Zapalenie brzegów powiek. Domowe sposoby na leczenie stanów zapalnych oka

Zapalenie brzegów powiek to choroba oczu, która może dawać bardzo uciążliwe objawy w postaci świądu, pieczenia, a nawet owrzodzenia brzegów powiek. Jak sobie z nim radzić domowymi sposobami? Czy konieczna jest wizyta u okulisty?

Zapalenie powieki. Co to jest?

Zapalenie brzegów powiek (blepharitis) to choroba dotykająca oczu, a dokładnie powiek, które w wyniku infekcji stają się czerwone, pieką, swędzą, a na ich powierzchni mogą pojawić się owrzodzenia. Okolice oczu są niezwykle delikatnym miejscem, a także podatnym na różnego typu infekcje lub urazy. To zwiększa ryzyko powstawania stanów zapalnych wywołujących nieprzyjemne objawy. Zazwyczaj kiedy w okolicy oka pojawia się świąd i zaczerwienienie, myślimy, że jest to objaw miejscowej reakcji alergicznej, np. związanej ze zmianą kosmetyków. Tymczasem objawy takie może dawać także zapalenie powiek. Jak sobie z nim poradzić w domowych warunkach? Jakie leki możemy dostać bez recepty?

Operację zaćmy można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych. Trwa pół godziny i po zabiegu pacjent może wrócić do domuKatarakta. Jakie są metody leczenia zaćmy?

Zapalenie brzegów powiek. Leki dostępne bez recepty

Stan zapalny oka wymaga natychmiastowej reakcji. Dyskomfort, jaki powodują objawy mu towarzyszące, a przede wszystkim kłopoty z widzeniem, łzawienie etc. powinny być jak najszybciej zażegnane, aby móc wrócić do normalnego funkcjonowania. W aptekach znajdziemy całkiem sporą ilość leków bez recepty na zapalenie brzegów powiek. Pomogą one złagodzić uciążliwe dolegliwości i przyczynić się do szybszego pozbycia się stanu zapalnego. Wśród dostępnych środków znajdziemy m.in.:

  • krople do oczu 
  • chusteczki do oczu
  • ziele świetlika (na okłady).
Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Zapalenie brzegów powiek. Leczenie naturalne

Zapalenie brzegów powiek można usunąć, stosując leczenie naturalne. Jego powodzenie zależy w znacznym stopniu od tego, czym spowodowane było zakażenie. Do głównych czynników wywołujących infekcję oka należą:

  • wirusy
  • bakterie
  • grzyby
  • pasożyty
  • alergeny.

Problemy w obrębie brzegów powiek mogą mieć też podłoże mechaniczne (gdy mamy problem z wrastającą rzęsą).

Jaka maść na zapalenie brzegów powiek?

Zapalenie brzegów powiek jak już wspomniano, objawia się zaczerwienioną i swędzącą powieką. Towarzyszyć temu może także sklejanie i wypadanie rzęs. Głównym powodem takiego stanu jest zatkanie gruczołów łojowych (gruczołów Meiboma) obecnych na powiekach. Dojść może do niego w wyniku zakażenia gronkowcem, ale też jako konsekwencja kontaktu z czynnikami tj.: kurz czy dym. Zdarza się, że zapalenie brzegów powiek występuje jako schorzenie towarzyszące zespołowi suchego oka. 

Leczenie stanu zapalnego w zależności od jego przyczyny bywa różne. W przypadku zakażenia bakteryjnego konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Ważne jest przy tym, aby zadbać szczególnie o higienę oka. Jaka maść na zapalenie brzegów powieki może przynieść ulgę? Otóż są to maści zawierające antybiotyki: fusydan sodowy, bacytracynę lub chloramfenikol. Nakłada się je za pomocą patyczka zakończonego wacikiem na powiekę, którą wcześniej należy dokładnie przemyć.

Jaskra to zespół schorzeń, które prowadzą do zaniku nerwu wzrokowego, a to może doprowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem lub jego całkowitej utratyJaskra: leczenie, diagnoza, rokowania. Nowoczesne metody leczenia jaskry

Gradówka a zapalenie brzegów powiek

Innym rodzajem stanu zapalnego dotykającego okolicy oczu jest gradówka. Różnica między gradówką a zapaleniem brzegów powiek jest taka, że ta pierwsza jest przewlekłym zapaleniem i zazwyczaj dotyka tylko jednego oka. Stan zapalny pojawia się także w pewnej odległości od brzegu powieki. Poza tym obie dają bardzo podobne objawy, z zaczerwienieniem i bólem na czele. Leczenie gradówki również często nie wymaga wizyty u specjalisty - kluczem jest dbanie o higienę i zaaplikowanie środku przeznaczonego do walki z infekcjami oka. 

Zobacz też: Zwyrodnienie plamki żółtej. Co to za choroba? [objawy, skutki, leczenie]

Więcej o: