Jaskra: leczenie, diagnoza, rokowania. Nowoczesne metody leczenia jaskry

Jedną z najczęściej spotykanych chorób oczu jest jaskra. Leczenie w przypadku wystąpienia tego schorzenia jest różne, jego przebieg zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jakie są metody leczenia jaskry?

Krople na jaskrę. Czym jest jaskra i jak się ją leczy?

Jaskra leczenie może mieć różnorakie, w zależności od tego, na jakim etapie zaawansowania zostanie wykryta. Jest to choroba oczu, która prowadzi do zaniku nerwów wzrokowych, a w efekcie do trwałej ślepoty, dlatego niezwykle ważne jest wczesne wykrycie jej objawów i natychmiastowe wdrożenie leczenia. Niestety przez wiele lat może rozwijać się ona bez szczególnych objawów. Często zdarza się, że jest wykrywana podczas rutynowej kontroli okulistycznej. Niestety nie da się wskazać jednoznacznie przyczyny powstawania jaskry. Co gorsza, nie ma też skutecznego leczenia - na dany moment jesteśmy w stanie tylko powstrzymywać rozwój choroby.

Niezwykle ważną rolę w leczeniu jaskry pełnią krople na jaskrę. Preparaty te zawierają różne substancje mające na celu obniżanie ciśnienia wewnątrz oka, a co za tym idzie zmniejszanie tempa uszkodzenia nerwów wzrokowych. Dostępne są krople na jaskrę zawierające następujące substancje:

  • prostaglandyny (np.Taflotan, Travatan)
  • beta-blokery (np. Oftensin, Betoptic)
  • inhibitory anhydrazy węglanowej (np. Nodom, Rozalin)
  • pilokarpina – stosowana w ostrych atakach jaskry lub przed zabiegiem laserowym.

Jak leczyć jaskrę? Ważne informacje

Zdarza się, że jaskra rozwija się bezobjawowo. Część pacjentów może jednak doznać symptomów, które powinny zwrócić ich uwagę. Należą do nich: światłowstręt, częste łzawienie oczu, widzenie mroczków podczas patrzenia w kierunku źródła światła. Pacjent z bardziej zaawansowaną jaskrą może mieć problemy z widzeniem tego co znajduje się na obrzeżach obrazu - dzieje się tak dlatego, że jaskra w pierwszej kolejności atakuje nerwy odpowiedzialne za widzenie obwodowe.

Jak leczyć jaskrę? Przede wszystkim liczy się profilaktyka. Każdy powinien przynajmniej raz na rok odbyć konsultację okulistyczną. W przypadku kiedy pojawią się niepokojące objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lekarz musi przeprowadzić dokładne rozpoznanie, aby trafnie wytypować, z jakim rodzajem jaskry mamy do czynienia. Wyróżnia się bowiem jaskrę:

  • pierwotną wrodzoną
  • pierwotną otwartego kąta
  • wtórną otwartego kąta
  • pierwotną zamkniętego kąta
  • wtórną zamkniętego kąta 

Większość z tych typów ma dodatkowo wiele podtypów. Konieczne jest dokładne określenie, z jakim mamy do czynienia, gdyż to decyduje o dalszym postępowaniu terapeutycznym. 

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Jaskra - operacja. Kiedy konieczna jest operacja?

Jaskra może być leczona wieloma metodami, które uzależnione są od podtypu choroby, z jakim mamy do czynienia, ale także etapu zaawansowania choroby. W najłagodniejszej wersji wystarczy zastosowanie odpowiednich kropli, w poważniejszych przypadkach konieczna może okazać się operacja. 

Operacja jaskry jest ostateczną bronią w walce z chorobą. Jeśli zawiodły wszelkie inne, mniej inwazyjne metody, wówczas pacjent może zdecydować się na zabieg, który nazywany jest  trabekulektomią. Podczas niego wytworzony zostaje kanał, który umożliwia odpływ cieczy wodnistej, a co za tym idzie obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Co ważne spowodowane do tego momentu uszkodzenia są nieodwracalne - operacja jaskry ma za zadanie wyłącznie powstrzymanie dalszego rozwoju choroby. 

Zobacz też: Ciśnienie w oku: badanie, normy. Co oznacza wysokie ciśnienie w oku

Nowoczesne metody leczenia jaskry. Kanaloplastyka

Leczenie jaskry z roku na rok jest coraz bardziej zaawansowane. Choć dotąd nie znamy jej pierwotnych przyczyn, możemy skutecznie powstrzymywać jej rozwój. Nowoczesne metody leczenia jaskry dają dużą nadzieję na zahamowanie postępu choroby i ocalenie wzroku. Jedną z takich metod jest kanaloplastyka, czyli operacja która ma na celu odtworzenie naturalnego odpływu cieczy wodnistej. To z kolei prowadzi do unormowania ciśnienia w gałce ocznej. Zabieg choć jest operacją to należy do małoinwazyjnych - podczas niego nie otwiera się wnętrza oka. Wskazaniem do jego wykonania jest m.in. jaskra pierwotna otwartego kąta i jaskra barwnikowa.

Laserowe leczenie jaskry. Na czym polega?

Podstawowym zabiegiem w laserowym leczeniu jaskry jest irydotomia. Wskazaniem do wykorzystania tej metody leczenia jest:

  • jaskra pierwotna zamkniętego kąta
  • wąski kąt komory przedniej o dużym ryzyku zamknięcia
  • jaskra barwnikowa.

Zabieg z wykorzystaniem lasera polega na wykonaniu przy pomocy wiązki niewielkiej dziurki na obwodzie tęczówki, która nie powoduje zaburzeń widzenia, a jednocześnie jest wystarczający do odblokowania źrenicy. Zabieg jak każda inna interwencja tego typu niesie za sobą ryzyko powikłań, do których zaliczamy:

  • krwawienie z tęczówki (w trakcie zabiegu)
  • przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • stan zapalny wewnątrz gałki ocznej mogący powodować zrosty tylne,
  • uszkodzenie nabłonka rogówki.

Zobacz też: Jak widzi astygmatyk? Czym jest astygmatyzm i jak się go leczy?

Więcej o: