Co to jest katarakta, nie trzeba specjalnie tłumaczyć, gdyż praktycznie każdy zetknął się z kimś, kto cierpiał na to schorzenie oczu. Jest ono bowiem bardzo często występującą dolegliwością, zwłaszcza u osób po 50. roku życia - mamy wtedy do czynienia z tzw. zaćmą starczą. Katarakta dotyka soczewki oka, która stopniowo tracąc swą przejrzystość, prowadzi do częściowej lub całkowitej ślepoty. Na szczęście sytuacja ta nie jest ostateczna - istnieją bowiem metody usuwania katarakty, które przywracają sprawność wzroku.
Postępujące mętnienie soczewki, jakim jest katarakta może być wadą wrodzoną jak również nabytą. Co to jest katarakta, najlepiej wyjaśni nam okulista, który w trakcie jednej wizyty po kilku prostych badaniach jest w stanie postawić taką diagnozę. Głównym objawem katarakty jest pogorszenie widzenia spowodowane brakiem przejrzystości soczewki. W takim wypadku żadne szkła korekcyjne nie są w stanie odpowiednio wyostrzyć wzroku. U osób starszych problem ten spowodowany jest spadkiem elastyczności soczewki. Zdarza się jednak, że na zaćmę cierpią osoby młode. U nich najczęstszymi przyczynami choroby są:
Początkowo zaćmę można pomylić z osłabieniem widzenia spowodowanym krótko- lub dalekowzrocznością. Jednak kiedy okazuje się, że żadne szkła nie rozwiązują problemu, wówczas lekarz musi bliżej przyjrzeć się kondycji soczewki. Objawami towarzyszącymi katarakcie są przede wszystkim:
Katarakta na oku stanowi duże zagrożenie dla wzroku. Dlatego nie należy zwlekać z jej usunięciem i jak najszybciej poddać się zabiegowi. Operacja jest na tyle prosta i bezpieczna, że z powodzeniem wykonuje się ją u maluszków z wrodzoną zaćmą jak i u osób w podeszłym wieku. Celem zabiegu jest usunięcie zmętniałej soczewki i w jej miejscu umieszczenie sztucznej. Takie soczewki dają bardzo dobre efekty i są w przeważającej ilości przypadków tolerowane przez ludzki organizm. Dostępne są różne rodzaje sztucznych soczewek, które dobierane są nie tylko pod kątem potrzeb pacjenta, ale także pod względem jego możliwości finansowych - najnowocześniejsze typy soczewek nie są refundowane przez NFZ.
Katarakta oka usuwana jest podczas zabiegu, który zajmie nam jeden dzień. Pacjent bezpośrednio po nim jest sprawny i może bez problemu się poruszać - nie ma ryzyka, że sztuczna soczewka wysunie się lub wypadnie.
Niemniej jednak istnieje kilka zaleceń, których należy przestrzegać po operacji katarakty. Przede wszystkim przez okres 10-14 dni nie wolno dotykać ani moczyć oka, aby zapobiec wdaniu się infekcji. Przez ten czas należy natomiast stosować specjalne krople z antybiotykiem - na początku nawet co dwie godziny, z czasem częstotliwość się zmniejsza. Po trzech tygodniach od zabiegu pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną - jeśli pojawiły się objawy typu ból i zaczerwienienia oka, obrzęk albo światłowstręt natychmiast należy je zgłosić.
Zobacz też: Laserowa korekcja wzroku. Na czym polega? Kiedy warto ją przeprowadzić?