Czym jest odwarstwienie siatkówki? Pod pojęciem tym kryje się groźne schorzenie polegające na oddzieleniu się siatkówki od tęczówki. Choć brzmi niepozornie, to może nawet odebrać wzrok. Należy przy tym wiedzieć, że sama siatkówka jest tą częścią oka, która odpowiada za odbieranie świata zewnętrznego dzięki fotoreceptorom. Choroba pogłębia się z czasem - początkowo objawy nie muszą być silne, ale i tak konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska. Szczególnie podatne są osoby z atopowym zapaleniem skóry i cukrzycą.
Czym charakteryzuje się odwarstwienie siatkówki? Objawy tej choroby często są dobrze ukryte przez bardzo długi czas. Zdarza się, że do jej wykrycia dochodzi po kilku latach. Wcześniejsze symptomy w postaci błysków i mroczków nie zostają określone przez chorego jako groźne. Objawy dzieli się na przedmiotowe i podmiotowe.
Wśród objawów przedmiotowych możemy wyliczyć m.in. niewielką wartość ciśnienia wewnąrzgałkowego, przedarcie siatkówki czy obecność rozproszonych barwników w ciele szklistym. Z kolei objawy podmiotowe to choćby ubytki w polu widzenia. Choremu wydaje się, jakby przed jego okiem pojawiała się przesłona. Inne symptomy z tej kategorii to gorsza ostrość wzroku, fotopsje, czyli błyski światła w polu widzenia i zniekształcenia widzenia pojawiające się podczas ruchu oka.
Czasem spotykamy się z pojęciem takim, jak trakcyjne odwarstwienie siatkówki. Warto więc wiedzieć, że choroba ta może przybierać różne postaci. Wyróżniamy:
Zobacz też: Zwyrodnienie plamki żółtej - objawy, przyczyny i leczenie
Rozwarstwienie siatkówki jest chorobą, w przypadku której czas gra niezwykle istotną rolę. Dlatego tak ważne jest to, żeby reagować na nie zawsze dość wyraźne objawy. Przyjmuje się, że najlepsze rokowania daje szybkie podjęcie leczenia, które powinno zacząć się do 24 h po odklejeniu się siatkówki.
Jak leczy się odwarstwienie siatkówki? Operacja jest niezbędnym zabiegiem w przypadku przedarciowego odwarstwienia siatkówki. Im bardziej zaawansowana jest sytuacja, tym rokowania stają się gorsze. Chodzi o to, aby doszło do zamknięcia wszystkich przedarć, które należy wcześniej zlokalizować. Dochodzi przy tym do ponownego połączenia siatkówki z jej nabłonkiem barwnikowym. Stosuje się metody takie, jak wszczepy, retinopeksja czy witrektomia.
Co jeszcze może pomóc leczyć odwarstwienie siatkówki? Laser. Cena zabiegu waha się od 300 do ok. 700 zł. Polega on na koagulacji siatkówki światłem zielonym, co wpływa na zabezpieczenie nieprawidłowości w strukturze oka. Ma więc działanie lecznicze także przy rozwarstwieniu siatkówki. Laseroterapia trwa zwykle od 10 do 30 minut. Przez okres ok. dwóch tygodni wykluczony jest intensywny wysiłek fizyczny w postaci ćwiczeń lub pracy.
Zobacz też: Laserowa korekcja wzroku. Na czym polega? Kiedy warto ją przeprowadzić?