Obecnie nie sposób wymienić tylko kilku czynników, które mogą powodować uczulenia - każdy może mieć alergię na coś innego, niejednokrotnie takiego, co w ogóle nie kojarzy się z uczulającą rzeczą. Alergia to reakcja układu autoimmunologicznego na czynnik zewnętrzny (alergen), który organizm interpretuje jako zagrożenie. Układ odpornościowy próbuje go zwalczyć i wydalić z organizmu, co objawia się objawami zewnętrznymi. Najczęściej są to:
Nie są to jednak jedyne objawy alergii - powszechne są również alergie pokarmowe czy na jakiś materiał. W przypadku alergii pokarmowych dochodzi do objawów ze strony układu pokarmowego, materiały i ciecze zaś powodują zmiany skórne.
Jednak nie zawsze objawy alergii są oczywiste i rozpoznawalne na pierwszy rzut oka właściwie. W niektórych przypadkach ostre reakcje alergiczne są niebezpieczne dla życia -mogą pojawić się duszności, obrzmienie krtani czy przełyku, skurcze oskrzeli, a nawet wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do śmierci. Jeśli zauważasz jakiekolwiek niepożądane objawy ze strony organizmu w określonych sytuacjach, udaj się do lekarza i wykonaj testy alergiczne. Rozpoznanie alergii nie tylko pozwoli na poprawę jakości Twojego życia, ale także może uchronić Cię przed przykrymi konsekwencjami w przyszłości.
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć na coś uczulenie, wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu - wyda skierowanie do lekarza alergologa. Przeprowadzenie testów alergicznych pozwoli określić nie tylko rodzaj alergii, ale także stopień jej nasilenia. Można wyróżnić trzy rodzaje testów alergicznych:
Alergia to stan nie tylko utrudniający codzienne funkcjonowanie, poprzez wywoływanie uciążliwych objawów, takich jak łzawienie i pieczenie oczu, wysięk z nosa, kichanie, swędzenie skóry, bąble i zaczerwienienia, ale także szereg niebezpiecznych dla zdrowia i życia reakcji. Szczególnie niebezpieczne są alergie pokarmowe - nagły obrzęk błon śluzowych może doprowadzić nawet do uduszenia. Leczenie alergii różnego rodzaju jest istotne nie tylko ze względu na poprawę jakości życia: nieleczone alergie wziewne mogą przekształcić się po czasie w groźne choroby, na przykład w astmę. Niektóre formy alergii nie wymagają leczenia, a jedynie unikania kontaktu z alergenem. Inne jednak nie pozwalają na swobodne funkcjonowanie bez włączenia odpowiednich środków.
Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy od rodzaju alergii. W przypadku najczęściej pojawiającej się dolegliwości, jaką jest alergiczny nieżyt nosa, najczęściej wystarczy zażywanie doustnych leków antyhistaminowych, a także kropli do nosa i do oczu. Są to jednak metody przynoszące ulgę w przypadku, gdy objawy nie są bardzo uciążliwe i trwają kilka tygodni. W przeciwnym wypadku warto poddać się odczulaniu. W tych kilku przypadkach odczulania jednak nie stosuje się:
To również może cię zainteresować:
Alergia pokarmowa - przyczyny, objawy i leczenie. Które pokarmy uczulają najczęściej?
Histamina - co ma wspólnego z alergią? Funkcje histaminy
Alergia, nietolerancja czy po prostu nadwrażliwość na mleko?