Kiedy możemy stwierdzić, że mamy słabe tętno? Podstawowym pytaniem, które warto sobie zadać, będzie w tym przypadku: jaki powinien być puls? Tętno jest jednym z podstawowych parametrów życiowych. Określane jest liczbą uderzeń serca na minutę. Jednocześnie wartość pulsu uważana za dopuszczalną może się zmieniać w poszczególnych kategoriach wiekowych. Przyjmuje się, że prawidłowy puls może wynosić:
Jaki będzie prawidłowy puls u osoby śpiącej? Warto pamiętać, że sen zajmuje pokaźną część naszego życia. Tym bardziej warto wiedzieć, że w czasie odpoczynku i regeneracji tętno jest nieco niższe. Niekiedy nawet w przypadku dorosłych osób tętno podczas snu spada do 40-50 uderzeń na minutę.
Co może oznaczać słabe tętno? Przede wszystkim bradykardia zaczyna się wtedy, gdy chodzi o mniej niż 60 uderzeń na minutę. Okazuje się, że taki stan rzeczy może być powodowany przez pewną grupę czynników. Pierwszym z nich jest regularne uprawianie sportu. Dodatkowo bradykardię mogą powodować:
Bardzo często niskie tętno jest związane właśnie z przebytymi chorobami serca lub chorobą węzła zatokowego związaną ze starzeniem się. Niekiedy porównuje się ją do powikłania np. po przebytym zawale serca. Czasami przyczyną słabszego tętna będzie też stosowanie niektórych leków.
Jak podnieść niski puls? Przede wszystkim bradykardia jest zaburzeniem, które warto kontrolować. Z reguły nie jest tak groźna, jak choćby tachykardia. Mimo tego powinna być powodem do niepokoju, bo nieleczona może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, w przypadkach skrajnych nawet życia. Warto wiedzieć tym, że niski puls może objawiać się pogorszeniem jakości życia. Mogą towarzyszyć mu zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy, omdlenia czy niski poziom koncentracji.
Jak podnieść niski puls? Przede wszystkim trzeba usunąć bezpośrednie przyczyny takie, jak choćby stosowane leki. Niekiedy ważna jest też stymulacja poprzez suplementy. W sytuacjach skrajnych dochodzi do np. do wszczepienia rozrusznika. Aby zdiagnozować przyczynę niskiego pulsu i ustalić plan leczenia, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu.
Jak podnieść niski puls bez inwazyjnych metod? W przypadku, gdy nie jest to poważny stan, można próbować podnieść puls domowymi sposobami. Podstawowym działaniem będzie tu modyfikacja własnej diety. Można do niej wprowadzić większe ilości kawy i herbaty, chociaż oczywiście nie wolno także z nimi przesadzać. Niekiedy zaleca się także niektóre zioła działające pobudzająco. Zawsze dobrym wyborem będzie większy wysiłek fizyczny, choćby w postaci spacerów i ruchu na świeżym powietrzu.