Więcej na temat ziołolecznictwa przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Balsam Jerozolimski produkowany jest w kilku wariantach. Proponuje się zestaw ziół odpowiedni dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, ponadto spray lub tabletki do ssania na gardło oraz syrop z propolisem.
W skład Balsamu Jerozolimskiego wchodzi 11 gatunków roślin i ziół. Są to:
Jakie działanie wykazują zioła, znajdujące się w składzie tego suplementu diety?
Balsamowiec mirra to gatunek z rodziny osoczynowatych, pochodzący z Półwyspu Arabskiego. Wydziela wonną substancję nazwaną mirrą. Uznawana jest za środek działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Drugi składnik Balsamu Jerozolimskiego to czarny bez. Ta roślina od wieków jest wykorzystywana jako remedium na przeziębienia, katar oraz kaszel. Porost islandzki z kolei, nazywany także płucnicą islandzką, ma za zadanie nawilżać i osłaniać błonę śluzową gardła i krtani. Polecany jest przy zapaleniu gardła i kaszlu, łagodzi chrypkę i zabezpiecza struny głosowe przed rozsiewaniem się infekcji.
Dziewanna działa wykrztuśnie i pomaga w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, działa przeciwskurczowo i osłaniająco, pomaga rozpuścić śluz zalegający w oskrzelach. Rumianek łagodzi stan zapalny gardła. Kwiat lipy i tymianek ułatwiają odkrztuszanie i łagodzą kaszel. Melisa działa uspokajająco. Pędy sosny natomiast pomagają w oddychaniu, działają wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie krtani, zwalczają infekcje bakteryjne. Podbiał, kolejny składnik Balsamu Jerozolimskiego, ma właściwości przeciwzapalne, ułatwia wykrztuszanie i rozluźnia mięśnie górnych dróg oddechowych. Pelargonia afrykańska z kolei uznawana jest za środek antybakteryjny i udrażniający zatoki.
Producent tego suplementu diety zaleca go osobom, które mają problemy z górnymi drogami oddechowymi. Ma pomagać na podrażnienie gardła, krtani i strun głosowych, spowodowane infekcją. Balsam ułatwia też odkrztuszanie. Do sprayu dodaje się ponadto propolis, co ma pomóc w walce z wirusami, takimi jak wirus grypy czy opryszczki.
Nie ma danych na temat interakcji Balsamu Jerozolimskiego z innymi lekami, należy zatem zachować ostrożność, jeżeli aktualnie przyjmujemy lekarstwa na przewlekłe schorzenia.
Dawkowanie balsamu zależy do wieku osoby, można go podawać dzieciom od trzech lat. Zalecane dawkowanie:
Warto pamiętać, by nie przekraczać zalecanych dawek dziennych, ponieważ nie zwiększy to skuteczności preparatu, a nawet może wywołać niepożądane skutki. Przed użyciem preparat należy wstrząsnąć, można go rozpuścić w niewielkiej ilości wody lub przyjmować w naturalnej postaci.
Balsam Jerozolimski podobnie jak wiele preparatów ziołowych nie jest wskazany dla każdego. Nie powinny go stosować osoby uczulone na którykolwiek składnik balsamu. Nie jest wskazany również dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.