Objawy zapalenia spojówek to przede wszystkim swędzenie, pieczenie i światłowstręt, łzawienie, przekrwienie i zaczerwienienie oczu. Pojawia się też obrzęk i ropna wydzielina. Nie zawsze przekrwienie oka należy kwalifikować jako objaw zapalenia spojówek. Często myli się je z przekrwieniem rogówkowym, które przejawia się jednak w nieco inny sposób.
Jak powstaje zapalenie spojówek? Przyczyny choroby mogą być bardzo różne. Wyróżnia się przede wszystkim:
Jak przebiega wirusowe zapalenie spojówek? Zwykle przypadłość dotyczy najpierw jednego oka. Dopiero po pewnym czasie, który trwa do ośmiu dni, pojawiają się objawy w drugim oku. Dochodzi do wyraźnego obrzęku spojówek, oko swędzi i mamy poczucie obecności w nim obcego ciała. Jednocześnie pojawia się także wydzielina surowicza. Po zajęciu przez zapalenie rogówki dochodzi do pojawienia się na niej zmętnień w postaci niewielkich plamek. Na tym etapie pojawiają się silny ból, łzawienie i światłowstręt.
Dlaczego jeszcze może pojawić się zapalenie spojówek? Zakaźne choroby takie, jak odra, różyczka, świnka lub grypa także mogą powodować powikłania w postaci tego schorzenia. Zwykle taka sytuacja nie wymaga specjalnego leczenia. Wyjątkiem bywa tutaj błonica.
Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Zdecydowanie tak! Co do zasady nie można pod żadnym pozorem używać czyichś soczewek lub korzystać z czyichś przyborów do makijażu i kosmetyków. Należy także często myć dłonie.
Jak postępować, gdy doskwiera nam stan zapalny oka? Objawy mogą być bardzo uciążliwe, my jednak musimy umieć właściwie na nie reagować. Przede wszystkim nie można pocierać oka, bo będzie to tylko sprzyjało zwiększeniu oddziaływania objawów. Dodatkowo w przypadku zapalenia spojówek objawy mogą się potęgować przy nadwyrężaniu wzroku przed komputerem, wystawianiu oczu na działanie silnego światła słonecznego. Trzeba dodatkowo unikać makijażu i starać się oszczędzać nasz narząd wzroku.
Jak leczymy zapalenie błony naczyniowej oka? Lekarz okulista dokonuje wywiadu i analizy występujących objawów. Leczenie jest dobierane względem przyczyn, które spowodowały pojawienie się choroby. Zawsze przydatne są nawilżające krople do oka. W przypadku postaci bakteryjnej zwykle zaleca się stosowanie różnych rodzajów kropli z antybiotykiem. Niekiedy dodatkowo przepisywane są maści i tabletki. Leczenie może trwać kilka dni, ale niekiedy rozciąga się na tygodnie.
Zobacz też: Katarakta. Jakie są metody leczenia zaćmy?