Towarzyszyć mu może ból i łzawienie, a w przypadkach zakażenia nawet pojawienie się ropnej wydzieliny. Dodatkowo zaczerwienione oczy mogą mieć podłoże w chorobach autoimmunologicznych. Zaczerwienienie oka powstaje na skutek rozszerzenia powierzchownych żył i naczyń gałki ocznej, najczęściej w wyniku podrażnienia spojówki, błony naczyniowej, rogówki lub twardówki. Bardzo często traktowane jest jako objaw przemęczenia lub alergii, a także jako nadmierna ekspozycja na światło słoneczne lub długotrwała praca przy komputerze. Zdarza się jednak, że objaw ten jest związany z poważną chorobą.
W przypadku wystąpienia zaczerwienienia oczu, istotne jest zwrócenie uwagi czy wystąpiły objawy współtowarzyszące jak zaburzenie widzenia, zmiany ostrości, świąd, światłowstręt lub wydzielina.
Czerwone oko może mieć wiele przyczyn i wiązać się z przemęczeniem lub przepracowaniem, ale także może być objawem rozpoczynającej lub toczącej się choroby gałki ocznej. Poniżej przedstawiono listę najczęściej występujących schorzeń oka.
Czerwone oko może mieć także pojawić się w przypadku silnego ataku jaskry, któremu często towarzyszą zawroty głowy i nudności. Pojawia się także pogorszenie ostrości wzroku. Zaczerwienienie gałki ocznej występuje także w przypadku błędnej korekcji wady wzroku i w wyniku źle dobranych okularów. Oczy są narażone na większy wysiłek co skutkuje zmęczeniem, podrażnieniem i zaczerwienieniem. Czerwone oczy występują także po spożyciu narkotyków takich jak marihuana.
W większości przypadków przyczyną czerwonego oka jest zapalenie spojówek, jednak w każdej sytuacji zaleca się konsultację lekarską - okulistyczną.
W przypadku wystąpieniu objawu jakim jest czerwone oko należy zwrócić uwagę na inne występujące symptomy. Zaczerwienieniu może towarzyszyć pogorszenie widzenia, światłowstręt, podwójne widzenie, silny ból oka wywołujący duży ból głowy lub migrenę. Dodatkowo mogą także wystąpić mdłości, zawroty głowy, wyciek z nosa i kichanie (w przypadku alergii), zmęczenie i pojawienie się tęczowych kół wokół źródła światła.
Czerwone oko u dziecka najczęściej jest objawem wiosennego zapalenia spojówek, które występuje sezonowo i pojawia się na skutek alergii lub nadwrażliwości na pyłki drzew czy traw. Objaw ten może także być skutkiem urazu np. uderzenia lub postępującej wady wzroku, u dzieci rzadko występuje jako objaw chorobowy. Objawowi czerwonego oka bardzo często towarzyszy dyskomfort i wydzielina ropna. Może także pojawić się świąd, pieczenie i obrzęk powiek.
W przypadku wystąpienia objawu czerwonego oka niezbędna jest jak najszybsza konsultacja okulistyczna. W sytuacji kiedy powodem jest ciało obce, wymaga ono natychmiastowego usunięcia w warunkach sterylnych. Konsultacja lekarska jest niezbędna w celu wykrycia przyczyny czerwonego oka, a także w celu wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Badanie lekarskie opiera się na ocenie ostrości wzroku w obu gałkach, badaniu ruchomości gałek, badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz dna oka po uprzednim poszerzeniu źrenicy.
Zazwyczaj całkowite wyleczenie jest możliwe, jeżeli zostanie wdrożone w odpowiednim czasie.
W przypadku, gdy objaw czerwonego oka występuje na skutek przemęczenia, istnieją domowe sposoby które pomogą wyleczyć problem. Najczęściej stosuje się okłady z herbaty (na powieki nakłada się nasączone czarną herbatą lub rumiankiem waciki kosmetyczne), dzięki temu zmniejsza się ból i zmęczenie oczu. Najlepszą metodą na poradzenie sobie z czerwonymi oczami jest sen i odpoczynek. W przypadku długotrwałej pracy przy komputerze powinno się zakładać okulary ochronne ze specjalną powłoką. Zaleca się także używane kropli nawilżających dostępnych w aptekach bez recepty.
W celu zapobiegania występowania chorób mogących wywoływać objaw czerwonego oka nie powinno się pocierać gałek ocznych (szczególnie zanieczyszczonymi rękami). Powinno się mieć osobne kosmetyki do makijażu i demakijażu. Należy dbać o odpowiednią higienę oczu, szczególnie podczas używania soczewek kontaktowych (stosować odpowiednie płyny do dezynfekcji i pielęgnacji soczewek).
To także może cię zainteresować: