Katar sienny (pyłkowica)

Katar sienny to ostry alergiczny nieżyt nosa. Powodowany jest najczęściej przez pyłki roślin (szczególnie groźne są pyłki leszczyny, olchy, brzozy, traw i zbóż, komosy, szarłatu i bylicy), ale także przez kurz domowy, sierść zwierząt, wełnę itp. Nasila się wiosną i latem, kiedy to pylenie roślin jest największe.

Powstawaniu alergii, a co za tym idzie kataru siennego, sprzyja zwiększona przepuszczalność błon śluzowych dróg oddechowych spowodowana bądź przebytym wirusowym zakażeniem, bądź skażeniem środowiska.

Objawy

Charakterystycznymi objawami kataru siennego są: wodnista wydzielina z nosa, cieknący katar, swędzenie nosa oraz częste kichanie. Często zaczerwieniają się i łzawią oczy, pojawia się ból głowy.

Leczenie

Katar sienny powinien być skonsultowany z lekarzem alergologiem, ponieważ zlekceważony, "cieknący" nos może przerodzić się w astmę . Rozpoznanie wymaga przeprowadzenia wywiadu z pacjentem na temat okresu nasilenia kataru, oraz okoliczności jego pojawiania. Następnie lekarz zaleca szereg badań, które mają ustalić winowajców tej nieprzyjemnej przypadłości (testy alergiczne). Katar sienny leczy się doraźnie lekami antyhistaminowymi oraz alergicznymi (np. Zyrtec)

Można sobie także pomóc nie paląc papierosów, wietrząc regularnie mieszkanie w czasie deszczu, lub zaraz po, zmieniając ubranie po powrocie do domu. Dobrze jest też zaopatrzyć się w odkurzacz z systemem filtrów wodnych oraz nawilżacze do mieszkania.

Przy alergii na kurz konieczne jest częste odkurzanie, pranie zasłon i firan, wietrzenie i trzepanie kocy, kołder i poduszek (zimą wymrażanie).

W zwalczaniu roztoczy pomaga stosowanie antyalergicznych materacy i bielizny pościelowej.

Czytaj także:

Anosmia

Zobacz wideo
Więcej o: