Odra: objawy choroby, sposoby leczenia odry

Odra należy do grupy chorób zakaźnych wieku dziecięcego, wywoływanych przez paramyxowirusy. Bardzo łatwo się nią zarazić, ponieważ wirus szybko się rozprzestrzenia. Przenosi się drogą kropelkową. Najbardziej typowymi objawami odry są charakterystyczna wysypka na ciele oraz kaszel.

Pomimo że odra to choroba wieku dziecięcego, dotyka również dorosłych. Jej przebieg jest wtedy wyjątkowo ciężki oraz niebezpieczny. Jedna osoba na 1 tys. chorych umiera na odrę lub spowodowane przez nią powikłania.

Odra - objawy

Odra przenosi się drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Po około 9-14 dniach od kontaktu, w czasie których nie występują zazwyczaj żadne objawy (ewentualnie ogólne osłabienie i złe samopoczucie), pojawiają się pierwsze symptomy choroby:

Po 2-4 dniach od wystąpienia tych objawów zazwyczaj na ciele zaczyna pojawiać się charakterystyczna wysypka. Ma ona kolor czerwony. Początkowo niewielkie plamki zaczynają zlewać się w plamy. Rozrastaniu się wysypki towarzyszy coraz wyższa gorączka, nawet do 40 stopni C. Po upływie kilku dni wysypka zaczyna zmieniać kolor na bardziej brunatny i zaczyna się łuszczyć. U niektórych pacjentów wysypka może mieć wyjątkowo ciężki charakter (krwotoczny), a do objawów mogą dołączyć drgawki. Objawy są podobne zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Zobacz wideo Czy szczepionki wywołują autyzm? [NaZdrowie]

Odra - leczenie

Odra może spowodować wiele powikłań i bywa śmiertelnie niebezpieczna. Dlatego najlepszym sposobem jej leczenia, jest profilaktyka. Szczepienia przeciw odrze  mają 98-99 proc. skuteczności.

W związku z tym, że odra przenosi się przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, warto wiedzieć, że szczepionkę można podać do 72 godzin od wystąpienia kontaktu, by uchronić się przed rozwojem choroby. Szczególnie istotne jest uniknięcie zachorowania u osób o podwyższonym ryzyku, czyli kobiet w ciąży, osób chorych na nowotwór, o obniżonej odporności oraz uczulonych na antybiotyki.

Jeżeli dojdzie do zachorowania, odra może być leczona jedynie objawowo, ponieważ dotychczas nie wynaleziono skutecznych leków na ten rodzaj wirusa. Gorączkę zbija się lekami przeciwgorączkowymi, kaszel leczy się syropami na kaszel. Chory powinien leżeć w łóżku, w pokoju z zasłoniętymi oknami, co pomaga mu znieść światłowstręt. Wielu pacjentów musi zgłosić się do szpitala, ponieważ leczenie w domu nie przynosi rezultatów.

Więcej o: