Alergiczne zapalenie spojówek: objawy, leczenie

Alergiczne zapalenie spojówek to stan zapalny oka, wystêpuj±cy na b³onach pokrywaj±cych oczy oraz powieki od wewn±trz tj. spojówki, wywo³any poprzez alergeny. Je¿eli alergeny s± sezonowe takie jak py³ki drzew, traw, kwiatów, choroba i jej objawy równie¿ wystêpuj± sezonowo, natomiast je¿eli osoba jest uczulona np. na sier¶æ zwierz±t, objawy mog± wystêpowaæ stale.

Jest to najczê¶ciej wystêpuj±ca choroba oczu, mog±ca wyst±piæ samodzielnie lub na towarzyszyæ innym chorobom. Mechanizm alergicznego zapalenia spojówek polega na pobudzaniu komórek tucznych oka i wytwarzaniu przez nie histaminy, na skutek kontaktu z alergenem. Substancje te powoduj± ró¿ne objawy, charakterystyczne dla zapalenia spojówek takie jak zaczerwienienie, ³zawienie, pieczenie oczu.

Anatomia cz³owieka: oko

Alergiczne zapalenie spojówek: rodzaje 

Alergiczne zapalenie spojówek mo¿na podzieliæ na ostre, okresowe oraz przewlek³e.

Ostre alergiczne zapalenie spojówek wystêpuje nagle, od razu po kontakcie z alergenem, np. sier¶æ zwierz±t. Objawy utrzymuj± siê do 24-48h.

Okresowe alergiczne zapalenie spojówek towarzyszy takiej chorobie jak alergiczny nie¿yt nosa i wywo³ane jest najczê¶ciej okresowo, w czasie pylenia ro¶lin. Zazwyczaj objawy utrzymuj± siê przez miesi±ce w których alergen jest obecny i czêsto powtarzaj± siê co sezon.

Przewlek³e alergiczne zapalenie spojówek jest wywo³ane przez alergeny które utrzymuj± siê przez ca³y rok np. roztocza kurzu domowego lub sier¶æ zwierz±t.

Alergiczne zapalenie spojówek najczê¶ciej wystêpuje o osób do 20 roku ¿ycia.

Objawy alergicznego zapalenia spojówek

Objawy wystêpuj±ce w alergicznym zapaleniu spojówek s± bardzo charakterystyczne. Zdarza siê, ¿e dotycz± jednego oka, ale najczê¶ciej wystêpuj± obustronnie. Najczê¶ciej jest to ¶wi±d oczu, umiejscowiony zazwyczaj w k±cikach, zaczerwienienie i przekrwienie, a tak¿e silne ³zawienie. Bardzo czêsto towarzysz± im wodnisty katar oraz kichanie. Chorzy czêsto zmagaj± siê ze ¶wiat³owstrêtem, który mo¿e byæ objawem czêstego pocierania oczu w wyniku swêdzenia.

Alergiczne zapalenie spojówek leczenie

Podstaw± leczenia alergicznego zapalenia spojówek jest unikanie czynników alergennych. Poniewa¿ jest to schorzenie wystêpuj±ce na skutek kontaktu z ró¿nymi substancjami, pe³ne wyleczenie nie jest mo¿liwe. Chory jedynie mo¿e zapobiegaæ i ³agodziæ objawy. Czasem pomocne jest stosowanie preparatów nawil¿aj±cych oczy. W przypadku wyst±pienia ostrej odmiany alergicznego zapalenia spojówek, konieczna jest konsultacja lekarska.

Podobnie jak w przypadku alergii, dobr± metod± jest tzw. immunoterapia swoista czyli odczulanie. Polega na podawaniu do organizmu dawek alergenu, tym samym zwiêkszaj±c jego tolerancjê. Odczulanie jest zalecane w przypadku sezonowej odmiany alergicznego zapalenia spojówek.

Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków obkurczaj±cych naczynia spojówek lub leków przeciwalergicznych (przeciwhistaminowych) stosowanych donosowo lub dospojówkowo. Nale¿y staraæ siê nie stosowaæ wszystkich leków jednocze¶nie i skorzystaæ z porady lekarskiej - najczê¶ciej lekarza alergologa lub okulisty. Silniejsze preparaty ³agodz±ce objawy np. ma¶ci najczê¶ciej dostêpne s± na receptê.

Ostre alergiczne zapalenie spojówek mija do¶æ szybko, jednak u osób z odmian± okresow± objawy przechodz± zazwyczaj po okresie pylenia. W przewlek³ym alergicznym zapaleniu spojówek objawy trwaj± prawie ca³y rok, mo¿na je jedynie ³agodziæ. Zdarza siê ¿e ustêpuj± one wraz z wiekiem, a odpowiednie leczenie bardzo u³atwia codzienne funkcjonowanie.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek jest bardzo wa¿ne, poniewa¿ nieodpowiedna higiena i zaniedbanie mo¿e doprowadziæ do owrzodzeñ narz±du wzroku, zaka¿eñ bakteryjnych, ciê¿kich uszkodzeñ rogówki a w najgorszych sytuacjach nawet utrat± wzroku. W przypadku zaniedbania tego schorzenia, mog± rozwin±æ siê choroby wspó³towarzysz±ce takie jak astma lub alergia ze sk³onno¶ciami do anafilaksji.

Jak zapobiegaæ objawom alergicznego zapalenia spojówek

W celu zapobiegania wystêpowania objawów alergicznego zapalenia spojówek, osoba chora powinna unikaæ kontaktu z alergenami. Je¿eli dotycz± one okresu pylenia istotne jest unikanie d³u¿szego przebywania na zewn±trz oraz ograniczenie wietrzenia mieszkania. W momentach wychodzenia na zewn±trz zaleca siê noszenie okularów.

Je¿eli alergiczne zapalenie spojówek wystêpuje w wyniku alergii na roztocza, wa¿ne jest aby w mieszkaniu unikaæ du¿ej ilo¶ci koców, narzut oraz dywanów. Po¶ciel powinno siê praæ co najmniej raz w miesi±cu i czêsto j± wietrzyæ. Pó³ki i szafki czy¶ciæ przy pomocy wilgotnych ¶cierek oraz specjalnych preparatów.