Granulocytopenia

To należące do chorób krwi schorzenie może być wywołane szeregiem czynników. Najczęściej za pojawienie się granulocytopenii odpowiadają infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Granulocyty to grupa białych krwinek. Jako jeden z elementów układu odpornościowego odpowiadają za ochronę organizmu przed infekcjami. Dzięki zawartym w nich enzymom mogą rozkładać szkodliwe mikroorganizmy. Prawidłowy poziom granulocytów we krwi powinien mieścić się między 1800 a 8000/ l. Ich spadek może oznaczać zwykłą infekcję, zdarza się jednak, że jest jednym z objawów białaczki .

Granulocyty dzieli się na neutrofile (obojętnochłonne), bazofile (zasadowe), eozynofile (kwasochłonne). W zależności od niedoboru jednego typu krwinek granulocytopenię dzieli się na:

- neutropenię

- bazopenię

- eozynofilię

Objawy

Spadek poziomu białych krwinek może mieć różne przyczyny. Może być spowodowany infekcją wirusową, bakteryjną, grzybiczą lub białaczką. Może pojawić się u osób w trakcie radioterapii, bądź z przewlekłym zapaleniem gardła, płuc. Bywa, że spadek poziomu białych krwinek ma związek z wadą genetyczną. Zmniejszona produkcja granulocytów i ich nadmierne obumieranie towarzyszy stosowaniu niektórych leków (niektóre antybiotyki czy leki antyarytmiczne) oraz zażywaniu narkotyków.

Chorym na granulocytopenię dokuczają bóle głowy, gorączka, wrzodziejące zmiany w jamie ustnej, ogólne zmęczenie, dreszcze oraz powiększone węzły chłonne .

Diagnoza i leczenie

Do rozpoznania granulocytopenii wykorzystuje się morfologię krwi. Jednak zbyt niski poziom krwinek nie musi prowadzić do zastosowania specjalnej terapii. Zdarza się, że pacjent nie musi przyjmować żadnych leków, a jedynie stosować się do zaleceń lekarzy. Chory musi unikać źródeł ewentualnego zakażenia, silnie trujących substancji chemicznych. Spożywanie niektórych leków oraz pryskanych pestycydami warzyw i owoców może zaostrzyć granulocytopenię.

Pacjentom, u których sugestie i zalecenia specjalistów nie przynoszą efektów lub choroba jest bardziej zaawansowana sięga się po terapie antybiotykowe. W leczeniu granulocytopenii stosowane są również leki przeciwgrzybicze oraz środki pobudzające szpik kostny do produkcji krwinek.

Granulocytopenia może być również objawem zatrucia (rośliną Mayapple), zespołu Kotzot-Richtera (rzadka choroba genetyczna, która wywołuje m.in. choroby krwi).

Zobacz wideo

Czytaj także:

Choroba Vaqueza

Kryptokokoza

Więcej o: