li do¶wiadczasz ¶wiat³owstrêtu po badaniach diagnostycznych u okulisty, a ten zastosowa³ atropinê, nie masz siê czym martwiæ: to na pewno wkrótce minie. Najczê¶ciej dolegliwo¶ci utrzymuj± siê do kilku godzin, czasem na "uspokojenie" sytuacji trzeba poczekaæ do rana.

¦wiat³owstrêt bez wyra¼nej przyczyny, nawracaj±cy, niejednokrotnie staje siê przyczyn± wizyty u okulisty. Warto go odwiedziæ, gdy¿ nadmierna reakcja na ¶wiat³o towarzyszy wielu problemom okulistycznym: zespo³owi suchego oka, zapaleniu spojówek, zapaleniu têczówki. Tak mo¿e siê objawiaæ i z³odziejka wzroku: jaskra. Uwaga! Ta choroba kojarzona przede wszystkim z osobami starszymi ma te¿ niebezpieczn± odmianê, typow± dla najm³odszych. Przygl±daj siê uwa¿nie niemowlakowi i maluchowi, który jeszcze nie umie opowiedzieæ, co mu dolega. Je¶li podejrzewasz ¶wiat³owstrêt, koniecznie odwied¼ pediatrê i w przypadku w±tpliwo¶ci okulistê dzieciêcego. Je¶li starsze dziecko narzeka na ¶wiat³owstrêt, tak¿e trzeba znale¼æ jego przyczynê. Nieleczona jaskra grozi ca³kowit± utrat± wzroku.

Uwaga! U doros³ych jaskra tak¿e mo¿e objawiaæ siê ¶wiat³owstrêtem, ³zawieniem oczu, zaburzeniami widzenia. Czasem jednak nie ma ¿adnych sygna³ów ostrzegawczych, st±d ka¿dy po trzydziestce powinien odwiedzaæ okulistê przynajmniej raz w roku.

¦wiat³owstrêt: ból g³owy, czyli migrena?

W przypadku ataków migreny rzeczywi¶cie ¶wiat³owstrêt bywa wiernym towarzyszem. Zarazem nie ka¿dy ból g³owy to zaraz migrena, a i w¶ród osób cierpi±cych na "prawdziw±" migrenê sporo jest takich, które nie maj± typowych dla niej objawów (np. aury, wymiotów). Nowoczesne leczenie migreny nie polega jedynie na ³agodzeniu dolegliwo¶ci, ale i wyprzedzaniu ataków. Rozpoznanie, a tak¿e leczenie za pomoc± preparatów niejednokrotnie dostêpnych wy³±cznie na receptê, nale¿y pozostawiæ neurologowi (kieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu).

Migrena nie jest bardzo niebezpieczn± chorob±, z za³o¿enia nie prowadzi te¿ do gro¼nych powik³añ. Zarazem mo¿e znacznie obni¿yæ jako¶æ ¿ycia, a dzisiaj naprawdê nie trzeba ju¿ regularnie cierpieæ z jej powodu. Istniej± jednak powa¿ne choroby, które czasem daj± objawy podobne do migreny, st±d diagnoza zazwyczaj jest stawiana po dok³adnej diagnostyce, wykluczaj±cej tak± mo¿liwo¶æ.

Uwaga! ¦wiat³owstrêt towarzysz±cy nag³emu, wyj±tkowo silnemu bólowi g³owy (nieporównywalnemu do wcze¶niej do¶wiadczonych) czy uczuciu pora¿enia cia³a, wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Tak postêpujemy i wtedy, gdy nie ma tego objawu, a "tylko" boli bardzo g³owa, odczuwamy dezorientacjê, nienaturalne mrowienie koñczyn. Tak mo¿e objawiaæ siê zagra¿aj±ce ¿yciu pêkniêcie têtniaka, krwotok podpajêczynówkowy, udar.

¦wiat³owstrêt przy bardzo wysokiej gor±czce, zw³aszcza u dzieci, równie¿ wymaga szybkiej interwencji. To mo¿e byæ zapalenie opon mózgowych, sepsa. Nie wahaj siê wezwaæ pogotowia, je¶li osoba z takimi objawami ma plamy na skórze, sztywno¶æ karku, drgawki.

Zobacz tak¿e:

Sepsa: jak j± rozpoznaæ?

Zapalenie opon mózgowych

Têtniak mózgu - mo¿na siê przed nim jako¶ uchroniæ?

Zobacz wideo

Do³±cz do Zdrowia na Facebooku!

zobacz inne okulary przeciws³oneczne w materia³y partnera

Wiêcej o: