Kozieradka - działanie, zastosowanie, efekty

Kozieradka to roślina wykorzystywana kulinarnie - wiele osób docenia jej smak i używa w kuchni jako przyprawę, m.in. do curry. Jednak kozieradka ma zastosowanie również w lecznictwie - roślina wykazuje właściwości łagodzące objawy wrzodów oraz obniżające poziom cukru we krwi.

Kozieradka - informacje ogólne

Kozieradka pospolita (łac. Trigonella foenum-graecum L.), zwana inaczej koniczyną grecką, bożą trawką lub greckim sianem, jest jednoroczną rośliną z rodziny bobowatych. Osiąga do 60 cm wysokości, cechuje się mocnym, palowym korzeniem. Jest wapieniolubna. Kwitnie w czerwcu i lipcu, kiedy to jest zapylana przez owady. Można pobierać miód z kozieradki, chociaż wiele osób narzeka na mdły, niezbyt przyjemny zapach zioła.

Kozieradka pochodzi z Azji (rodzimy obszar występowania to Kaukaz, Uzbekistan, Turkmenistan) i Europy Wschodniej (Mołdawia, Estonia, Litwa, Ukraina). Dziś roślina jest uprawiana na całym świecie, także w Polsce.

Kozieradka - działanie

Kozieradka cechuje się wieloma zaletami prozdrowotnymi. Do najważniejszych można jednak zaliczyć wspieranie organizmu przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Kozieradka pomaga przy:

Ponadto roślina jest wsparciem dla organizmu przy chorobach skórnych. Regularne stosowanie zioła przyczynia się do zmiękczenia skóry przy czyrakach i cystach.

Wzdęcia i zgaga po przejedzeniu? Poczuj szybko ulgę (naturalnie)

Ponadto roślina wspaniale reguluje poziom cukru we krwi – jest to możliwe dzięki opóźnieniu wchłaniania węglowodanów ze względu na zwolnienie pracy żołądka. Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską i hinduską, nasiona kozieradki stosuje się przy cukrzycy. W Iranie z kolei roślina ta to znany lek na problemy z oczami. Kozieradka jest szczególnie przydatna na zapalenie brzegów powiek lub w terapii jaglicy.

Warto także podkreślić, że nasiona kozieradki są w stanie skutecznie obniżać poziom cholesterolu we krwi – mowa tu o „złym” cholesterolu czyli LDL, trójglicerydach i VLDL. Jest to możliwe dzięki zawartości saponin steroidowych nasilających metabolizm cholesterolu. Kozieradka zapobiega więc rozwojowi miażdżycy i choroby wieńcowej.

Kozieradka - inne właściwości lecznicze

Kozieradka to doskonałe źródło żelaza, selenu i krzemu. Zioło stymuluje organizm do wytwarzania śluzów, przez co umożliwia pozbywanie się alergenów z układu oddechowego i toksyn z dróg moczowych. Roślina jest uznawana za zioło wykrztuśne. Badania wykazują, że roślina może także działać przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Poza tym kozieradka jest przydatna zarówno w profilaktyce, jak i w terapii chorób neurodegeneracyjnych, w tym w chorobie Alzheimera.

Kozieradka może być przydatna przy odchudzaniu. Jeśli będziesz przyjmować ją rano, na pusty żołądek, będziesz mieć mniejszy apetyt. Dzieje się tak dlatego, bo kozieradka zawiera sporo błonnika pokarmowego. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie apetytu oraz ograniczenie spożywanego pokarmu w przeciągu dnia.

Nie sposób nie wspomnieć też o jeszcze jednej cudownej właściwości kozieradki. Zioło to jest używane w celu zwiększenia produkcji wydzielanego przez matki mleka. Kozieradka wydziela bowiem diosgeninę – substancję odpowiedzialną za produkcję mleka. Co ciekawe, efekty można zauważyć już po 1-3 dniach od przyjęcia środka.

Diosgeniny i izoflawony wykazują działanie estrogenowe, przez co redukują nieprzyjemne objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz z samą menstruacją. Poza tym tego typu zioło przyda się kobietom przechodzącym przez menopauzę. Kozieradka likwiduje bowiem nieprzyjemne objawy przekwitania, w tym rumieńce i zmiany nastroju.

Kozieradka w kosmetyce i pielęgnacji

Kozieradka wykazuje wspaniałe właściwości w kosmetyce i w pielęgnacji. Roślina wpływa na powiększenie biustu. Może być to dosyć zaskakujące - szczególnie dla osób, które nie wierzą w tego rodzaju „hity” kosmetyczne. Tym razem w tych dziwacznych doniesieniach jest sporo prawdy. Kozieradka wpływa na układ hormonalny organizmu, przez co sprzyja powiększaniu się kobiecych kształtów.

Kozieradka jest stosowana na skórę w celu zmniejszenia stanów zapalnych i egzemy. Ponadto jest przydatna przy cerze łojotokowej i trądzikowej. Kosmetyki na bazie kozieradki są w stanie zmniejszyć ilość czyraków, pryszczy i innych tego rodzaju zmian.

Jak stosować kozieradkę na włosy?

Kozieradka jest popularnym środkiem stosowanym na poprawę jakości włosów. W ostatnim czasie prawdziwą popularność zdobyła wcierka do skóry głowy na bazie kozieradki. Jej regularne wcieranie w skalp pomaga w walce z wypadaniem włosów. Ponadto tego typu kosmetyk z kozieradki wpływa na porost włosów. Dzięki wcierce na skórze głowy pojawia się sporo tzw. baby hair, czyli malutkich włosków, które zaczynają się odradzać po nadmiernym wypadaniu.

Jak wykonać wcierkę na bazie kozieradki? Wymieszaj nasiona rośliny z olejem kokosowym. Następnie podgrzej mieszaninę tak, by stała się płynna. Nabierz odrobinę oleju na palce i wetrzyj go w skórę głowy.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: