Hormony kobiece (progesteron i estrogeny) mają kluczowy wpływ na samopoczucie i zdrowie kobiety. Wahania ich stężenia są związane z wieloma czynnikami, choćby wiekiem, a nawet stylem życia. Waga, stres, niedobór snu - wszystko może mieć znaczenie.
Regularne zmiany poziomu hormonów wynikają jednak przede wszystkim z miesięcznego cyklu kobiety (przeczytaj o jego poszczególnych fazach i wpływie na organizm) i przygotowaniach jej ciała na ewentualne zapłodnienie.
PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, kojarzony jest przede wszystkim z wyraźnym pogorszeniem nastroju kobiety: jej rozdrażnieniem, wybuchowością lub nieuzasadnionym smutkiem. Tymczasem objawów jest znacznie więcej.
Niektóre panie uskarżają się głównie na ból podbrzusza i bolesność piersi. Inne obserwują ogólne obrzęki czy gorszy stan skóry (wypryski na twarzy, plecach). Czasem brzuch nie tylko boli, ale pojawia się uczucie rozpierania, "przelewania" treści pokarmowej, wzdęcia i obfitsze wiatry, spowodowane nadmiernym gromadzeniem się gazów w układzie trawiennym.
Jeśli PMS dokucza ci tak, że dezorganizuje życie, na pewno trzeba skontaktować się z ginekologiem i wykluczyć medyczne przyczyny takiego stanu, choćby endometriozę. W przypadku, gdy to "tylko" PMS, na pewno także ci pomoże: regulując cykl za pomocą leków hormonalnych, doradzając odpowiednie leki rozkurczowe, itp.
Skurcze w układzie pokarmowym, głównie w obrębie jelit, z pewnością utrudnią swobodne odprowadzanie gazów. Sam spadek estrogenów, typowy przed miesiączką, też nie pomaga, bo sprzyja zwolnieniu metabolizmu i ruchów perystaltycznych. Jeśli dodatkowo "dołożysz" brzuchowi niewłaściwą dietą, to "trudne dni" okażą się naprawdę ciężkie.
Sytuację znacznie poprawia dieta bogata w błonnik (chociaż bez przesady: gdy jest go za dużo brzuch także boli), wapń (ogranicza skurcze macicy), potas (zapobiega zatrzymaniu wody w organizmie), magnez i witaminy z grupy B (dobrze wpływają na nastrój i mięśnie, kluczowe przy skurczach).
A czego unikać? Stresu, przejadania, produktów wzdymających, napojów gazowanych, alkoholu...
Czytaj więcej na temat:
Produkty, które sprzyjają nadmiarowi gazów w jelitach
Miesiączka i... jeszcze gorzej?
Zazwyczaj wraz z wystąpieniem krwawienia nastrój zwyżkuje. PMS to przecież zespół napięcia przed miesiączką... Ulga, organizm rozpoczyna proces regeneracji, którego kulminacją ma być owulacja...
A jednak problemy z trawieniem (wzdęcia, biegunki, zatwardzenia) mogą z tobą zostać przez całą miesiączkę. Będzie łatwiej, jeśli dzień zaczniesz od lekkiego, a zarazem pożywnego śniadania (nigdy nie wychodź z domu z pustym żołądkiem). Zasady żywienia bez zmian. Ograniczysz nie tylko wzdęcia, ale przy okazji zadbasz o wątrobę.
Pamiętaj, że zbyt obfite miesiączki prowadzą do niedoborów żelaza i niedokrwistości. Jeśli podejrzewasz, że to może być twój problem, porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu.
Dni płodne zwykle trudniej zaobserwować i przewidzieć niż miesiączkę, czego najlepszym dowodem są nieplanowane ciąże. Zarazem niektóre kobiety mają wyraźne objawy: ból w okolicy owulującego jajnika, zmianę temperatury ciała i wyglądu śluzu szyjkowego...
Trudno być kobietą. Reakcja na skok estrogenów to sprawa indywidualna i bywa, że nie różni się wyraźnie od napięcia przedmiesiączkowego. Pobudliwość, wypryski na twarzy, wzdęcia...
Zalecenia: jak powyżej. Warto przy tym pamiętać, że w razie nasilonego bólu brzucha szczególnie pomocne są leki rozkurczowe, dostępne bez recepty. Jeśli jednak twoim problemem jest także nadmiar gazów w jelitach, warto zastosować lek z symetykonem, który skutecznie i w niekrępujący sposób je zneutralizuje. Co ważne: nie wchodzi w reakcje z innymi preparatami, więc można go przetestować bez ryzyka.
Krąży wiele mitów na temat skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej. Ma odbierać apetyt na seks, prowadzić do nadwagi, kłopotów ze skórą, rozregulowania cyklu... Rzecz w tym, że prawidłowo dobrana antykoncepcja większość tych problemów LECZY.
Przed wielu laty rzeczywiście bywało, że stosowaniu pigułek towarzyszyło mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości, ale dawno temu zostały wyeliminowane i dziś można, dobierając tabletki, mieć życzenia dodatkowe, jak leczenie trądziku czy nieznaczne powiększenie biustu.
Co ze wzdęciami i innymi problemami trawiennymi po pigułkach? Jeśli rzeczywiście widzisz bezpośredni związek między rozpoczęciem doustnej antykoncepcji hormonalnej, a pojawieniem się dolegliwości, porozmawiaj o tym z ginekologiem. Może to świadczyć o nadwrażliwości wątroby i niewykluczone, że lepiej będzie poszukać metody, którą ją omija.
Przede wszystkim przyjrzyj się jednak swojemu stylowi życia: diecie, sposobowi spożywania posiłków, używkom, sytuacjom stresogennym... Zazwyczaj to tu leży przyczyna kłopotów. Chociaż na dolegliwości ze strony układu pokarmowego częściej narzekają kobiety, problem dotyczy 65 proc. osób dorosłych obu płci.