Wady wzroku - przyczyny, leczenie

Z roku na rok coraz więcej osób zgłasza się do okulisty z podejrzeniem wady wzroku. Nieostre widzenie, brak prawidłowego skupiania światła, czy zaburzona akomodacja oka to jedne z najpopularniejszych objawów. Wady wzroku występują niezależnie od wieku. Warto kontrolnie odwiedzać okulistę.
Zobacz wideo

Układ optyczny oka składa się on z kilku elementów - rogówki, soczewki, ciała szklistego i cieczy wodnistej. Część z nich odpowiada za prawidłowe skupianie światła, które później musi zostać właściwie odebrane przez soczewkę. We wzorcowym przypadku skupione światło pada dokładnie na soczewkę oka. Niestety, wiele czynników może powodować, że układ optyczny nie działa prawidłowo. O takiej sytuacji mówimy, gdy skupione światło pada przed lub za soczewkę oka. 

 

Skąd się biorą wady wzroku?

Lekarze zaznaczają, że nie ma jednej, uniwersalnej przyczyny wad wzroku, Każdy z pacjentów jest jednostkowym przypadkiem, którego trzeba rozpatrywać osobno. Jest jednak kilka sytuacji, które zwiększają ryzyko zburzeń prawidłowego widzenia.

U większości młodych pacjentów okuliści stwierdzają wrodzoną wadę wzroku. Oznacza to, że te przypadłość odziedziczyli po swoich przodkach. W takich przypadkach wczesna diagnoza i leczenie może zapobiec pogłębianiu się wady wzroku,

Część osób zaczęła nieostro widzieć dopiero w czasie upływu lat. Wtedy wada wzroku związana jest z nieprawidłowym dbaniem o swoje oczy. Dotyczy to głównie osób spędzających dużo czasu przed ekranem komputera lub telewizora. Wady wzroku często dotykają także osoby starsze. Jest to spowodowane zużyciem układu optycznego oka.

Wadę wzroku może wywołać sytuacja, która nadwyręża narząd wzroku oraz jego połączenia nerwowe. Ma to miejsce, w przypadku, gdy osoba narażona na zaburzenia wzroku podejmuje duży, fizyczny wysiłek lub przeżywa silny stres.

Objawy, z którymi powinieneś zgłosić się do okulisty

Różne wady wzroku mają inne objawy. Zawsze wiążą się jednak z dyskomfortem widzenia oraz nieostrością widzenia. Zniekształcony obraz może powodować nawet zawroty i bóle głowy, rozdrażnienie i zmęczenie oczu. Rodzice powinni zwrócić uwagę na zachowania u swoich dzieci, które sugerują wady wzroku. Jeśli nasze pociechy odsuwają lub przybliżają do siebie przedmiot, by go dokładnej obejrzeć prawdopodobnie nie widzą wystarczająco ostro. Osoby, które podejrzewają u siebie wadę wzroku powinny zgłosić się do okulisty, który jest w stanie ją potwierdzić lub wykluczyć, podczas prostych badań.

 Najpopularniejsze wady wzroku

Każda z wad wzroku spowodowana jest przez inne, wadliwe funkcjonowanie układu optycznego oka. Do najpopularniejszych wad wzroku należą:

  • Dalekowzroczność, czyli nadwzroczność - jest to wada układu skupiającego wiązki światła. W tym przypadku zamiast na soczewkę, pada ono za nią. Osoba, którą dotyczy dalekowzroczność nieostro widzi wszystkie przedmioty, które znajdują się blisko. Aby odczytać test najczęściej oddają go od siebie. Szkła, które regulują tę wadę oznaczone są znakiem "+" i mają skupiający kształt
  • Krótkowzroczność - występuje, gdy układ skupiający światło nie działa prawidło, a światło pada na obszar przed soczewką. Krótkowidz nie potrafi dokładnie zobaczyć obiektów znajdujących się daleko mimo, że nie ma problemów z odczytaniem tekstów z bliska. Okulary takiej osoby wyposażone są w szkła rozpraszające ze znakiem "-".
  • Astygmatyzm - osoby z astygmatyzmem mają zróżnicowaną krzywiznę rogówki. Skutkuje to tym, że światło nie załamuje się prawidłowo, a skupiony obraz pada na obszar poza soczewkę. Łączy to się najczęściej z innymi wadami jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność.
  • Starczowzroczność - występuje w sytuacji, gdy oko człowieka nie może przystosować się do nowego otoczenia i nie potrafi dostosować właściwej mocy widzenia. Dotyczy głównie starszych osób, gdyż najczęściej wada ta jest wynikiem naturalnego procesu starzenia się narządu wzroku.
  • Daltonizm - wada, która uniemożliwia prawidłowe rozróżnianie barw. Dotyczy głównie mężczyzn, gdyż częściej dziedziczą daltonizm jako wadę wrodzoną. Jest to zaburzenie, które objawia się różnie u innych osób.
  • Zaburzenia widzenia stereoskopowego - jest to wada, która powoduje, że nie jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić odległości. Osoby, których ona dotyczy, nie widzą głębi. Zaburzenia widzenia stereoskopowego występuj,ą głównie u osób mających zeza.

Wady wzroku - leczenie

Większość wad wzroku można łatwo skorygować nosząc okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Okulary muszą być wyposażone w odpowiednie szkła, które są dobrane przez lekarza. Okulista dobiera nie tylko moc szkieł, ale także ich odległość od źrenicy oka. Dodatkowo, mogą być one pokryte specjalnymi powłokami. Część z nich niweluje negatywne działanie ekranu komputera, a inne wyposażone są w filtry UV. Osoby zainteresowane mogą zdecydować się także na soczewki kontaktowe. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku okularów. Aby uniknąć podrażnienia oka należy je jednak prawidłowo zakładać, ściągać i przetrzymywać w specjalnych płynach do tego przeznaczonych.

Część wad wzroku można także zoperować. Przy pomocy korekcji laserowej wyrównuje się powierzchnię soczewki. Obecnie cena takiego zabiegu wynosi około 2 000 zł za korekcję jednego oka. Przed operacją należy skonsultować się z okulistą, który oceni, czy pacjent jest w stanie poddać się zabiegowi.

Więcej o: