Immunoglobuliny typu G (IgG)

Immunoglobuliny typu G(IgG) są prawdopodobnie najważniejszym typem przeciwciał. Zaburzenia z nimi związane stoją za jedną z najgroźniejszych chorób układu immunologicznego, AIDS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Immunoglobuliny wytwarzane i wydzielane są przez tzw. komórki plazmatyczne. Powstają one wskutek pobudzenia limfocytów B i jako jedyne mają zdolność produkcji przeciwciał. Zadaniem immunoglobulin jest ochrona organizmu przed zagrożeniem zewnątrzkomórkowym. Dzięki zdolności wiązania i łączenia przeciwciał dochodzi do procesów, które umożliwiają zniszczenie zagrożenia.

Znaczenie IgG

Ze względu na specyficzną budowę (ich łańcuch występuje w czterech odmianach izotopowych) immunoglobuliny typu G (IgG) dzieli się na cztery typy:

- IgG1 - łączą się z białkiem gronkowca złocistego oraz paciorkowca, uczestniczą we wtórnej odpowiedzi immunologicznej organizmu oraz najlepiej i najsilniej aktywują tzw. dopełniacz (układ dopełniacza), jest to grupa kilkunastu białek występujących w osoczu krwi , które uczestniczą w procesach ochronnych organizmu

- IgG2 - wiążą ze sobą białka gronkowca złocistego oraz paciorkowca, mają nieduży wpływ na dopełniacz

- IgG3 - wchodzą w reakcję jedynie z białkami paciorkowca, oddziałują na układ dopełniacza, jednak nie aktywują go równie mocno co IgG1, ten typ immunoglobulin charakteryzuje się najdłuższym regionem zawiasowym (wiązaniem dwusiarczkowym)

- IgG4 - łączy się zarówno białka gronkowca oraz paciorkowca, staje się bardziej aktywny w późniejszych fazach odpowiedzi immunologicznej i w przeciwieństwie do poprzednich klas nie oddziałuje na układ dopełniacza

Immunoglobuliny typu G (IgG) jako jedyne mają zdolność przenikania przez łożysko

i zapewniają noworodkowi odporność bierną.

Gdy jest ich za dużo

U zdrowej osoby stężenie immunoglobulin typu G (IgG) nie powinno przekraczać 9,0 - 15,0 g/l. Ich wysoki poziom może oznaczać m.in.:

- przewlekłe stany zapalne

- wirusowe zapalenie wątroby

- przewlekłe zapalenie wątroby

- kolagenozę

- AIDS

- szpiczaka mnogiego

- przewlekłą białaczkę limfatyczną

Gdy IgG jest za mało

Zbyt niski poziom immunoglobulin typu G (IgG) najczęściej zwiastuje zespół nerczycowy, utratę białka z jelita lub nowotwór w obrębie układu chłonnego. Nieprawidłowe stężenie tych przeciwciał występuje u osób z usuniętą śledzioną lub będących w trakcie chemioterapii.

Czytaj także:

Immunoglobuliny

Immunoglobuliny typu M (IgM)

Immunoglobuliny anty D

Immunoglobuliny typu E (IgE)

Immunoglobuliny typu A (IgA)

Więcej o: