Krople na zapalenie spojówek. Jak sobie pomóc, kiedy oczy puchną i swędzą?

Krople na zapalenie spojówek to jeden z najskuteczniejszych środków łagodzących objawy, ale też przyspieszających proces leczenia. Sprawdź kiedy i jak je stosować, aby uzyskać pożądane efekty.

Krople do oczu na zapalenie spojówek. Produkty dostępne bez recepty

Krople na zapalenie spojówek są środkiem, który przynosi niemalże natychmiastową ulgę przy objawach stanu zapalnego w obrębie oka. Zapalenie spojówek jest bardzo często występującym schorzeniem okulistycznym, które może mieć wiele podłoży. Ze względu na czynnik wywołujący zakażenie wyróżnia się zapalenie spojówek:

 • wirusowe
 • bakteryjne
 • alergiczne
 • grzybicze
 • będące powikłaniem zespołu suchego oka.

Zapalenie spojówek, choć w swej istocie jest niegroźne, to jednak wywoływane przez nie dolegliwości są bardzo uciążliwe i wymagają właściwej reakcji. Krople do oczu na zapalenie spojówek dostępne bez recepty możemy stosować doraźnie w celu zmniejszenia obrzęku i uczucia świądu. W przypadku gdy objawy nie ustępują w ciągu kilku dni, należy skonsultować się z lekarzem. 

Zapalenie spojówek. Krople i higiena

Objawy zapalenia spojówek są bardzo nieprzyjemne i praktycznie natychmiastowo odczuwalne dla pacjenta. Oko staje się bowiem zaczerwienione, opuchnięte, swędzi, piecze. Pojawić może się łzawienie, a także w niektórych wypadkach wydzielina ropna. Jeśli w miarę szybko uda nam się zareagować na zapalenie spojówek kroplami dostępnymi bez recepty, jest szansa, że samodzielnie zażegnamy kłopot. Jeśli jednak objawy nie będą ustępować lub się nasilą, wówczas konieczne jest odwiedzenie okulisty, który może zalecić bardziej zaawansowane sposoby leczenia. 

Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Krople do oczu bez recepty na stan zapalny. O czym jeszcze należy pamiętać?

Krople do oczu bez recepty na stan zapalny to tylko jeden ze sposobów walki z dolegliwościami w okolicy oka. Oprócz aplikowania kropli konieczne jest zachowanie szczególnej higieny oczu w tym czasie, aby nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się zakażenia. Ważne, aby pamiętać m.in. o:

 • usuwaniu pojawiającej się wydzieliny jednorazową chusteczką lub patyczkiem
 • przemywaniu oczu specjalnym płynem dostępnym w aptece bez recepty
 • rezygnacji z soczewek na czas leczenia zapalenia spojówek
 • nie stosowaniu kosmetyków do oczu - jeśli to niemożliwe, to makijaż należy zmyć natychmiast po powrocie do domu. 

Zobacz też: Dicortineff: skład, działanie, efekty uboczne

Zapalenie spojówek - leczenie. Jak wygląda terapia?

Leczenie zapalenia spojówek może zakończyć się bardzo szybko, ale równie dobrze może być bardziej skomplikowane. Wszystko zależy od tego, jakie jest jego podłoże.

 • bakteryjne zapalenie spojówek - w takim wypadku konieczne jest zastosowanie antybiotyku lub roztworu antybiotyku w postaci kropli i maści (np. Biodacyna, Gentamicin, Neomycinum).
 • wirusowe zapalenie spojówek - stosuje się zazwyczaj leki przeciwwirusowe, a także redukujące obrzęk; konieczne jest także dbanie o właściwą higienę, gdyż choroba jest bardzo zakaźna. Zdarza się, że konieczne jest podanie antybiotyku
 • grzybicze zapalenie spojówek - konieczne jest zaaplikowanie leków przeciwgrzybiczych w postaci maści (Clotrimazol, Nystatyna)
 • alergiczne zapalenie spojówek - zazwyczaj wystarczy miejscowe podanie leków przeciwhistaminowych
 • zapalenie spojówek występujące z zespołem suchego oka - stosuje się sztuczne łzy celem nawilżenia oka; konieczne jest także zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu oraz spożycie dużej ilości płynów. 

Co na zapalenie spojówek? Jak długo trwa leczenie?

W zależności od tego, z jakim rodzajem stanu zapalnego mamy do czynienia lekarz dobiera terapię. To, co na zapalenie spojówek zostanie nam zalecone należy stosować tak długo jak wskaże okulista - pamiętajmy, by nie odstawiać leków natychmiast po ustąpieniu objawów. Wybrać należy całą zaleconą serię, w innym wypadku może dojść do nawrotu stanu zapalnego, który nie został do końca wyleczony. Pamiętajmy także, że bez względu na czynnik wywołujący zakażenie, w przypadku stanu zapalnego spojówek niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja i higiena oka, która zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów wywołujących dolegliwość. 

Zobacz też: Zwyrodnienie plamki żółtej. Co to za choroba? [objawy, skutki, leczenie]

Więcej o: