Mokry kaszel może być objawem groźnej choroby. Czym jest i jak sobie z nim radzić?

Mokry kaszel to bardzo uporczywy, niekiedy też niepokojący symptom. W jego wyniku dochodzi do odkrztuszania plwociny. Może być ona ropna lub mieć charakter śluzowy. Co warto wiedzieć o takim kaszlu?

Kaszel mokry: podstawowe informacje

Co warto wiedzieć jeśli chodzi o kaszel mokry? Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest on następstwem kaszlu suchego. Wywołuje on podrażnienie receptorów w przełyku. Wzbudzony kaszel mokry jest reakcją organizmu mającą usunąć i oczyścić z wydzielin drogi oddechowe. Z reguły nie ma on gwałtownego charakteru.

Jednocześnie występowanie kaszlu mokrego jest zróżnicowane jeśli chodzi o porę dnia. Najczęściej pojawia się on rano. Jest to spowodowane nagromadzeniem się po nocy dużej ilości wydzieliny w drogach oddechowych. Do przyczyn kaszlu mokrego mogą być zaliczane różne czynniki. Będą to choćby:

Kaszel suchy - jak sobie ulżyć? Suchy kaszel objawia się suchością i łaskotaniem w gardle. Jak sobie z nim radzić?

Kaszel wykrztuśny: objawy

Jakie objawy ma kaszel wykrztuśny? Przede wszystkim towarzyszy mu wydzielina pochodząca z gardła, nosa lub oskrzeli. Objawami mogącymi temu towarzyszyć będą drapanie w gardle, ból w klatce piersiowej i duszności.  

Czy kaszel wykrztuśny jest groźny? Zwykle nie powinien wzbudzać większego niepokoju, ale wiele zależy tu od szczegółów. Zawsze alarmująco powinna działać obecność krwi w wydzielinie. Lista jednostek chorobowych, które mogą stać za taką sytuacją, jest bardzo długa i obejmuje choćby nowotwór płuc, gruźlicę płuc, zapalenie oskrzeli lub bakteryjne zapalenie płuc.  

Ropna plwocina odkrztuszana w wyniku mokrego kaszlu może być efektem zapalenia zatok, ropnego zapalenia płuc, obturacyjnej choroby płuc i kilku innych jednostek chorobowych. 

Zobacz wideo Kaszel u dziecka - czy zawsze oznacza coś poważnego?

Co na mokry kaszel? Preparaty z apteki 

Co na mokry kaszel będzie najlepsze? Nie zawsze jest on związany z groźną chorobą, ale nie zmniejsza to jego wysokiej uciążliwości. Przede wszystkim istotne jest odpowiednie podejście do zagadnienia: nie powinno się hamować odruchu odkrztuszania. Celowe jest stosowanie środków, które wspomagają odkrztuszanie. Można sięgnąć po specjalistyczne preparaty, ale także, po konsultacji z lekarzem, wspomóc się domowymi sposobami.

Do pierwszej kategorii zaliczają się leki wykrztuśne i syropy. W przypadku dzieci i osób zaintubowanych należy odsysać wydzielinę. Wśród leków wyróżniane są głównie dwie grupy:

  • preparaty mukolityczne o działaniu rozrzedzającym wydzielinę;
  • preparaty sekretolityczne zwiększające ilość wydzieliny.

Tego typu środki podaje się dopóty, dopóki mokry kaszel pozostaje problemem. Warto przy tym pamiętać o tym, że preparatów wykrztuśnych nie można podawać po godzinie 17. Inaczej odkrztuszanie będzie zaburzało sen. Jednocześnie istotne jest to, aby podczas kuracji przyjmować dużo płynów. 

Atak bakterii, wirusów, a może coś innego? Skąd ten kaszel? Jak szybko pozbyć się męczącego kaszlu? Zacznij od tych czynności

Co na mokry kaszel? Domowe sposoby

To jednak nie koniec sposobów na omawianą przypadłość. Co na mokry kaszel oprócz leków z apteki? Oprócz przyjmowania płynów odkrztuszanie mogą ułatwić oklepywanie klatki piersiowej i inhalacje z udziałem soli fizjologicznej. Do domowych sposobów należą także nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, picie soku malinowego, syropu cebulowego i jedzenie czosnku. Warto przy tym pamiętać, że uporczywy kaszel mokry jest objawem, którego nie wolno bagatelizować. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza. 

Zobacz też: Szczekający kaszel może być groźny? Skąd się bierze kaszel krtaniowy

Więcej o: