Kwiaty lipy: właściwości zdrowotne, przeciwwskazania

Kwiat lipy jest jednym z najpopularniejszych naturalnych środków leczniczych w przypadku przeziębienia, ale też przy bezsenności, w stanach napięcia nerwowego oraz przy kłopotach trawiennych. Skąd ta moc tego pięknie pachnącego drzewa?

Kwiaty lipy zbieramy w... lipcu oczywiście

W naszym kraju kwiat lipy dla celów zielarskich zbiera się z dwóch gatunków drzewa: z lipy drobnolistnej oraz szerokolistnej. Kwiat lipy zbieramy w lipcu, na początku kwitnienia drzew. Lipa zaczyna kwitnąć i pięknie przy tym pachnieć, już pod koniec czerwca. To od lipy pochodzi nazwa letniego miesiąca - lipca. Jest drzewem, które przez pogańskich Słowian uznawane było za święte, chroniące przed piorunami i złymi duchami. Potem także lipa cieszyła się estymą, a poeci pisali o niej wiersze. Emanuje dobrą energią, jak wierzy wiele osób. Jest pięknym, długowiecznym drzewem, dającym pożywienie pszczołom dzięki kwiatom, które obficie pojawiają się na nim latem. Miód lipowy przejmuje zresztą właściwości kwiatu lipy, zatem służy także do łagodzenia objawów różnych chorób, chociażby przeziębienia lub grypy.

Kwiaty lipy - składniki

Kwiat lipy jest żółtozielony, o delikatnym łagodnym zapachu i smaku, określanym jako lekko słodki. Zawiera w swoim składzie związki flawonoidowe (około 1%), śluz (około 3%) oraz olejki eteryczne. Wśród flawonoidów w kwiatach lipy wyodrębniono pochodne glikozydowe kwercetyny, kemferolu i akacetyny oraz tilirozyd. Olejki eteryczne zawierają, między innymi, farnezol, pachnący konwalią, a także geraniol, przypominający zapach pelargonii i eugenol z aromatem goździka. W kwiatach lipy znajdziemy także kwasy organiczne, garbniki, składniki mineralne oraz witaminę C i PP.

Kwiaty lipy - jakie ma właściwości?

Kwiat lipy jest znakomitym środkiem wspomagającym leczenie przy przeziębieniach, wzmaga bowiem wydzielanie potu dzięki flawonoidom oraz łagodzi podrażnienia gardła, co zawdzięcza składnikom śluzowym. Ma także lekkie działanie moczopędne, głównie dzięki terpenom. Kwiat lipy ponadto może być pity w przypadku kłopotów trawiennych, ponieważ wzmaga wydzielanie soków żołądkowych. Olejki eteryczne natomiast działają uspokajająco i nasennie, zmniejszając stany napięcia nerwowego. Zewnętrznie okłady z naparu mają dobroczynny wpływ na stany zapalne skóry i działają łagodząco w przypadku podrażnień.

Zażywając zioła należy jednak zachować umiar i pamiętać o kilku zasadach. O tym mówimy w naszym filmie.

Zobacz wideo

Kwiaty lipy - na co stosujemy napar z kwiatu lipy?

Do przygotowania naparu potrzebujemy suszonych kwiatów, które zalewamy gorącą wodą i parzymy pod przykryciem kilka minut. Można potem taki napar dosłodzić też miodem. Pijemy w razie przeziębienia, bólu gardła, zapalenia oskrzeli, czy grypy i wchodzimy do łóżka. Kwiat lipy rozgrzeje nas i wywoła pocenie się skóry, co pozwala usunąć z ciała część toksyn i oczyścić pory. Olejki eteryczne mają działanie dezynfekujące i pomagają w oddychaniu. Syrop z lipy dobrze jest pić przy kaszlu, ponieważ łagodzi podrażnienia gardła, powlekając je warstewką śluzu.

Dzięki witaminie C kwiat lipy pomaga przy przeziębieniu, uszczelniając naczynka krwionośne i zmniejszając tym obrzmienia na przykład gardła. Zatem o kwiatach lipy warto pamiętać szczególnie jesienią i zimą.

Kwiat lipy możemy wykorzystać także przy kłopotach z żołądkiem. Wypity napar spowoduje, że zwiększy się produkcja soków trawiennych oraz żółci oraz rozluźnią się nieco mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym. To ułatwi nam trawienie i pozbycie się zalegających pokarmów. Kwiat lipy pomocny jest przy schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego. Zatem, jeśli dolegają nam zgaga, zaparcia, nudności, biegunki, sięgnijmy po lipowy napar.

Picie naparów z kwiatu lipy pomaga też w stanach wzmożonego napięcia nerwowego. Działa lekko uspokajająco i pomaga zasnąć. Olejki eteryczne działają rozluźniająco i zmniejszają napięcie mięśni. Dzięki temu łatwiej nam zwalczyć bezsenność. Pomocnie działa też w takim przypadku kąpiel z dodatkiem ziół.

Zewnętrznie można użyć naparu z kwiatu lipy do obmywania podrażnionej skóry, okładów i płukanek, a także kąpieli. Pomaga zmniejszyć podrażnienia czy też świąt skóry.

Kwiaty lipy - jak stosować, czy istnieją przeciwwskazania?

Najlepiej pić je w formie herbatki, a dodać można do niej także miód, naturalne soki, cytrynę, w zależności od upodobań. Pijemy taki napar trzy razy dziennie, między posiłkami. Nadmiar ziół spowoduje jednak odwodnienie, nie należy zatem przesadzać z ilością, a ponadto może wtedy obciążyć serce. Stąd zalecany jest umiar, jak przy każdym zresztą leku ziołowym.

Więcej o: