Immunoglobuliny typu E (IgE)

Immunoglobuliny typu E (IgE), nazywane też reaginami lub atopinami odgrywają szczególną rolę w ochronie organizmu przed pasożytami oraz zmianami alergicznymi. Zaburzenia z nimi związane mogą zwiastować poważne choroby jak nowotwór gardła lub oskrzeli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Wszystkie immunoglobuliny wytwarzane i wydzielane są przez tzw. komórki plazmatyczne. Powstają one wskutek pobudzenia limfocytów B i jako jedyne mają zdolność produkcji przeciwciał. Zadaniem immunoglobulin jest ochrona organizmu przed zagrożeniem zewnątrzkomórkowym. Dzięki zdolności wiązania i łączenia przeciwciał dochodzi do procesów, które umożliwiają zniszczenie zagrożenia.

Zobacz wideo

Dlaczego IgE są ważne?

Podstawowym zadaniem immunoglobuliny typu E jest ochrona organizmu przed chorobami wywołanymi przez pasożyty. Aby nie doszło do wystąpienia i rozwoju stanu zapalnego IgE pobudzają bazofile i eozynofile (elementy białych krwinek) do zwiększonego wydzielania histaminy. Związek ten nie tylko przyśpiesza reakcję immunologiczną organizmu, ale łączy się z niektórymi alergenami i wywołuje reakcję uczuleniową. .

W podobny sposób zachowują się przeciwciała IgE. Przy pierwszym kontakcie z alergenem łączą się z nim. Przy ich ponownym zetknięciu "wyrzucają" wcześniej zgromadzoną substancję z komórki i uruchamiają silną reakcję uczuleniową. Dlatego oznaczenie tych przeciwciał ma szczególne znaczenie przy diagnozowaniu alergii przede wszystkim wtedy, gdy z różnych przyczyn nie można wykonać testów skórnych. Immunoglobuliny typu E, w przeciwieństwie do pozostałych przeciwciał (z wyjątkiem IgM) nie mają tzw. regionu zawiasowego, czyli wiązania dwusiarczkowego.

Gdy jest ich za mało

Niewłaściwe stężenie immunoglobulin najczęściej ma związek z zaburzeniem pracy układu chłonnego. W przypadku IgE poziom przeciwciała nie powinien przekraczać 0,0003 g/l. Jeśli jest go za dużo można podejrzewać:

- choroby alergiczne (astma oskrzelowa, katar sienny)

- choroby skóry (zwłaszcza zapalne)

- choroby pasożytnicze

- rak oskrzeli

- nowotwory umiejscowione w okolicy uszu oraz gardła

Bardzo często wzrost poziomu IgE ma związek z niedoborem innej immunoglobuliny. Poziom IgE związany jest z IgG. Zaburzenie w wydzielaniu tych dwóch przeciwciał charakteryzuje się powracającymi zakażeniami skóry, spojówek oraz rogówek.

Zbyt niski poziom immunoglobuliny typu E może oznaczać hipogammaglobulinemię wrodzoną lub nabytą, czyli całkowity brak odporności wywołany wadą genetyczna.

Czytaj także:

Immunoglobuliny

Immunoglobuliny typu M (IgM)

Uklad limfatyczny

Immunoglobuliny anty - D

Immunoglobuliny typu A (IgA)

Więcej o: