Zioła na wątrobę: jakie zioła wspomagają pracę wątroby

Polecane zioła na wątrobę to ostropest plamisty, popularny dziurawiec, mniszek lekarski, korzeń łopianu, ostrokrzew paragwajski, przyprawa o nazwie kurkuma, ale także wyciągi z warzyw, w tym z karczocha i cykorii.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Wątroba - jak działa ten narząd. Co mu grozi?

Wątroba pełni niemal 500 różnych funkcji w naszym organizmie. Jest zaangażowana w procesy trawienia i wchłaniania składników pokarmowych, wytwarza przy tym różne substancje i wydziela je na zewnątrz, ponadto neutralizuje toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Jest magazynem kilku związków chemicznych, czynnie współpracuje z innymi narządami, bierze udział w najważniejszych procesach życiowych organizmu. A to tylko zaledwie zarys jej zadań. Dlatego tak istotne jest dbanie o jej zdrowie.

Ten ważny narząd ma umiejętność regeneracji uszkodzeń i w wielu przypadkach znakomicie sobie sam radzi. Ale choroby wątroby bywają poważne i nie ze wszystkimi upora się samodzielnie. To zazwyczaj stany, wymagające interwencji lekarza. Czy możemy też sami zadbać o naszą wątrobę? W świecie ziół istnieje sporo pomocnych preparatów, które opisujemy poniżej. Zanim jednak je zastosujemy, skonsultujmy się z lekarzem.

Zobacz wideo

Jakie zioła wspomagają pracę wątroby?

Ostropest plamisty jest rośliną z rodziny astrowatych, podobnie jak pospolity oset, a także ostrożeń, łopian, karczoch i chaber. Jest dość podobny do ostu, choć może być nawet dwa razy wyższy. Właściwości lecznicze nadaje mu przede wszystkim sylimaryna. Jest to kompleks flawonoidów znajdujący się głównie w łupinach nasion ostropestu. I to właśnie sylimaryna chroni komórki wątroby przed działaniem substancji toksycznych, w tym leków. Ma także zdolność pobudzania wątroby do regeneracji. Działa ponadto żółciotwórczo i żółciopędnie, co jest cenne przy zaburzeniach czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego. Preparaty z ostropestem służą przy zatruciach, na przykład pestycydami, grzybami, alkoholem, lekami.

W cięższych przypadkach sylimarynę łączy się z pozyskiwaną z karczocha cynaryną, która ma podobne  właściwości, dzięki czemu uzyskuje się mocniejsze działanie leku.

Karczoch zatem to kolejna roślina, która może przysłużyć się wątrobie. Wspomniana wyżej cynaryna, obecna w karczochach, pozyskiwana jest z liści i korzeni tego warzywa. Taki ekstrakt ochrania komórki wątroby przy zatruciach, ponadto wspiera pracę woreczka żółciowego. Powoduje także, że obniża się poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wyciągi z karczocha poleca się przy niewydolności wątroby, a także przy zapaleniu wątroby i dróg żółciowych.

Dziurawiec to popularne zioło, łatwe do znalezienia na letniej łące. Od wieków służy ludziom także przy schorzeniach wątroby. Ziele dziurawca zawiera substancje aktywne, m.in.: czerwony barwnik - hiperycynę i pseudohiperycynę, flawonoidy,garbniki, kwasy fenolowe, olejki eteryczne. Ma działanie rozkurczające mięśnie gładkie układu pokarmowego, wzmaga wydzielanie żółci, dzięki czemu pomaga w pracy wątrobie. Polecany jest przy chorobach wątroby związanych z niedostateczną produkcją żółci oraz przy kamicy żółciowej.

Ostrokrzew paragwajski, z którego parzy się yerba mate, to także korzystne dla wątroby zioło, działa antyoksydacyjnie i chroni komórki wątroby przed działaniem toksyn. Yerba mate wzmaga pracę woreczka żółciowego, dzięki czemu ułatwia trawienie. Pomaga też w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi.

Wśród produktów, które mogą być stosowane w schorzeniach wątroby, jest kurkuma, czyli ostryż długi. Ma właściwości żółciopędne, a także bakteriobójcze, przeciwzapalnie i rozkurczowe. Kurkuma chroni i regeneruje wątrobę. 

Inne przydatne przy kłopotach z wątrobą zioło to mniszek lekarski. Ma dobroczynne działanie dzięki inulinie, której największe stężenie znajdziemy w korzeniu. To naturalny prebiotyk, dbający o wzrost pożytecznych bakterii jelitowych. Jednocześnie, jako rodzaj rozpuszczalnego błonnika, wspomaga pracę układu pokarmowego, oczyszcza organizm z produktów przemiany materii, a także przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Poprawia także pracę wątroby i wspiera oczyszczanie z toksyn.

Suszone korzenie cykorii pomagają w naturalnym oczyszczaniu wątroby i zwiększają wydzielanie soków żołądkowych. W połączeniu z innymi ziołami pomaga w zaburzeniach czynności wątroby i przy zatruciach.

Mamy jeszcze do dyspozycji korzeń łopianu. Pobudza produkcję soków żołądkowych, żółci oraz enzymów trawiennych trzustki. Ma zastosowanie w zaburzeniach w pracy układu pokarmowego, wspomaga trawienie i wspiera przemianę materii.

Więcej o: