Balsam Jerozolimski - jak działa, czy warto go stosować

Balsam Jerozolimski to mieszanka ziół wzbogacona witaminą C, zalecana w chorobach układu oddechowego, takich jak przeziębienie czy zapalenie gardła oraz osobom z obniżoną odpornością. Ten suplement diety produkowany jest na bazie receptur Braci Zakonu Szpitalnego Bonifratrów.

Więcej na temat ziołolecznictwa przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Jaki skład ma Balsam Jerozolimski?

Balsam Jerozolimski produkowany jest w kilku wariantach. Proponuje się zestaw ziół odpowiedni dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, ponadto spray lub tabletki do ssania na gardło oraz syrop z propolisem.

W skład Balsamu Jerozolimskiego wchodzi 11 gatunków roślin i ziół. Są to:

 • balsamowiec mirra
 • czarny bez
 • porost islandzki
 • dziewanna
 • rumianek
 • kwiat lipy
 • tymianek
 • melisa
 • pędy sosny
 • podbiał
 • pelargonia

Jakie działanie wykazują zioła, znajdujące się w składzie tego suplementu diety?

Balsamowiec mirra to gatunek z rodziny osoczynowatych, pochodzący z Półwyspu Arabskiego. Wydziela wonną substancję nazwaną mirrą. Uznawana jest za środek działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Drugi składnik Balsamu Jerozolimskiego to czarny bez. Ta roślina od wieków jest wykorzystywana jako remedium na przeziębienia, katar oraz kaszel. Porost islandzki z kolei, nazywany także płucnicą islandzką, ma za zadanie nawilżać i osłaniać błonę śluzową gardła i krtani. Polecany jest przy zapaleniu gardła i kaszlu, łagodzi chrypkę i zabezpiecza struny głosowe przed rozsiewaniem się infekcji. 

Dziewanna działa wykrztuśnie i pomaga w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, działa  przeciwskurczowo i osłaniająco, pomaga rozpuścić śluz zalegający w oskrzelach. Rumianek łagodzi stan zapalny gardła. Kwiat lipy i tymianek ułatwiają odkrztuszanie i łagodzą kaszel. Melisa działa uspokajająco. Pędy sosny natomiast pomagają w oddychaniu, działają wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie krtani, zwalczają infekcje bakteryjne. Podbiał, kolejny składnik Balsamu Jerozolimskiego, ma właściwości przeciwzapalne, ułatwia wykrztuszanie i rozluźnia mięśnie górnych dróg oddechowych. Pelargonia afrykańska z kolei uznawana jest za środek antybakteryjny i udrażniający zatoki.

Balsam Jerozolimski - komu pomoże?

Producent tego suplementu diety zaleca go osobom, które mają problemy z górnymi drogami oddechowymi. Ma pomagać na podrażnienie gardła, krtani i strun głosowych, spowodowane infekcją. Balsam ułatwia też odkrztuszanie. Do sprayu dodaje się ponadto propolis, co ma pomóc w walce z wirusami, takimi jak wirus grypy czy opryszczki.

Nie ma danych na temat interakcji Balsamu Jerozolimskiego z innymi lekami, należy zatem zachować ostrożność, jeżeli aktualnie przyjmujemy lekarstwa na przewlekłe schorzenia.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!
Więcej o: