W dzisiejszych czasach, wraz z pojawianiem się na rynku coraz większej liczby leków, jednocześnie powraca do łask picie ziół i naturalne metody leczenia stają się coraz bardziej popularne. Chorzy coraz chętniej wybierają zioła zamiast preparatów farmakologicznych, licząc na to, że napar z danej rośliny pomoże tak samo jak lek, nie czyniąc przy tym spustoszenia organizmu i nie obciążając go. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niektóre zioła cechują się działaniem tak silnym jak leki, a dodatkowo mogą również wpływać szkodliwie na zdrowie. Do ziołolecznictwa należy więc podchodzić z głową, zapoznając się z właściwościami danej rośliny.
Stosowanie ziół w celach zdrowotnych jest popularne wśród kobiet w ciąży. Niestety - ponieważ wiele ciężarnych pije napary z roślin, które mogą negatywnie wpłynąć zarówno na przyszłą matkę jak i dziecko, a istnieje ryzyko, że mogą skutkować poronieniem. W związku z tym, przed zastosowaniem danego zioła należy zapoznać się z jego wpływem na organizm, a najlepiej skonsultować swój wybór z lekarzem prowadzącym ciążę.
Kobiety w ciąży powinny bardzo ostrożnie podchodzić do naparów z ziół. Na rynku jest wiele takich, które normalnie nie wyrządzą żadnej szkody organizmowi, a u kobiety w ciąży mogą wywołać poważne konsekwencje. Ciężarne powinny być czujne, ponieważ w większości zioła nie są obojętne dla zdrowia matki oraz dziecka, a substancje aktywne zawarte w roślinach z łatwością przedostają się do łożyska. Jedną z głównych zasad picia naparów w ciąży jest unikanie ziół, których się wcześniej nigdy nie stosowało albo picie naparów jednoskładnikowych. Jeżeli ciężarna pije mieszanki, to po wystąpieniu niepożądanej reakcji może być trudno zidentyfikować zioło, które zaszkodziło.
Z ilością naparów ziołowych nie wolno również przesadzać, szczególnie, gdy ciężarna nie jest pewna wpływu danej rośliny na zdrowie. Zaleca się, aby osoby, które przed ciążą nie stosowały ziołolecznictwa, piły jedną filiżankę naparu dziennie.
Jest grupa ziół, które w okresie ciąży mogą wywołać krwawienie oraz przedwczesne skurcze macicy. Objawy te są niebezpieczne zarówno w pierwszym jak i drugim trymestrze ciąży, ponieważ mogą doprowadzić do poronienia. Do ziół szczególnie niebezpiecznych w ciąży, które mogą wywołać krwawienie zalicza się:
Drugą grupę ziół stanowią rośliny, które wpływają na stymulacje macicy. Jest to również niebezpieczne, ponieważ przedwczesne skurcze mogą doprowadzić do porodu przedwczesnego, zakończonego poronieniem. Są to:
O ile wymienione rośliny są szczególnie niebezpieczne w pierwszym i drugim trymestrze, pod koniec ciąży okazują się przydatne, ponieważ mogą wywołać poród. Istnieją przesłanki, że nadmierne spożycie gałki muszkatołowej, oleju z jałowca oraz olejku bazyliowego, również powoduje skurcze macicy, jednak nie przeprowadzono na ten temat żadnych badań.
Inną grupę stanowią zioła niebezpieczne dla płodu. Warto tu wspomnieć, że zioła wymienione w poprzednim akapicie są również niebezpieczne dla płodu, ponieważ są - wywołują skurcze macicy oraz krwawienie i są dla dziecka niebezpieczne, ponieważ mogą wywołać poronienie. Istnieją jednak zioła, które oddziałują stricte na płód, powodując jego deformację (wady wrodzone, nieprawidłowości w rozwoju). Do takich ziół zalicza się:
Napary z tych roślin są szczególnie niewskazane w okresie pierwszego trymestru, a szczególnie od 6 do 12 tygodnia ciąży, kiedy następuje najszybszy rozwój narządów oraz organizmu płodu. Oczywiście, nie zawsze picie tych ziół przyniesie taki skutek, jednakże nie wolno ryzykować. Kobiety, które przed ciążą stosowały którąś z tych roślin w formie naparów, powinny zrezygnować z niej w okresie ciąży.
Istnieją zioła, których spożywanie w ciąży może powodować szkodliwe skutki uboczne dla przyszłych mam. Ciężarne powinny unikać:
Poznaj 6 zasad bezpiecznego stosowania ziół