Zapalenie spojówek: objawy, przyczyny i leczenie

Jak przebiega zapalenie spojówek? Objawy tej choroby są niezwykle dokuczliwe - z pieczeniem, zaczerwienieniem, niekiedy światłowstrętem włącznie. Dla właściwego leczenia niezwykle istotne jest określenie jej przyczyn.

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Objawy zapalenia spojówek to przede wszystkim swędzenie, pieczenie i światłowstręt, łzawienie, przekrwienie i zaczerwienienie oczu. Pojawia się też obrzęk i ropna wydzielina. Nie zawsze przekrwienie oka należy kwalifikować jako objaw zapalenia spojówek. Często myli się je z przekrwieniem rogówkowym, które przejawia się jednak w nieco inny sposób.  

Zapalenie spojówek - przyczyny. Co powoduje chorobę?

Jak powstaje zapalenie spojówek? Przyczyny choroby mogą być bardzo różne. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • bakteryjne zapalenie spojówek - najczęstsza odmiana, która zwykle dotyka obojga oczu; w zaawansowanym stadium mogą pojawiać się krwiste plamy w spojówkach
  • wirusowe zapalenie spojówek - wywoływane przez adenowirusy w okresie częstych infekcji górnych dróg oddechowych; zwykle po kilku dniach przenosi się także na rogówkę oka
  • zapalenie spojówek spowodowane zespołem suchego oka
  • grzybicze zapalenie spojówek - rzadko spotykane, stanowi zwykle efekt przeniesienia zakażeń z innych części ciała lub trwającej przez długi czas kuracji antybiotykowej
  • alergiczne zapalenie spojówek - pojawia się zwłaszcza w przypadku osób uczulonych na pylenie roślin
  • rzeżączkowe zapalenie spojówek - dotyczy przede wszystkim noworodków, które zakaziły się w drogach rodnych matki
  • nieinfekcyjne zapalenie spojówek - zakażenia proste mogą powodować pyły, dymy, opary, światło pojawiające się przy spawaniu 
Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Wirusowe zapalenie spojówek. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Jak przebiega wirusowe zapalenie spojówek? Zwykle przypadłość dotyczy najpierw jednego oka. Dopiero po pewnym czasie, który trwa do ośmiu dni, pojawiają się objawy w drugim oku. Dochodzi do wyraźnego obrzęku spojówek, oko swędzi i mamy poczucie obecności w nim obcego ciała. Jednocześnie pojawia się także wydzielina surowicza. Po zajęciu przez zapalenie rogówki dochodzi do pojawienia się na niej zmętnień w postaci niewielkich plamek. Na tym etapie pojawiają się silny ból, łzawienie i światłowstręt.  

Zapalenie spojówek - zakaźne choroby

Dlaczego jeszcze może pojawić się zapalenie spojówek? Zakaźne choroby takie, jak odra, różyczka, świnka lub grypa także mogą powodować powikłania w postaci tego schorzenia. Zwykle taka sytuacja nie wymaga specjalnego leczenia. Wyjątkiem bywa tutaj błonica.

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Zdecydowanie tak! Co do zasady nie można pod żadnym pozorem używać czyichś soczewek lub korzystać z czyichś przyborów do makijażu i kosmetyków. Należy także często myć dłonie. 

Stan zapalny oka - objawy i nasze reakcje

Jak postępować, gdy doskwiera nam stan zapalny oka? Objawy mogą być bardzo uciążliwe, my jednak musimy umieć właściwie na nie reagować. Przede wszystkim nie można pocierać oka, bo będzie to tylko sprzyjało zwiększeniu oddziaływania objawów. Dodatkowo w przypadku zapalenia spojówek objawy mogą się potęgować przy nadwyrężaniu wzroku przed komputerem, wystawianiu oczu na działanie silnego światła słonecznego. Trzeba dodatkowo unikać makijażu i starać się oszczędzać nasz narząd wzroku. 

Zapalenie błony naczyniowej oka - leczenie

Jak leczymy zapalenie błony naczyniowej oka? Lekarz okulista dokonuje wywiadu i analizy występujących objawów. Leczenie jest dobierane względem przyczyn, które spowodowały pojawienie się choroby. Zawsze przydatne są nawilżające krople do oka. W przypadku postaci bakteryjnej zwykle zaleca się stosowanie różnych rodzajów kropli z antybiotykiem. Niekiedy dodatkowo przepisywane są maści i tabletki. Leczenie może trwać kilka dni, ale niekiedy rozciąga się na tygodnie. 

Zobacz też: Katarakta. Jakie są metody leczenia zaćmy?

Więcej o: