Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Bezpośredni kontakt skóry z alergenem może prowadzić do ostrego zapalenia. Najczęściej zmiany chorobowe pojawiają się po zastosowaniu kremu czy maści zawierającej substancję, która wywołuje uczulenie.

Objawy

- rumień o wyraźnych krawędziach

- obrzęk z tworzeniem się pęcherzy, świąd

- łuszczenie się naskórka

Przyczyny

Ostry lub przewlekły stan zapalny wywołany przez substancję kontaktującą się ze skórą, np.: l używane przez wiele lat leki, głównie do stosowanie zewnętrznego - maści, kremy i substancje chemiczne wytwarzane przez rośliny, np. bluszcz jadowity, l substancje chemiczne używane przy produkcji obuwia i odzieży (garbniki, farby), i metale (chrom, nikiel) i barwniki oraz kosmetyki i lateks.

Diagnostyka

Identyfikacja substancji wywołującej objawy jest trudna. Wykonuje się tzw. próby płatkowe - przykładając do skóry standardowy zestaw alergenów kontaktowych .

Powikłania

Doprowadzenie do stanu przewlekłego.

Leczenie

Eliminacja czynnika wywołującego uczulenie. Stosuje się kortykosteroidy (np. prednizon) i - dla złagodzenia świądu - leki przeciwhistaminowe. W ostrej fazie zapalenia pomaga przykładanie gazików nasączonych wodą . Można przekłuwać pęcherze, ale nie wolno ich zrywać.

Zobacz wideo

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: