Wady wzroku - przyczyny, leczenie

Z roku na rok coraz wiêcej osób zg³asza siê do okulisty z podejrzeniem wady wzroku. Nieostre widzenie, brak prawid³owego skupiania ¶wiat³a, czy zaburzona akomodacja oka to jedne z najpopularniejszych objawów. Wady wzroku wystêpuj± niezale¿nie od wieku. Warto kontrolnie odwiedzaæ okulistê.
Zobacz wideo

Uk³ad optyczny oka sk³ada siê on z kilku elementów - rogówki, soczewki, cia³a szklistego i cieczy wodnistej. Czê¶æ z nich odpowiada za prawid³owe skupianie ¶wiat³a, które pó¼niej musi zostaæ w³a¶ciwie odebrane przez soczewkê. We wzorcowym przypadku skupione ¶wiat³o pada dok³adnie na soczewkê oka. Niestety, wiele czynników mo¿e powodowaæ, ¿e uk³ad optyczny nie dzia³a prawid³owo. O takiej sytuacji mówimy, gdy skupione ¶wiat³o pada przed lub za soczewkê oka. 

 

Sk±d siê bior± wady wzroku?

Lekarze zaznaczaj±, ¿e nie ma jednej, uniwersalnej przyczyny wad wzroku, Ka¿dy z pacjentów jest jednostkowym przypadkiem, którego trzeba rozpatrywaæ osobno. Jest jednak kilka sytuacji, które zwiêkszaj± ryzyko zburzeñ prawid³owego widzenia.

U wiêkszo¶ci m³odych pacjentów okuli¶ci stwierdzaj± wrodzon± wadê wzroku. Oznacza to, ¿e te przypad³o¶æ odziedziczyli po swoich przodkach. W takich przypadkach wczesna diagnoza i leczenie mo¿e zapobiec pog³êbianiu siê wady wzroku,

Czê¶æ osób zaczê³a nieostro widzieæ dopiero w czasie up³ywu lat. Wtedy wada wzroku zwi±zana jest z nieprawid³owym dbaniem o swoje oczy. Dotyczy to g³ównie osób spêdzaj±cych du¿o czasu przed ekranem komputera lub telewizora. Wady wzroku czêsto dotykaj± tak¿e osoby starsze. Jest to spowodowane zu¿yciem uk³adu optycznego oka.

Wadê wzroku mo¿e wywo³aæ sytuacja, która nadwyrê¿a narz±d wzroku oraz jego po³±czenia nerwowe. Ma to miejsce, w przypadku, gdy osoba nara¿ona na zaburzenia wzroku podejmuje du¿y, fizyczny wysi³ek lub prze¿ywa silny stres.

Objawy, z którymi powiniene¶ zg³osiæ siê do okulisty

Ró¿ne wady wzroku maj± inne objawy. Zawsze wi±¿± siê jednak z dyskomfortem widzenia oraz nieostro¶ci± widzenia. Zniekszta³cony obraz mo¿e powodowaæ nawet zawroty i bóle g³owy, rozdra¿nienie i zmêczenie oczu. Rodzice powinni zwróciæ uwagê na zachowania u swoich dzieci, które sugeruj± wady wzroku. Je¶li nasze pociechy odsuwaj± lub przybli¿aj± do siebie przedmiot, by go dok³adnej obejrzeæ prawdopodobnie nie widz± wystarczaj±co ostro. Osoby, które podejrzewaj± u siebie wadê wzroku powinny zg³osiæ siê do okulisty, który jest w stanie j± potwierdziæ lub wykluczyæ, podczas prostych badañ.

 Najpopularniejsze wady wzroku

Ka¿da z wad wzroku spowodowana jest przez inne, wadliwe funkcjonowanie uk³adu optycznego oka. Do najpopularniejszych wad wzroku nale¿±:

  • Dalekowzroczno¶æ, czyli nadwzroczno¶æ - jest to wada uk³adu skupiaj±cego wi±zki ¶wiat³a. W tym przypadku zamiast na soczewkê, pada ono za ni±. Osoba, któr± dotyczy dalekowzroczno¶æ nieostro widzi wszystkie przedmioty, które znajduj± siê blisko. Aby odczytaæ test najczê¶ciej oddaj± go od siebie. Szk³a, które reguluj± tê wadê oznaczone s± znakiem "+" i maj± skupiaj±cy kszta³t
  • Krótkowzroczno¶æ - wystêpuje, gdy uk³ad skupiaj±cy ¶wiat³o nie dzia³a prawid³o, a ¶wiat³o pada na obszar przed soczewk±. Krótkowidz nie potrafi dok³adnie zobaczyæ obiektów znajduj±cych siê daleko mimo, ¿e nie ma problemów z odczytaniem tekstów z bliska. Okulary takiej osoby wyposa¿one s± w szk³a rozpraszaj±ce ze znakiem "-".
  • Astygmatyzm - osoby z astygmatyzmem maj± zró¿nicowan± krzywiznê rogówki. Skutkuje to tym, ¿e ¶wiat³o nie za³amuje siê prawid³owo, a skupiony obraz pada na obszar poza soczewkê. £±czy to siê najczê¶ciej z innymi wadami jak krótkowzroczno¶æ lub dalekowzroczno¶æ.
  • Starczowzroczno¶æ - wystêpuje w sytuacji, gdy oko cz³owieka nie mo¿e przystosowaæ siê do nowego otoczenia i nie potrafi dostosowaæ w³a¶ciwej mocy widzenia. Dotyczy g³ównie starszych osób, gdy¿ najczê¶ciej wada ta jest wynikiem naturalnego procesu starzenia siê narz±du wzroku.
  • Daltonizm - wada, która uniemo¿liwia prawid³owe rozró¿nianie barw. Dotyczy g³ównie mê¿czyzn, gdy¿ czê¶ciej dziedzicz± daltonizm jako wadê wrodzon±. Jest to zaburzenie, które objawia siê ró¿nie u innych osób.
  • Zaburzenia widzenia stereoskopowego - jest to wada, która powoduje, ¿e nie jeste¶my w stanie prawid³owo oceniæ odleg³o¶ci. Osoby, których ona dotyczy, nie widz± g³êbi. Zaburzenia widzenia stereoskopowego wystêpuj,± g³ównie u osób maj±cych zeza.

Wady wzroku - leczenie

Wiêkszo¶æ wad wzroku mo¿na ³atwo skorygowaæ nosz±c okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Okulary musz± byæ wyposa¿one w odpowiednie szk³a, które s± dobrane przez lekarza. Okulista dobiera nie tylko moc szkie³, ale tak¿e ich odleg³o¶æ od ¼renicy oka. Dodatkowo, mog± byæ one pokryte specjalnymi pow³okami. Czê¶æ z nich niweluje negatywne dzia³anie ekranu komputera, a inne wyposa¿one s± w filtry UV. Osoby zainteresowane mog± zdecydowaæ siê tak¿e na soczewki kontaktowe. Zasada dzia³ania jest podobna, jak w przypadku okularów. Aby unikn±æ podra¿nienia oka nale¿y je jednak prawid³owo zak³adaæ, ¶ci±gaæ i przetrzymywaæ w specjalnych p³ynach do tego przeznaczonych.

Czê¶æ wad wzroku mo¿na tak¿e zoperowaæ. Przy pomocy korekcji laserowej wyrównuje siê powierzchniê soczewki. Obecnie cena takiego zabiegu wynosi oko³o 2 000 z³ za korekcjê jednego oka. Przed operacj± nale¿y skonsultowaæ siê z okulist±, który oceni, czy pacjent jest w stanie poddaæ siê zabiegowi.