Medycyna sportowa. Jak działa medycyna w służbie sportu?

Medycyna sportowa, czyli medycyna aktywności ruchowej, stała się osobnym działem medycyny. Dotyczy nie tylko zawodowych sportowców, ale i ogółu osób aktywnych fizycznie. Co może nam zaoferować?

Medycyna dla sportu. Na czym polega? 

Medycyna dla sportu ma charakter interdyscyplinarny. Jej zainteresowania to ogół procesów, które zachodzą w organizmie pod wpływem aktywności fizycznej. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj tylko o sportowców zawodowych, ale o wszystkie osoby aktywne fizycznie. Chodzi tu zarówno o osoby zdrowe, jak i pacjentów posiadających wskazania do uprawiania sportu z powodów zdrowotnych. Nierzadko zdarza się też, że lekarze medycyny sportowej zajmują się zawodowymi sportowcami w kontekście oceny ich wydolności, diagnozowaniem kontuzji, prowadzeniem rehabilitacji i konstruowaniem planów ćwiczeń czy diet.  

Lekarz medycyny sportowej - czym się zajmuje?

Czym zajmuje się lekarz medycyny sportowej? W szczególności chodzi o kwalifikację danej osoby do uprawiania sportu. Dokonuje się jej poprzez wykluczenie najbardziej istotnych przeciwwskazań zdrowotnych. Równocześnie medyk o tej specjalności zajmuje się badaniami okresowymi u osób zawodowo uprawiających sport. Innymi zadaniami lekarzy medycyny sportowej są:

  • opracowywanie diet sportowców
  • walka z dopingiem wśród sportowców
  • leczenie kontuzji
  • kooperacja ze sztabami szkoleniowymi sportowców przy wyborze odpowiednich dla danego zawodnika ćwiczeń
  • monitorowanie skutków realizowanych programów szkoleniowych
  • leczenie mikroprzeciążeń
  • odnowa biologiczna
  • rehabilitacja

Lekarz sportowy. Kiedy się do niego udać?

Kiedy pomoże nam lekarz sportowy? Chociaż najczęściej zgłaszamy się do specjalisty po pojawieniu się większych problemów z kontuzjami, to wcale nie musimy czekać tak długo. Każda osoba uprawiająca sport może udać się do takiego specjalisty. Z jego usług skorzystają również ci, którzy dopiero zamierzają podjąć regularną aktywność fizyczną. Taki początek przygody ze sportem pozwoli na uniknięcie fatalnych w konsekwencjach błędów. Dotyczy to również rodziców, którzy chcieliby posłać swoje dzieci na dodatkowe zajęcia sportowe. Może chodzić o szkółkę piłkarską, sporty walki lub pływanie - nie ma to większego znaczenia. W każdym przypadku powinno być to poprzedzone badaniami lekarskimi.  

Zobacz też: Squash – sport, który wciąga!

Kliniczna medycyna sportowa - rodzaje wykonywanych badań

Jakimi badaniami posługuje się kliniczna medycyna sportowa? Oczywiście wiele zależy od konkretnego przypadku. Inaczej będą wyglądały badania osoby rozpoczynającej przygodę z rekreacyjnym wysiłkiem, odmiennie zaś wyczynowego sportowca. Zwykle w przypadku podstawowego zestawu badań mówimy o badaniach wstępnych, do których zaliczymy ogólny wywiad lekarski, pomiary antropometryczne, badania ortopedyczne, przegląd stomatologiczny, próbę wysiłkową, konsultacje laryngologiczne, ortopedyczne i podstawowe badania (morfologia, EKG, OB, badanie poziomu cukru we krwi, badanie moczu). Takie badania powinny być wykonywane co dwa lata. 

Lekarz medycyny sportowej - zaświadczenie o możliwości uprawiania sportu

Dlaczego jeszcze w przypadku rozpoczęcia przygody ze sportem będzie nam potrzebny lekarz medycyny sportowej? Zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania sportu może być w niektórych przypadkach niezbędne. Wydaje się je tylko wówczas, gdy dana osoba w toku badań okazała się być zdolną do wysiłku i uprawiania sportu. Zwykle wydawane jest na rok. Po upływie okresu jego ważności wszystkie badania należy wykonać ponownie.  

Co do zasady niewiele chorób stanowi zupełną przeszkodę do uprawiania sportu. Także lekarze nie wychodzą raczej z punktu widzenia, aby zniechęcać do aktywności fizycznej. Chodzi raczej o bezpieczne podejście do zagadnienia. Nie każdy musi profesjonalnie uprawiać sport, wybór rodzaju aktywności powinien zaś być dobrany do indywidualnych możliwości danej osoby. Lekarz medycyny sportowej posiada wiedzę niezbędną dla właściwego poradnictwa w tej kwestii. 

Zobacz też: Jak zacząć biegać? Kompletny przewodnik dla początkujących

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie
Więcej o: