Zapalenie brzegów powiek (blepharitis) to choroba dotykająca oczu, a dokładnie powiek, które w wyniku infekcji stają się czerwone, pieką, swędzą, a na ich powierzchni mogą pojawić się owrzodzenia. Okolice oczu są niezwykle delikatnym miejscem, a także podatnym na różnego typu infekcje lub urazy. To zwiększa ryzyko powstawania stanów zapalnych wywołujących nieprzyjemne objawy. Zazwyczaj kiedy w okolicy oka pojawia się świąd i zaczerwienienie, myślimy, że jest to objaw miejscowej reakcji alergicznej, np. związanej ze zmianą kosmetyków. Tymczasem objawy takie może dawać także zapalenie powiek. Jak sobie z nim poradzić w domowych warunkach? Jakie leki możemy dostać bez recepty?
Stan zapalny oka wymaga natychmiastowej reakcji. Dyskomfort, jaki powodują objawy mu towarzyszące, a przede wszystkim kłopoty z widzeniem, łzawienie etc. powinny być jak najszybciej zażegnane, aby móc wrócić do normalnego funkcjonowania. W aptekach znajdziemy całkiem sporą ilość leków bez recepty na zapalenie brzegów powiek. Pomogą one złagodzić uciążliwe dolegliwości i przyczynić się do szybszego pozbycia się stanu zapalnego. Wśród dostępnych środków znajdziemy m.in.:
Zapalenie brzegów powiek można usunąć, stosując leczenie naturalne. Jego powodzenie zależy w znacznym stopniu od tego, czym spowodowane było zakażenie. Do głównych czynników wywołujących infekcję oka należą:
Problemy w obrębie brzegów powiek mogą mieć też podłoże mechaniczne (gdy mamy problem z wrastającą rzęsą).
Zapalenie brzegów powiek jak już wspomniano, objawia się zaczerwienioną i swędzącą powieką. Towarzyszyć temu może także sklejanie i wypadanie rzęs. Głównym powodem takiego stanu jest zatkanie gruczołów łojowych (gruczołów Meiboma) obecnych na powiekach. Dojść może do niego w wyniku zakażenia gronkowcem, ale też jako konsekwencja kontaktu z czynnikami tj.: kurz czy dym. Zdarza się, że zapalenie brzegów powiek występuje jako schorzenie towarzyszące zespołowi suchego oka.
Leczenie stanu zapalnego w zależności od jego przyczyny bywa różne. W przypadku zakażenia bakteryjnego konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Ważne jest przy tym, aby zadbać szczególnie o higienę oka. Jaka maść na zapalenie brzegów powieki może przynieść ulgę? Otóż są to maści zawierające antybiotyki: fusydan sodowy, bacytracynę lub chloramfenikol. Nakłada się je za pomocą patyczka zakończonego wacikiem na powiekę, którą wcześniej należy dokładnie przemyć.
Innym rodzajem stanu zapalnego dotykającego okolicy oczu jest gradówka. Różnica między gradówką a zapaleniem brzegów powiek jest taka, że ta pierwsza jest przewlekłym zapaleniem i zazwyczaj dotyka tylko jednego oka. Stan zapalny pojawia się także w pewnej odległości od brzegu powieki. Poza tym obie dają bardzo podobne objawy, z zaczerwienieniem i bólem na czele. Leczenie gradówki również często nie wymaga wizyty u specjalisty - kluczem jest dbanie o higienę i zaaplikowanie środku przeznaczonego do walki z infekcjami oka.
Zobacz też: Zwyrodnienie plamki żółtej. Co to za choroba? [objawy, skutki, leczenie]