Dziewanna wielkokwiatowa - dobra na stany zapalne gardła, ale nie tylko

Dziewanna wielkokwiatowa jest rośliną leczniczą, w Polsce występuje pospolicie. Ma dobroczynny wpływ na dolegliwości żołądkowe, pomaga w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Do czego jeszcze możemy ją wykorzystywać, jakie są właściwości dziewanny wielokwiatowej?

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Dziewanna wielkokwiatowa (verbascum densiflorum) - rośnie w południowej i środkowej Europie oraz w Turcji i na Kaukazie. Ta roślina o prostej, dochodzącej do dwóch metrów łodydze jest zwieńczona w górnej części kwiatostanem z gęsto zbitych, żółtych  kwiatów. Jest dość pospolita w Polsce, można ją spotkać wszędzie, zarówno na łąkach, polach, jak i w ogrodzie.

Już w starożytności znane były dobroczynne właściwości dziewanny. W pracy średniowiecznej mniszki i uzdrowicielki Hildegardy z Bingen ("Physika" - Przyrodoznawstwo i "Causae et curie" - Przyczyny i leczenie), polecana była na chrypę, bóle w klatce piersiowej oraz jako środek pobudzający.

Surowcem zielarskim dziewanny wielkokwiatowej są kwiaty. W nich zawarte są czynne biologicznie związki takie jak:

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Dziewanna kwiatowa: właściwości lecznicze

Współcześnie dziewanna znalazła dużo szersze zastosowanie. Dzięki silnie wykrztuśnemu, przeciwskurczowemu i osłaniającemu działaniu dziewanny, stosuje się ją do leczenia nieżytów górnych dróg oddechowych. Do złagodzenia chrypki czy uporczywego kaszlu stosujemy napar z kwiatów dziewanny. Napar ten skuteczny jest również w przypadku trudności z odkrztuszaniem, ponieważ  rozpuszcza śluz w oskrzelach, przez co szybciej można pozbyć się zalegającej wydzieliny. Do stosowania zewnętrznego stosuje się wyciągi wodne, jako płukanki w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, przy ostrej anginie. Ze względu na działanie antybakteryjne, warto sięgnąć po dziewannę wielkokwiatową przy dolegliwościach żołądkowych. Działanie moczopędne dziewanny sprawia, że jest pomocna w leczeniu stanów zapalnych pęcherza i dróg moczowych. Wyciąg alkoholowy z dziewanny służy do nacierania w przypadku bólu reumatycznego stawów i kości. Kwiaty i liście tej rośliny dodane do kąpieli łagodzą bóle reumatyczne i działają uspokajająco.

Inne wskazania do stosowania dziewanny to:

Nie zaleca się podawania preparatów z dziewanną dzieciom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią. Stosowanie dziewanny dobrze jest skonsultować z lekarzem.

Dziewanna w kosmetyce

Płukanka z kwiatu dziewanny doskonale wzmacnia włosy i sprawia, że stają się zdrowsze, rozjaśnione i błyszczące. Dziewanna wielkokwiatowa dodawana jest też do wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry.

Dziewanna wielokwiatowa rośliną magiczną?

W czasach średniowiecza, mimo jej wartości leczniczych, uważano dziewannę raczej za roślinę magiczną. Wierzono, że trzymana w domu zapewni ochronę przed chorobami, uderzeniem pioruna czy innymi nieszczęściami. Kąpiel w naparze z dziewanny miała pomóc pozbyć się złych duchów.

Bez względu na to, czy magiczna, czy nie, miała dziewanna ciekawe zastosowania: piekarze rozpalali swój piec rozkwitłą łodygą dziewanny, dodawano ją również do tytoniu roślinnego, bo podobno korzystnie wpływała na astmę. Indianie z kolei mieszanką dziewanny cucili zemdlonych. Ususzony pęd dziewanny, zanurzony w wosku albo łoju stanowił knot świecy, świecę taką zwano "królewską". Anglicy nazywają dziewannę golden torch, czyli złota pochodnia, a inna nazwa - velvet plant (aksamitna roślina) nawiązuje do miękkiego meszku, który pokrywa roślinę, a szczególnie jej liście.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: