Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Rodzaje i ilość czynników mogących wywoływać ten rodzaj kataru jest bardzo wiele. Aby ułatwić ich klasyfikację oraz dobrać odpowiednią formę leczenia badacze dzielą go na dwie podstawowe grupy - całoroczny, okresowy. Za pojawienie się pierwszego najczęściej odpowiadają roztocza oraz alergeny w sierści zwierząt. Drugi związany jest z pyleniem - w określonym czasie - niektórych drzew, krzewów ,kwiatów.
Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest, utrzymujący się dłużej niż siedem dni, katar. Wydmuchiwana wydzielina najczęściej jest przezroczysta i ma konsystencję płynu. Dochodzi do tego częste kichanie oraz wrażenie swędzącego nosa. Czasem reakcja jest tak silna, że spojówki chorego są mocno podrażnione i zaczerwienione. Niewielka grupa pacjentów uskarża się na bóle głowy. Uporczywy i długo utrzymujący się katar może sprzyjać występowaniu zmian w zatokach (przewlekłe zapalenie zatok przynosowych) oraz znacznie zaburzać odczuwanie zapachów.
Podstawą rozpoznania jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Konieczne jest określenie natężenia, charakteru dolegliwości oraz ewentualne, podobne zachorowania w rodzinie. Następnie należy wykluczyć inne schorzenia mogące dawać podobne objawy m.in. polipy nosa, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, mukowiscydoza, ziarniniak Wegenera, nowotwory. Warto także ocenić, czy kłopoty z nadmiernym wydmuchiwaniem wydzieliny nie są związane z infekcją (zawsze należy szukać schorzeń w obrębie górnych dróg oddechowych) lub przyjmowanymi lekami. Jeśli każdy z tych czynników zostaje wykluczony należy przeprowadzić testy alergiczne.
Sposób postępowania zależy od rodzaju alergii oraz wywołującego ją czynnika. W przypadku gdy alergen jest łatwy do wyeliminowania np. stanowi jeden z elementów diety wystarczy całkowicie wyeliminować go z menu pacjenta. Przy alergiach sezonowych stosuje się przyjmowanie leków łagodzących dolegliwości jedynie w okresie szczególnej aktywności alergena. Alergie całoroczne wymagają bardzie kompleksowego dziania. Obecnie z dużym powodzeniem stosuje się odczulanie w postaci zastrzyków, bądź tabletek.