Wierzbownica drobnokwiatowa: właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Wierzbownica drobnokwiatowa to zioło polecane do wspomagania leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego, a także w zapaleniach układu moczowego kobiet i mężczyzn. Wierzbownica drobnokwiatowa wpływa na poziom hormonów płciowych. Ma także dobroczynny wpływ na cerę trądzikową i łojotokową.

Wierzbownica drobnokwiatowa jako roślina lecznicza

Wierzbownica drobnokwiatowa (łac. Epilobium parviflorum Schreb.) to wieloletnia roślina zielna z rodziny wiesiołkowatych. Jest bardzo rozpowszechniona w wielu rejonach świata. Występuje w Europie, w północnej Afryce, w wielu rejonach Azji. W Polsce wierzbownica drobnokwiatowa rośnie w całym kraju, a najchętniej zasiedla rowy, szuwary, zarośla nad brzegami rzek, rośnie też na podmokłych polanach w lesie. Najbardziej lubi gleby gliniaste, wilgotne i żyzne. Osiąga wysokość do 80 cm. Kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Bywa jednak, że jeszcze we wrześniu można spotkać się z jej kwiatami.

Wierzbownica drobnokwiatowa jest rośliną leczniczą, której zalety medycyna ludowa odkryła już dawno. Służyła kiedyś głównie do łagodzenia objawów związanych z przerostem prostaty. Właściwości lecznicze mają także inne odmiany wierzbownicy: wierzbownica kosmata, błotna, górska, czworoboczna, wzgórzowa i rózgowata. Surowcem zielarskim jest górna część łodygi z liśćmi i pąkami kwiatów. Wierzbownica dostępna jest w formie suszu lub w postaci tabletek. Z suszu przygotowuje się napar, zalewając łyżeczkę ziół szklanką gorącej wody i zaparzając przez 5 minut. Najlepiej stosować zioła dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Wierzbownica drobnokwiatowa - skład i właściwości lecznicze

Wierzbownica drobnokwiatowa zawiera cenne roślinne substancje, wśród których znajdują się:

  • fitosterole - beta-sitosterol i glikozyd sitosterolina - wpływa na poziom hormonów płciowych
  • flawonoidy - w tym kwercetyna o działaniu antyproliferacyjnym (blokuje namnażanie się komórek), mirycetyna (działanie przeciwutleniające), kemferol (działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne)
  • garbniki - działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie
  • kwasy: arachidonowy, chlorogenowy, oleinowy, olejowy, linolenowy, linolowy

Są to składniki wykazujące właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne, przeciwobrzękowe. A także: wzmacniające naczynia krwionośne. Wierzbownica drobnokwiatowa działa rozkurczowo na mięśnie gładkie pęcherza moczowego. Ma ponadto działanie przeciwzapalne, a także antyproliferacyjne. Reguluje poziom hormonów płciowych: estrogenów oraz androgenów.

Zobacz wideo

Wierzbownica drobnokwiatowa - zastosowanie

Wyciąg z wierzbownicy drobnokwiatowej zaleca się w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, do łagodzenia objawów. Zioła mają zastosowanie także w leczeniu zapalenia cewki moczowej, w przewlekłych zapaleniach pęcherza moczowego. Wpływają na równowagę hormonalną organizmu.

Zastosowanie wierzbownicy:

  • łagodny przerost i stan zapalny gruczołu krokowego
  • łysienie androgenowe
  • stany zapalne układu moczowego
  • stany zapalne układu płciowego o kobiet i u mężczyzn
  • zaburzenia miesiączkowania
  • choroby skóry: trądzik, łojotok, wypryski, łupież tłusty, łojotokowe zapalenie skóry

Łagodny przerost prostaty (zwany też przerostem gruczołu krokowego) objawia się trudnościami w oddawaniu moczu: strumień słabnie, początek oddawania moczu jest opóźniony, pojawiają się kłopoty z całkowitym opróżnieniem pęcherza, a także tzw. nykturia, czyli konieczność oddawania moczu w nocy. Przyczyną przerostu gruczołu krokowego są zmiany w organizmie mężczyzny, związane z mniejszą produkcją hormonów płciowych, w tym testosteronu. Wierzbownica drobnokwiatowa łagodzi stany zapalne prostaty oraz wpływa na poziom hormonów.

Zastosowanie w kosmetologii

Wierzbownica drobnokwiatowa służy do produkcji kosmetyków do cery trądzikowej i łojotokowej, takich jak kremy do twarzy, toniki i płyny do płukania włosów. Regularne picie naparu z wierzbownicy pomaga w walce z trądzikiem i łojotokiem.

Wierzbownica drobnokwiatowa - przeciwwskazania

Nie zaleca się stosowania wierzbownicy: kobietom w ciąży, a także kobietom karmiącym piersią. Stosowanie wierzbownicy należy skonsultować z lekarzem. Nie stosować przy uczuleniu na składniki wierzbownicy. Kobiety zażywające wierzbownicę drobnokwiatową powinny zwrócić uwagę, że może przyczynić się do zmian w cyklu menstruacyjnym.

Więcej o: