Gorzknik kanadyjski - naturalny antybiotyk. Właściwości lecznicze i zastosowanie

Gorzknik kanadyjski to roślina, która działa jak naturalny antybiotyk. Zawiera m.in. berberynę - alkaloid pomagający w zwalczaniu zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Gorzknik kanadyjski zalecany jest przy infekcjach górnych dróg oddechowych i infekcjach intymnych. Pomaga także przy kłopotach żołądkowych, łagodzi podrażnienia skóry oraz śluzówki. Dostępny w formie suszu lub tabletek.

Gorzknik kanadyjski - roślina lecznicza z amerykańskich lasów

Gorzknik kanadyjski (łac. Hydrastis canadensis), jest rośliną kiedyś pospolicie występującą w lasach Ameryki Północnej. Po odkryciu jego właściwości leczniczych gorzknik został prawie całkowicie wytrzebiony. Jest byliną z rodziny jaskrowatych, wysokości około 20-30 cm, z grubym, żółtym kłączem. Ma dość duże, ząbkowane liście i pojedynczy jasny kwiat. Rośnie w łanach, rośliny połączone są ze sobą kłączami.

Z amerykańskich lasów gorzknik kanadyjski zaczął znikać na początku XX wieku, gdy  informacja o jego właściwościach leczniczych obiegła świat. Podpatrzono bowiem Indian, którzy nieco sproszkowanego kłącza dodawali do niedźwiedziego sadła i używali do leczenia wielu chorób.

Gorzknik kanadyjski znajduje się pod ochroną. Próbuje się też odbudować jego populację przez zakładanie plantacji. Surowcem zielarskim jest kłącze gorzknika kanadyjskiego oraz korzeń.

Gorzknik kanadyjski - skład kłącza i właściwości

Najcenniejszą częścią gorzknika, z punktu widzenia zielarza, jest kłącze. Gorzknik kanadyjski zawiera bowiem berberynę (ok. 3 proc.) i hydrastynę (2,5 proc.) oraz kanadynę. Są to alkaloidy o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Alkaloidy roślinne mają też zdolność obniżania ciśnienia krwi, zwalczają cholesterol, pilnują poziomu glukozy we krwi.

Gorzknik kanadyjski zawiera ponadto: kwasy tłuszczowe, sole mineralne, olejki eteryczne, fitosterole, kwas chlorogenowy, żywicę.

Fitosterole, naturalny tłuszcz roślinny, są pogromcami złego cholesterolu w organizmie, który dzięki nim jest szybciej metabolizowany, a jego nadmiar usuwany z organizmu. Kwas chlorogenowy jest natomiast naturalnym przeciwutleniaczem, posiada zdolność zwalczania bakterii i grzybów, kontroluje wydzielanie glukozy do krwi oraz wzmaga wrażliwość komórek na insulinę.

Zobacz wideo

Gorzknik kanadyjski - zastosowanie

Gorzknik kanadyjski wspiera walkę z chorobami pochodzenia wirusowego, bakteryjnego czy grzybicznego, takimi jak:

  • przeziębienia, infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych
  • grypa
  • zapalenia układu moczowego
  • zapalenia jamy ustnej i dziąseł
  • zapalenia spojówek
  • infekcje żołądkowe, wymioty i biegunki
  • infekcje narządów płciowych pochodzenia grzybicznego lub bakteryjnego

Gorzknik kanadyjski stosuje się także w chorobach układy pokarmowego, do zwalczania wzdęć, zaparć, czy kolki jelitowej, a także przy problemach z wątrobą.

Roślinę poleca się ponadto w chorobach kobiecych, pomaga przy obfitych krwawieniach miesiączkowych, powoduje jednak też samoistne skurcze macicy, co jest niebezpieczne dla kobiet w ciąży.

Napar z gorzknika kanadyjskiego służy przy problemach ze skórą, np. przy trądziku czy wysypkach. Łagodzi, na przykład, dolegliwości skórne w półpaścu.

Gorzknik kanadyjski - przeciwwskazania

Naparów z gorzknika kanadyjskiego nie mogą pić kobiety w ciąży, karmiące piersią. Nie podajemy go też małym dzieciom, do trzeciego roku życia. Nie zaleca się go pić osobom z nadciśnieniem, hipoglikemią, niewydolnością enzymatyczną oraz z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak toczeń i stwardnienie rozsiane.

Berberyna, znajdująca się w gorzkniku, wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, w tym z cyklosporyną. Ponieważ berberyna znajduje się w lekach przeciwcukrzycowych, picie gorzknika diabetycy muszą najpierw skonsultować z lekarzem, aby nie dopuścić do nadmiaru związku w organizmie. Hydrastyna natomiast, znajdująca się w gorzkniku, zażywana w nadmiarze obniża ciśnienie tętnicze i może wywołać skurcze mięśni szkieletowych. Nie należy też przesadzać z ilościami pitego naparu oraz robić przerwę w zażywaniu po dwóch-trzech tygodniach.

Gorzknik kanadyjski - sposób zażywania

Gorzknik kanadyjski jest do kupienia w formie suszu oraz tabletek. Kosztuje około 50-80 zł w zależności od opakowania. Z powodu obecności berberyny i hydrastyny ma charakterystyczny gorzki smak.

Jeśli interesujesz się naturalną medycyną i zdrową żywnością czytaj więcej:

Więcej o: