Granulocyty to grupa białych krwinek. Jako jeden z elementów układu odpornościowego odpowiadają za ochronę organizmu przed infekcjami. Dzięki zawartym w nich enzymom mogą rozkładać szkodliwe mikroorganizmy. Prawidłowy poziom granulocytów we krwi powinien mieścić się między 1800 a 8000/ l. Ich spadek może oznaczać zwykłą infekcję, zdarza się jednak, że jest jednym z objawów białaczki .
Granulocyty dzieli się na neutrofile (obojętnochłonne), bazofile (zasadowe), eozynofile (kwasochłonne). W zależności od niedoboru jednego typu krwinek granulocytopenię dzieli się na:
- neutropenię
- bazopenię
- eozynofilię
Spadek poziomu białych krwinek może mieć różne przyczyny. Może być spowodowany infekcją wirusową, bakteryjną, grzybiczą lub białaczką. Może pojawić się u osób w trakcie radioterapii, bądź z przewlekłym zapaleniem gardła, płuc. Bywa, że spadek poziomu białych krwinek ma związek z wadą genetyczną. Zmniejszona produkcja granulocytów i ich nadmierne obumieranie towarzyszy stosowaniu niektórych leków (niektóre antybiotyki czy leki antyarytmiczne) oraz zażywaniu narkotyków.
Chorym na granulocytopenię dokuczają bóle głowy, gorączka, wrzodziejące zmiany w jamie ustnej, ogólne zmęczenie, dreszcze oraz powiększone węzły chłonne .
Do rozpoznania granulocytopenii wykorzystuje się morfologię krwi. Jednak zbyt niski poziom krwinek nie musi prowadzić do zastosowania specjalnej terapii. Zdarza się, że pacjent nie musi przyjmować żadnych leków, a jedynie stosować się do zaleceń lekarzy. Chory musi unikać źródeł ewentualnego zakażenia, silnie trujących substancji chemicznych. Spożywanie niektórych leków oraz pryskanych pestycydami warzyw i owoców może zaostrzyć granulocytopenię.
Pacjentom, u których sugestie i zalecenia specjalistów nie przynoszą efektów lub choroba jest bardziej zaawansowana sięga się po terapie antybiotykowe. W leczeniu granulocytopenii stosowane są również leki przeciwgrzybicze oraz środki pobudzające szpik kostny do produkcji krwinek.
Granulocytopenia może być również objawem zatrucia (rośliną Mayapple), zespołu Kotzot-Richtera (rzadka choroba genetyczna, która wywołuje m.in. choroby krwi).