Alergia na roztocza - objawy, leczenie

Alergia na roztocza jest tak naprawdę alergią na kurz, w którym znajdują się roztocza. Ten typ alergii jest bardzo rozpowszechniony i według badań cierpi na niego ok 6 mln Polaków. Dolegliwości mogą występować przez cały rok, a nasilają się podczas sprzątania lub odkurzania.

Roztocza to małe pajęczaki, które żyją głównie w pościeli i kurzu. Żywią się naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Optymalne warunki do ich rozwoju to dostępność pokarmu, odpowiednia wilgotność oraz temperatura powietrza. Niestety roztoczy nie da się całkowicie wyeliminować. Giną one w temperaturze powyżej 55 st, dlatego ważne jest częste pranie pościeli. Jest kilka sposób dzięki którym można zmniejszyć ilość roztoczy w domu.

 1. Należy używać syntetycznej i antyalergicznej pościeli.
 2. Dodatkowym sposobem będzie rezygnacja w domu z dywanów i wykładzin
 3. Odpowiednio niska temperatura w pokoju (poniżej 20 st.) utrudnia roztoczom rozmnażanie i funkcjonowanie. Ważne jest aby codziennie wietrzyć pokój
 4. Należy zapobiegać osadzaniu się kurzu, przynajmniej na ogólnodostępnych powierzchniach
 5. Odkurzanie pokoju i łóżka powinno się przeprowadzać raz w tygodniu
 6. Przedmioty zbierające kurz takie jak książki czy odzież powinno się trzymać w zamkniętych szafkach
 7. Do prania, czyszczenia podłóg i mebli powinno się stosować środki roztoczobójcze
 8. W okresie letnim ważne jest aby wietrzyć pościel

Aby zminimalizować i ograniczyć wilgotność, w pokoju u osoby zmagającej się z alergią nie powinno się suszyć prania. Ważne jest również aby zrezygnować z puchowych kołder, dużych zasłon, dywanów i grubych narzut. Istotne, aby pościel, koce czy pluszowe zabawki prać bardzo często w wysokich temperaturach.

Aby łagodzić objawy alergii, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z porady alergologa.

Za główną przyczynę która wywołuje alergię na roztocza jest białko zawarte w ich odchodach.

Alergia na roztocza kurzu domowego - objawy

Objawy alergii na roztocza kurzu domowego nasilają się szczególnie rano, ponieważ to właśnie na łóżku i w pościeli żyje ich najwięcej. Dodatkowo dolegliwości nasilają się podczas sprzątania.

Objawy anergii to najczęściej:

 • nieżyt nosa i katar
 • kichanie
 • łzawienie i zaczerwienienie oczu
 • świąd nosa
 • duszności i świszczący oddech - często pojawiają się w silnych reakcjach alergicznych, są początkami astmy.
 • senność
 • uczucie zmęczenia
 • bóle głowy
 • zaburzenia koncentracji 

Często alergia wywołuje także objawy skórne do których zaliczamy:

Przewlekła alergia na roztocza może doprowadzić do atopowego zapalenia skóry lub do pojawienia się astmy oskrzelowej. Często pojawiające się i nawracające objawy dotyczące układu oddechowego m.in. zapalenie górnych dróg oddechowych mogą skutkować rozwijaniem się astmy. Niezbędne jest więc podejmowanie odpowiedniego leczenia.

 Leczenie alergii na roztocza kurzu domowego

W celu zdiagnozowania i leczenia alergii niezbędne jest zgłoszenie się do lekarza alergologa. Alergia ta jest dokuczliwym i uciążliwym schorzeniem, które może pogorszyć komfort życia chorego.

Bardzo ważne jest zapobieganie rozprzestrzeniania i rozmnażania się roztoczy. Chory powinien także unikać ekspozycji na alergen.

Niestety nie istnieje leczenie farmakologiczne, którym można byłoby wyleczyć alergię. Leki działają głównie prewencyjnie i łagodząco na pojawiające się objawy. Zdiagnozowaną chorobę leczy się głównie lekami przeciwhistaminowymi czyli, które pomagają w zmniejszeniu dolegliwości takich jak katar czy pokrzywka. W celu całkowitego leczenia alergii należy zastosować terapię odczulającą.

 Alergia na roztocza kurzu domowego - odczulanie

Alergia na kurz jest najczęściej pojawiąjącą się alergią i jest bardzo rozpowszechniona. W obecnie dostępnym leczeniu jest tzw. terapia odczulająca - immunoterapia swoista. Terapia jest rozpoczynana pod kontrolą lekarza alergologa. W celu rozpoznania i zdiagnozowania rodzaju alergii niezbędne jest przeprowadzenie testów skórnych, które wykażą na jakie alergeny i z jaką intensywnością pojawiają się objawy. 

Odczulanie polega na podawaniu białka - dawki alergenu która wywołuje reakcję alergiczną. Podczas odczulania chory początkowo dostaje dawki alergenu w odstępach tygodniowych, a następnie po osiągnięciu dawki podtrzymującej, w odstępach miesięcznych. Zwiększa to tolerancję organizmu na dany alergen i łagodzi objawy alergii, czasem nawet prowadząc do ich całkowitego ustąpienia. Proces odczulania zazwyczaj trwa od 3 do 5 lat, a środek podaje się poprze zastrzyki podskórne.

Obecnie bardzo powszechne jest również stosowanie tabletek lub kropli podawanych podjęzykowo. Terapia ta bardzo często sprawdza się wśród dzieci.

Według przeprowadzanych badań skuteczność odczulania wynosi 70-80 proc. i często zapobiega ona przez pojawieniem się astmy oskrzelowej.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Więcej o: