Czarna lukrecja jest rodzajem rośliny, który znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach życia - przede wszystkim zaś w ziołolecznictwie oraz w kosmetyce. Nie wszyscy jednak wiedzą czym dokładnie jest, ani nawet jak wygląda. Warto więc dowiedzieć się o niej nieco więcej!
Ten rodzaj byliny obejmuje co najmniej 21 gatunków. Jak można rozpoznać tą roślinę? Posiada ona wysoką, rozgałęzioną łodygę, naprzemianległe, pierzastodzielne liście, owalne listki, różowe kwiaty, zebrane w grona, a także strąki owocowe. Najczęściej wykorzystywany jest korzeń tej rośliny, choć od razu należy zaznaczyć, że lekko podnosi on ciśnienie. Nie oznacza to jednak wcale, że cała roślina działa w ten sposób.
Lukrecja jest znana już od czasów starożytnych. Tak naprawdę nie wiadomo od jak dawna towarzyszy ludzkości, lecz można z całą pewnością stwierdzić, że stosowano ją już w starożytnym Egipcie, w Rzymie, Grecji oraz w Chinach. Była też bardzo popularna w okresie średniowiecza.
W tej chwili, gdy wzrasta zainteresowanie medycyną naturalną oraz alternatywnymi źródłami leczenia i zachowania zdrowia, lukrecja - podobnie jak i wiele innych ziół - przeżywa swój wielki renesans. Stosowana jest zresztą nie tylko w ziołolecznictwie, lecz również i w kosmetyce oraz w przemyśle spożywczym.
Lukrecja posiada szereg zastosowań, z uwagi na liczne właściwości, jakie wykazuje. Składnikiem leczniczym jest przede wszystkim korzeń lukrecji, z którego wytwarza się przeróżne napary i wyciągi. Spektrum działania tej rośliny jest naprawdę ogromne.
Przyczynia się między innymi do:
Lukrecja znajduje również zastosowanie w kosmetyce, ponieważ wspaniale wpływa zarówno na skórę, jak i na włosy. Z jednej strony nawilża i koi skórę, więc polecana jest zwłaszcza tym osobom, które narzekają na skórę suchą. Z drugiej jednak strony jeśli ktoś posiada skórę tłustą lub wręcz cerę trądzikową, lukrecja pomaga uporać się z tym kłopotem. Posiada bowiem właściwości łagodzące podrażnienia, a także przyspieszające regenerację tkanek przy przeróżnych rankach i urazach. Ponieważ działa przeciwalergicznie nadaje się również do cery wrażliwej, atopowej, a z uwagi na fakt, że wzmacnia naczynka krwionośne, może być stosowana także i przez osoby mające cerę naczynkową.
Jeśli zaś chodzi o włosy, lukrecja pomaga wzmocnić te słabe, cienkie, zniszczone i suche. Pomaga je nawilżyć, wzmocnić i zregenerować. Nic dziwnego, że jest stosowana w szamponach oraz innych preparatach przeznaczonych dla zniszczonych, łamliwych włosów. Oczywiście, można zarówno posiłkować się tymi już istniejącymi na rynku, jak i przygotować specjalną mieszankę we własnym domu - będzie jeszcze lepsza, bo w pełni naturalna!
Nie trzeba chyba wskazywać, że lukrecja znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie - wykazano bowiem wcześniej, że posiada szereg właściwości, które ją do tego predestynują. Warto jednak skupić się nieco bliżej na przemyśle spożywczym, gdzie również jest ona szeroko wykorzystywana - przede wszystkim jako słodzik.
Glicyryzyna, zawarta w lukrecji, jest aż 50 razy bardziej słodka niż cukier. Z tego względu tworzy się przeróżne, smaczne słodycze właśnie z dodatkiem lukrecji, ale również na przykład żelki, soki, napoje. W piekarnictwie stosuje się ją dla dodania pieczywu smaku. W browarnictwie podobnie. Z lukrecji wytwarza się również pyszne likiery o mocno anyżowym aromacie i smaku.
Korzeń lukrecji jest co prawda bardzo zdrowy, ale mimo wszystko nie może być stosowany przez każdego, ponieważ może podnosić ciśnienie. Z tego względu, osoby mające problemy z podwyższonym ciśnieniem, mogą sobie na lukrecję pozwolić jedynie od czasu do czasu i w umiarkowanych ilościach.
Przeciwwskazaniem w leczeniu się nią są również następujące przypadki:
Produktów z lukrecją nie wolno również podawać dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 4 roku życia.
To również może cię zainteresować: