Zapalenie spojówek - skąd się bierze, jakie są rodzaje zapalenia i jak skutecznie walczyć z tym schorzeniem?

Zapalenie spojówek to stosunkowe banalne schorzenie, które potrafi mocno uprzykrzyć życie. Pieczenie oczu, światłowstręt czy nadmierne łzawienie sprawiają, że normalne funkcjonowanie jest wyjątkowo trudne. Co wywołuje zapalenie spojówek i ja skutecznie z nim walczyć?

Spojówka to cienka i mocno ukrwiona błona śluzowa, które wyściela wewnętrzną część powieki i łączy się z gałką oczną. Jest też bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Za rozwijający się w jej obrębie stan zapalny najczęściej odpowiadają:

Zapalenie spojówek - objawy

W pierwszej fazie choroby oczy są przede wszystkim zaczerwienione, łzawią, pieką i są wrażliwe na światło. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w zależność od tego, co wywołało zapalenie towarzyszące mu objawy mogą się od sobie różnić.

Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Bakteryjne zapalenie spojówek

Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek najczęściej pojawiają się:

  • przekrwienie i obrzęk oczu,
  • ropna lub surowicza wydzielina,
  • żółte plamy oraz krwawe wybroczyny (te jednak pojawiają się przy bardzo zaawansowanej postaci choroby).

Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek zazwyczaj wymaga podania kropli do oczu z antybiotykiem. Jeśli po kilku dniach nie będzie poprawy lekarz powinien zlecić szczegółowe badania i określić jaka bakteria wywołała stan zapalny, i dopiero na tej podstawie dobrać odpowiednie leki.

Wirusowe zapalenie spojówek

Wirusowe zapalenie spojówek najczęściej pojawia się jesienią lub zimą, kiedy najłatwiej o infekcję. Choroba szybko się roznosi i zazwyczaj choruje zarówno lewe, jak i prawe oko. Do najbardziej charakterystycznych objawów wirusowego zapalenia spojówek należą:

  • obrzęk,
  • swędzenie, nieprzyjemne wrażenie, że w oku coś jest i bardzo przeszkadza,
  • obecność surowiczej wydzieliny,
  • zaczerwienienie oczu,
  • jeśli dojdzie do zapalenia rogówki mogą się pojawić białe plamki, światłowstręt, silny ból, łzawienie oraz powiększenie węzłów chłonnych w obrębie żuchwy.

Aby pozbyć tego rodzaju rodzaju zapalenia zazwyczaj podaje się leki przeciwwirusowe, a także antybiotyki, aby nie dopuścić do rozwoju bakteryjnego zapalenia spojówek. Chorzy muszą pamiętać, że choroba bardzo łatwo się roznosi dlatego nie powinni dotykać ani pocierać oczu.

Zapalenie spojówek często pojawia się przy zespole suchego oka, czyli schorzenia, które sprawia, że oko wydziela zbyt mało łez lub ich skład jest niewłaściwy. W takich przypadkach oko jest podrażnione, swędzi, chorzy mają wrażenie piasku pod powiekami, może także wystąpić światłowstręt.

Przypadłość najczęściej pojawia się u osób, które pracują przy komputerze oraz w źle wentylowanym pomieszczeniu, w którym powietrze jest bardzo suche i podrażnia oczy.

Leczenie tego rodzaju zapalenia polega na przyjmowaniu kropli do oczu, tzw. sztucznych łez, które nawilżają oko i pomagają przywrócić prawidłowe wydzielanie naturalnych łez.

Alergiczne zapalenie spojówek

U osób z alergicznym zapaleniem spojówek najczęściej pojawia się swędzenie, pieczenie, łzawienie oczu. Schorzeniu towarzyszy także typowy dla alergii katar. Przypadłość dotyka przede wszystkim osoby uczulone na pyłki traw. Aby je złagodzić konieczne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.

Grzybicze zapalenie spojówek

Grzybicze zapalenie spojówek zdarza się niezwykle rzadko. Zazwyczaj jest powikłaniem po antybiotykoterapii lub niefortunnym przeniesieniu patogenu z innej części ciała, zazwyczaj części intymnych, do oka. Ten rodzaj zapalenia charakteryzuje się swędzeniem, łzawieniem oraz zaczerwieniem oczu, w kanalikach łzowych często pojawia się biały nalot.

Walka z grzybiczym zapaleniem spojówek jest stosowanie kropel i maści przeciwgrzybiczych.

Czasem zdarza się, że podrażnienie spojówek, a w konsekwencji ich zapalenie wywołują czynniki zewnętrzne, takie jak dym, pył, opary czy światło. Czasem przyczyną problemu są brak snu, nieskorygowane wady wzroku, zwłaszcza nadwzroczność lub niezborność, za silne albo za słabe szkła korekcyjne lub ich niewłaściwy rozstaw. Ten rodzaj zapalenia spojówek nazywany jest tzw, prostym i charakteryzuje się:

  • pieczeniem;
  • swędzeniem oczu
  • lekkim światłowstręt
  • łzawieniem.

U części chorych okresowo może pojawiać się infekcja bakteryjna. Bardzo często tzw. proste zapalenie spojówek towarzyszy zespołowi suchego oka.

Aby pozbyć się problemu trzeba usunąć czynnik, który doprowadził do rozwoju choroby. Zakażenia bakteryjne leczy się preparatami o działaniu przeciwzapalnym, zespół suchego oka - sztucznymi łzami.

Warto pamiętać, że przy tego rodzaju problemach z oczami sięganie po domowe metody leczenia, czyli przemywanie oczu rumiankiem lub herbatą nie wyleczy choroby. Może jedynie wysuszyć oko i utrudnić podstawienie diagnozy. Jeśli oczy zaczynają piec, swędzieć i łzawić najbezpieczniej od razu sięgnąć po krople do oczu, a najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem. Im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym krótszy będzie czas leczenia.

Więcej o: