Zapalenie spojówek u dzieci starszych - przyczyny, objawy oraz leczenie

Zapalenie spojówek u dzieci najczęściej spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym oraz alergią. Większość zapaleń spojówek u starszych dzieci przebiega bez komplikacji i po wyleczeniu nie powoduje pogorszenia się wzroku dziecka.

Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci

Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci starszych powodują bakterie: paciorkowcegronkowce, bakterie Haemophilus influenzae oraz bakterie Gram-ujemne. Te bakterie odpowiadają za najczęstsze przypadki zapalenia spojówek u starszych dzieci. Symptomy zakażenia to przede wszystkim pojawienie się ropnej wydzieliny, sklejającej oczy dziecka.

Bakteryjne zapalenie spojówek u dziecka może mieć przebieg ostry lub przewlekły. W przypadku ostrego przebiegu choroby najpierw dochodzi do zapalenia spojówek w jednym oku. Spojówki są bardzo przekrwione i pojawia się obfita wydzielina ropna. Dziecko ma sklejone powieki i z trudem je otwiera, dodatkowo pojawia się opuchlizna. W niektórych przypadkach na powierzchni spojówki może pojawić się błona. W przeciągu kilku dni zapalenie obejmuje także drugie oko. Przy przewlekłym przebiegu choroby objawy są mniej nasilone, a na brzegach oka znajduje się wysuszona wydzielina ropna. Na spojówkach mogą też pojawić się tzw. brodawki spojówkowe.

Choroba trwa około 5-7 dni i ustępuje samoistnie. W trakcie leczenia podaje się krople z antybiotykiem w celu przyspieszenia procesu zdrowienia.

Bilanse zdrowia dziecka

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci

Występuje niezwykle często. Spowodowane jest gwałtowną reakcją systemu immunologicznego dziecka na alergeny w otoczeniu. Uwalniająca się histamina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w oku oraz nadmierną produkcję wodnistego śluzu. Oczy zaczynają swędzieć, robią się zaczerwienione i opuchnięte. Na spojówkach tworzą się brodawki. Jeżeli dodatkowo doszło do zakażenia bakteryjnego, pojawia się także wyciek ropy.

Alergiczne zapalenie spojówek jest dolegliwością o przewlekłym przebiegu. Lubi też powracać co roku, zwykle na wiosnę. Towarzyszą mu: zapalenie alergiczne błony śluzowej nosa, alergiczne zmiany skórne, czasem także astma oskrzelowa. Jeżeli dojdzie do zmian w rogówce oka może to spowodować pogorszenie się wzroku.

Zdarzają się również uczulenia na soczewki kontaktowe lub inne ciało obce. W efekcie rozwija się u dziecka olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek.

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci jest trudne do wyleczenia. Najważniejsze to ograniczać kontakt dziecka ze środowiskiem alergizującym. Stosuje się krople o działaniu przeciwalergicznym. Wraz z wiekiem choroba powoli ustępuje.

Epidemiczne zapalenie spojówek u dzieci

Spowodowane przez adenowirusy zapalenie jest zakaźnie i łatwo je przenieść przez bezpośredni dotyk. Objawy: w oku pojawia się obfita wydzielina, przekrwienie i odczyn grudkowy spojówek. Choroba może trwać około trzech tygodni. Towarzyszy jej zazwyczaj zapalenie górnych dróg oddechowych. Dziecko ma powiększone węzły chłonne. Zdarzają się powikłania w postaci nacieków na rogówce, powodujące m.in. światłowstręt i pogorszenie ostrości wzroku. Znikają czasem dopiero po kilku miesiącach. Epidemiczne zapalenie spojówek u dzieci leczy się kroplami przeciwwirusowymi.

Opryszczkowe zapalenie spojówek u dzieci

Wywoływane jest przez wirusa opryszczki zwykłej typu 1. Objawy: obfita wydzielina, odczyn grudkowy spojówek i zapalenie górnych dróg oddechowych. Zapalenie czasem poprzedzone jest pojawieniem się na powiekach małych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Gdy pękają powodują na skórze owrzodzenia. Zapaleniu towarzyszy także tzw. drzewkowate zapalenie rogówki.

Więcej o: