Testy alergiczne - kiedy trzeba je wykonać i na co dają odpowiedź?

Znakiem współczesnych czasów są dolegliwości i choroby, które jeszcze jakiś czas temu w ogóle nie istniały lub też stanowiły niewielki procent pozostałych chorób. Rozwój cywilizacji przyniósł wiele dobrych zmian i ułatwień dla ludzi, jednak pociągnął też za sobą negatywne skutki w postaci zanieczyszczeń środowiska, skażenia wód i żywności - a przez to niekorzystnych zmian zachodzących w organizmie ludzkim. Jednymi z najczęściej występujących obecnie chorób są alergie, które mogą być wynikiem rozwoju cywilizacji. W jakich sytuacjach warto wykonać testy alergiczne i jaki rodzaj wybrać?

Czym jest alergia?

Obecnie nie sposób wymienić tylko kilku czynników, które mogą powodować uczulenia - każdy może mieć alergię na coś innego, niejednokrotnie takiego, co w ogóle nie kojarzy się z uczulającą rzeczą. Alergia to reakcja układu autoimmunologicznego na czynnik zewnętrzny (alergen), który organizm interpretuje jako zagrożenie. Układ odpornościowy próbuje go zwalczyć i wydalić z organizmu, co objawia się objawami zewnętrznymi. Najczęściej są to: 

  • łzawienie oczu
  • wodnista wydzielina z nosa
  • kichanie
  • zaczerwienienie spojówek
  • swędzenie oczu i nosa. 

Nie są to jednak jedyne objawy alergii - powszechne są również alergie pokarmowe czy na jakiś materiał. W przypadku alergii pokarmowych dochodzi do objawów ze strony układu pokarmowego, materiały i ciecze zaś powodują zmiany skórne.

Jednak nie zawsze objawy alergii są oczywiste i rozpoznawalne na pierwszy rzut oka właściwie. W niektórych przypadkach ostre reakcje alergiczne są niebezpieczne dla życia -mogą pojawić się duszności, obrzmienie krtani czy przełyku, skurcze oskrzeli, a nawet wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do śmierci. Jeśli zauważasz jakiekolwiek niepożądane objawy ze strony organizmu w określonych sytuacjach, udaj się do lekarza i wykonaj testy alergiczne. Rozpoznanie alergii nie tylko pozwoli na poprawę jakości Twojego życia, ale także może uchronić Cię przed przykrymi konsekwencjami w przyszłości. 

Testy alergiczne - na czym polegają?

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć na coś uczulenie, wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu - wyda skierowanie do lekarza alergologa. Przeprowadzenie testów alergicznych pozwoli określić nie tylko rodzaj alergii, ale także stopień jej nasilenia. Można wyróżnić trzy rodzaje testów alergicznych: 

  1. Testy skórne - w przypadku testów skórnych, na powierzchnię skóry aplikuje się kroplę alergenu i nakłuwa się ją. Jeśli któryś z alergenów powoduje uczulenie, to w ciągu kilkunastu minut w miejscu jego aplikacji powinien pojawić się bąbel i zaczerwienienie skóry. Podstawowy zestaw alergenów do testu skórnego zawiera około 20 alergenów, które można modyfikować indywidualnie. Testy alergiczne u dzieci można przeprowadzać na zasadzie tak zwanych "paneli tematycznych", aby zminimalizować ilość ukłuć (na przykład sierść zwierząt, trawy, drzewa). Jeśli któraś kategoria wywoła reakcję, wówczas przeprowadza się kolejne, bardziej szczegółowe testy, z uwzględnieniem tylko jednej kategorii alergenów. 
  2. Testy z krwi -w diagnozowaniu alergii z krwi, oznacza się przeciwciała IgE dla głównych alergenów: zwierzęcych, roztoczowych, pleśniowych i pyłkowych. To doskonała metoda testów dla dzieci oraz osób cierpiących na sile reakcje alergiczne - na dwa tygodnie przed badaniami należy bowiem wstrzymać zażywanie leków antyhistaminowych. Testy alergiczne z krwi wskazane są również w sytuacji rozbieżnych wyników testów skórnych z wywiadem. 
  3. Testy prowokacyjne - ten rodzaj testów przeprowadza się najczęściej w trakcie wyboru terapii odczulającej. Rozpyla się wówczas alergen do nosa i sprawdza, która substancja uczula najbardziej. 

5 prostych badań, które ratują nam życie

Testy alergiczne - dlaczego trzeba je przeprowadzać? 

Alergia to stan nie tylko utrudniający codzienne funkcjonowanie, poprzez wywoływanie uciążliwych objawów, takich jak łzawienie i pieczenie oczu, wysięk z nosa, kichanie, swędzenie skóry, bąble i zaczerwienienia, ale także szereg niebezpiecznych dla zdrowia i życia reakcji. Szczególnie niebezpieczne są alergie pokarmowe - nagły obrzęk błon śluzowych może doprowadzić nawet do uduszenia. Leczenie alergii różnego rodzaju jest istotne nie tylko ze względu na poprawę jakości życia: nieleczone alergie wziewne mogą przekształcić się po czasie w groźne choroby, na przykład w astmę. Niektóre formy alergii nie wymagają leczenia, a jedynie unikania kontaktu z alergenem. Inne jednak nie pozwalają na swobodne funkcjonowanie bez włączenia odpowiednich środków. 

Alergie - odczulanie

Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy od rodzaju alergii. W przypadku najczęściej pojawiającej się dolegliwości, jaką jest alergiczny nieżyt nosa, najczęściej wystarczy zażywanie doustnych leków antyhistaminowych, a także kropli do nosa i do oczu. Są to jednak metody przynoszące ulgę w przypadku, gdy objawy nie są bardzo uciążliwe i trwają kilka tygodni. W przeciwnym wypadku warto poddać się odczulaniu. W tych kilku przypadkach odczulania jednak nie stosuje się: 

  • dzieci przez ukończeniem 5 roku życia
  • osoby po 50 roku życia
  • ciężarne kobiety
  • osoby cierpiące na ostre zapalenie górnych dróg oddechowych, chore na gruźlicę,
  • nowotwory czy reumatoidalne zapalenie stawów
  • w czasie krótszym niż 14 dni od poprzedniego szczepienia odczulającego. 

To również może cię zainteresować:

Alergia pokarmowa - przyczyny, objawy i leczenie. Które pokarmy uczulają najczęściej?

Histamina - co ma wspólnego z alergią? Funkcje histaminy

Alergia, nietolerancja czy po prostu nadwrażliwość na mleko?

Białe "koty" z topoli atakują. "To przez nie kaszlę i kicham" - mówią alergicy. Czy puch faktycznie uczula?

Więcej o: