Zapalenie tęczówki obejmuje barwną część błony gałki ocznej i ciałko rzęskowe, którego rolą jej podtrzymywanie. Co prowadzi do pojawienia się tej choroby? Możemy mówić o przyczynach wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych i alergicznych. Najczęściej pojawia się ona wtedy, gdy organizm zmaga się z chorobami reumatycznymi np. w postaci reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia kręgów kręgosłupa lub reaktywnego zapalenia stawów. Poza tym zapalenie tęczówki bywa obecne przy toczniu rumieniowatym układowym, stwardnieniu rozsianym, sarkoidozie, nieswoistym zapaleniu jelit i wielu innych jednostkach chorobowych. Wyróżnia się także idiopatyczne zapalenie tęczówki - w jego przypadku nie można w precyzyjny sposób określić przyczyny.
Jak przebiega zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego? Warto zauważyć, że błona naczyniowa oka składa się z aż trzech warstw: tęczówki, ciałka rzęskowego i naczyniówki. Choroba może dotyczyć jednej, dwóch lub nawet trzech wymienionych warstw. Najczęściej występuje jednocześnie zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego.
Jakie symptomy są typowe jeśli chodzi o zapalenie tęczówki? Objawy choroby są podobne dla licznych schorzeń oczu - mają przy tym niezwykle dokuczliwy charakter z uwagi na unerwienie tego narządu. Trudno więc przeoczyć między innym:
Zapalenie tęczówki generuje zaburzenia wzroku, ale możliwa jest nawet całkowita utrata możliwości widzenia. Warto przy tym zaznaczyć, że objawy niekoniecznie pojawiają się z jednakowym natężeniem. Ból niekoniecznie jest pierwszym z nich. Zwykle najcięższy charakter ma ostre zapalenie tęczówki. Objawy dają o sobie znać w zwiększony sposób także w przypadku choroby nawracającej.
Jak długo trwa leczenie zapalenia tęczówki? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że ma ono charakter choroby nawracającej. Bardzo istotne jest więc to, aby możliwie wcześnie zdiagnozować problem i zacząć leczenie. Jeśli nie zostanie ono podjęte, to będzie wzrastało zagrożenie dla wzroku włącznie z możliwością jego utraty.
Często zdarza się, że zapalenie tęczówki wymaga długotrwałego leczenia przede wszystkim o charakterze miejscowym. Działanie przeciwzapalne jest pierwszym elementem tego procesu. Wykorzystuje się w tym celu krople z antybiotykami lub kortykosteroidami. Często dobre rezultaty daje stosowanie maści na noc. Docenia się fakt, że posiada ona wydłużony czas oddziaływania z uwagi na swoją gęstość.
Antybiotykoterapia doustna jest zalecana najczęściej wtedy, gdy dochodzi do ostrego zapalenia tęczówki. Należy pamiętać, że wykorzystanie w leczeniu antybiotyków ma również znaczenie jeśli chodzi o zapobieganie nawrotom choroby. W podobny sposób działają niesteroidowe leki przeciwzapalne, które aplikuje się po ustaniu podstawowych objawów. Czasami konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych lub noszenie okularów przeciwsłonecznych wówczas, gdy zmagamy się ze światłowstrętem.
Jakie powikłania może powodować zapalenie tęczówki? Zrosty pomiędzy tęczówką a soczewką są jednymi z nich. Bywają o tyle groźne, że mogą przyczynić się do zaburzenia przepływu cieczy w oku. To zaś skutkuje niekiedy wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego i jaskrą wtórną. Różnego rodzaju powikłania po zapaleniu tęczówki mogą mieć charakter czasowy lub trwały. Łącznie cierpi na tego rodzaju problemy nawet 20 proc. osób, które przeszły zapalenie tęczówki.
Zobacz też: Katarakta. Jakie są metody leczenia zaćmy?