Jak kichać, żeby nie rozsiewać chorób? Zamiast w dłonie - "na wampira"

Kichasz w dłonie albo w ogóle nie zasłaniasz twarzy? To błąd, który może kosztować ciebie i innych dobre zdrowie. Jak kichać, żeby zminimalizować ryzyko roznoszenia wirusów?

Przeziębieniu prawie zawsze towarzyszy katar i kichanie. Niestety większość z nas w momencie kichania zasłania buzię rękami albo, co gorsza, kicha przed siebie. Takie beztroskie zachowanie to najprostszy sposób na rozprzestrzenianie drobnoustrojów, które w sezonie przeziębieniowym tylko czekają, żeby zaatakować osłabiony organizm.

Kichaj z głową

Nie oszukujmy się, w czasie przeziębienia kichania nie da się uniknąć. Można jednak robić to w bardziej higieniczny sposób tak, żeby zminimalizować ryzyko roznoszenia i mnożenia się wirusów.

Przede wszystkim nie należy kichać w dłonie, którymi wykonujemy pracę i dotykamy przedmiotów codziennego użytku. Dotknięcie poręczy w autobusie, klamki, sklepowego wózka czy słuchawki telefonu po chorej osobie, która kicha w dłonie, to najprostszy sposób na zarażenie się i dalsze roznoszenie wirusów. Jeżeli kichnęliśmy w dłoń, najlepiej umyć ręce albo użyć płynu antybakteryjnego.

Na wampira

Jak poprawnie kichać? Oczywiście najlepiej zasłonić twarz jednorazową chusteczką. Sytuacja komplikuje się, kiedy jej przy sobie nie mamy. Co wtedy zrobić? Na pewno nie należy zasłaniać twarzy dłońmi! Profesor Guy Eslick z Uniwersytetu Australijskiego, specjalizujący się w zagadnieniu epidemiologii, podaje inną, prostą metodę.

Za najlepszy i najmniej inwazyjny sposób kichania, kiedy nie mamy chusteczki, uważa kichanie w łokieć.Technika ta nazywana jest "na wampira", ponieważ przypomina typową dla upiora pozę, w której nos i usta zasłonięte są łokciem.

Tak powinno się prawidłowo kichaćTak powinno się prawidłowo kichać Fot. Istock

Używanie chusteczki i łokcia sprawdzi się też podczas kaszlu.

Zobacz też:

W polskich jajkach wykryto silnie toksyczny fipronil. Co to jest i dlaczego szkodzi ludziom? [WYJAŚNIAMY]

Orzechy: moc zdrowia i energii. Które najlepsze?

Czy szczepionki wywołują autyzm? [NaZdrowie]

Więcej o: