Odwarstwienie siatkówki - objawy i leczenie. Kiedy konieczna jest operacja?

Odwarstwienie siatkówki jest chorobą niezwykle groźną dla naszego wzroku. Oddziela się ona od błony naczyniowej oka. Jeśli niezwłocznie nie zostanie podjęte leczenie, to konsekwencją może być nawet utrata wzroku.

Na czym polega odwarstwienie siatkówki?

Czym jest odwarstwienie siatkówki? Pod pojęciem tym kryje się groźne schorzenie polegające na oddzieleniu się siatkówki od tęczówki. Choć brzmi niepozornie, to może nawet odebrać wzrok. Należy przy tym wiedzieć, że sama siatkówka jest tą częścią oka, która odpowiada za odbieranie świata zewnętrznego dzięki fotoreceptorom. Choroba pogłębia się z czasem - początkowo objawy nie muszą być silne, ale i tak konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska. Szczególnie podatne są osoby z atopowym zapaleniem skórycukrzycą.

Odwarstwienie siatkówki - objawy, których nie wolno lekceważyć

Czym charakteryzuje się odwarstwienie siatkówki? Objawy tej choroby często są dobrze ukryte przez bardzo długi czas. Zdarza się, że do jej wykrycia dochodzi po kilku latach. Wcześniejsze symptomy w postaci błysków i mroczków nie zostają określone przez chorego jako groźne. Objawy dzieli się na przedmiotowe i podmiotowe.

Wśród objawów przedmiotowych możemy wyliczyć m.in. niewielką wartość ciśnienia wewnąrzgałkowego, przedarcie siatkówki czy obecność rozproszonych barwników w ciele szklistym. Z kolei objawy podmiotowe to choćby ubytki w polu widzenia. Choremu wydaje się, jakby przed jego okiem pojawiała się przesłona. Inne symptomy z tej kategorii to gorsza ostrość wzroku, fotopsje, czyli błyski światła w polu widzenia i zniekształcenia widzenia pojawiające się podczas ruchu oka

Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Trakcyjne odwarstwienie siatkówki - co to jest?

Czasem spotykamy się z pojęciem takim, jak trakcyjne odwarstwienie siatkówki. Warto więc wiedzieć, że choroba ta może przybierać różne postaci. Wyróżniamy:

  • trakcyjne odwarstwienie siatkówki - błona szklistkowo - siatkówkowa obkurcza się, co pociąga siatkówkę na całej powierzchni
  • przedarciowe odwarstwienie siatkówki - obkurczanie się ciała szklistego jest przyczyną powstawania rozdarcia w siatkówce. Płyn z gałki ocznej przyczynia się do powstawania coraz większego odwarstwienia
  • wysiękowe odwarstwienie siatkówki - płyn wysiękowy dostaje się pomiędzy nabłonek barwnikowy a siatkówkę

Zobacz też: Zwyrodnienie plamki żółtej - objawy, przyczyny i leczenie

Rozwarstwienie siatkówki - co jeszcze warto wiedzieć?

Rozwarstwienie siatkówki jest chorobą, w przypadku której czas gra niezwykle istotną rolę. Dlatego tak ważne jest to, żeby reagować na nie zawsze dość wyraźne objawy. Przyjmuje się, że najlepsze rokowania daje szybkie podjęcie leczenia, które powinno zacząć się do 24 h po odklejeniu się siatkówki. 

Odwarstwienie siatkówki - operacja. Kiedy jest konieczna?

Jak leczy się odwarstwienie siatkówki? Operacja jest niezbędnym zabiegiem w przypadku przedarciowego odwarstwienia siatkówki. Im bardziej zaawansowana jest sytuacja, tym rokowania stają się gorsze. Chodzi o to, aby doszło do zamknięcia wszystkich przedarć, które należy wcześniej zlokalizować. Dochodzi przy tym do ponownego połączenia siatkówki z jej nabłonkiem barwnikowym. Stosuje się metody takie, jak wszczepy, retinopeksja czy witrektomia. 

Odwarstwienie siatkówki - laser. Cena zabiegu

Co jeszcze może pomóc leczyć odwarstwienie siatkówki? Laser. Cena zabiegu waha się od 300 do ok. 700 zł. Polega on na koagulacji siatkówki światłem zielonym, co wpływa na zabezpieczenie nieprawidłowości w strukturze oka. Ma więc działanie lecznicze także przy rozwarstwieniu siatkówki. Laseroterapia trwa zwykle od 10 do 30 minut. Przez okres ok. dwóch tygodni wykluczony jest intensywny wysiłek fizyczny w postaci ćwiczeń lub pracy. 

Zobacz też: Laserowa korekcja wzroku. Na czym polega? Kiedy warto ją przeprowadzić?

Więcej o: