Zapalenie spojówek u dzieci starszych - przyczyny, objawy oraz leczenie

Zapalenie spojówek u dzieci najczęściej spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym oraz alergią. Większość zapaleń spojówek u starszych dzieci przebiega bez komplikacji i po wyleczeniu nie powoduje pogorszenia się wzroku dziecka.

Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci

Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci starszych powodują bakterie: paciorkowcegronkowce, bakterie Haemophilus influenzae oraz bakterie Gram-ujemne. Te bakterie odpowiadają za najczęstsze przypadki zapalenia spojówek u starszych dzieci. Symptomy zakażenia to przede wszystkim pojawienie się ropnej wydzieliny, sklejającej oczy dziecka.

Bakteryjne zapalenie spojówek u dziecka może mieć przebieg ostry lub przewlekły. W przypadku ostrego przebiegu choroby najpierw dochodzi do zapalenia spojówek w jednym oku. Spojówki są bardzo przekrwione i pojawia się obfita wydzielina ropna. Dziecko ma sklejone powieki i z trudem je otwiera, dodatkowo pojawia się opuchlizna. W niektórych przypadkach na powierzchni spojówki może pojawić się błona. W przeciągu kilku dni zapalenie obejmuje także drugie oko. Przy przewlekłym przebiegu choroby objawy są mniej nasilone, a na brzegach oka znajduje się wysuszona wydzielina ropna. Na spojówkach mogą też pojawić się tzw. brodawki spojówkowe.

Choroba trwa około 5-7 dni i ustępuje samoistnie. W trakcie leczenia podaje się krople z antybiotykiem w celu przyspieszenia procesu zdrowienia.

Bilanse zdrowia dziecka

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci

Występuje niezwykle często. Spowodowane jest gwałtowną reakcją systemu immunologicznego dziecka na alergeny w otoczeniu. Uwalniająca się histamina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w oku oraz nadmierną produkcję wodnistego śluzu. Oczy zaczynają swędzieć, robią się zaczerwienione i opuchnięte. Na spojówkach tworzą się brodawki. Jeżeli dodatkowo doszło do zakażenia bakteryjnego, pojawia się także wyciek ropy.

Alergiczne zapalenie spojówek jest dolegliwością o przewlekłym przebiegu. Lubi też powracać co roku, zwykle na wiosnę. Towarzyszą mu: zapalenie alergiczne błony śluzowej nosa, alergiczne zmiany skórne, czasem także astma oskrzelowa. Jeżeli dojdzie do zmian w rogówce oka może to spowodować pogorszenie się wzroku.

Zdarzają się również uczulenia na soczewki kontaktowe lub inne ciało obce. W efekcie rozwija się u dziecka olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek.

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci jest trudne do wyleczenia. Najważniejsze to ograniczać kontakt dziecka ze środowiskiem alergizującym. Stosuje się krople o działaniu przeciwalergicznym. Wraz z wiekiem choroba powoli ustępuje.

Epidemiczne zapalenie spojówek u dzieci

Spowodowane przez adenowirusy zapalenie jest zakaźnie i łatwo je przenieść przez bezpośredni dotyk. Objawy: w oku pojawia się obfita wydzielina, przekrwienie i odczyn grudkowy spojówek. Choroba może trwać około trzech tygodni. Towarzyszy jej zazwyczaj zapalenie górnych dróg oddechowych. Dziecko ma powiększone węzły chłonne. Zdarzają się powikłania w postaci nacieków na rogówce, powodujące m.in. światłowstręt i pogorszenie ostrości wzroku. Znikają czasem dopiero po kilku miesiącach. Epidemiczne zapalenie spojówek u dzieci leczy się kroplami przeciwwirusowymi.

Opryszczkowe zapalenie spojówek u dzieci

Wywoływane jest przez wirusa opryszczki zwykłej typu 1. Objawy: obfita wydzielina, odczyn grudkowy spojówek i zapalenie górnych dróg oddechowych. Zapalenie czasem poprzedzone jest pojawieniem się na powiekach małych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Gdy pękają powodują na skórze owrzodzenia. Zapaleniu towarzyszy także tzw. drzewkowate zapalenie rogówki.