Dieta oczyszczająca wątrobę - co można jeść, a czego należy unikać odtruwając wątrobę?

Wątroba jest ważnym narządem w organizmie człowieka, który odpowiada za metabolizm różnych składników, ale też pełni funkcję naturalnego filtra z toksyn. W związku z tym, należy o ten gruczoł dbać poprzez zdrowe nawyki żywieniowe, tak by go dodatkowo nie obciążać. Aby poprawić funkcjonowanie wątroby, poleca się przynajmniej raz w roku zastosowanie diety oczyszczającej wątrobę, która pomoże odciążyć ten narząd oraz go odtruć z toksyn.

Dlaczego warto stosować dietę odtruwającą wątrobę?

Wątroba jest to bardzo ważny narząd w organizmie człowieka, który pełni wiele funkcji. Przede wszystkim bierze udział w gospodarce węglowodanowej, tłuszczowej oraz białkowej. Oprócz tego odpowiedzialna jest za wydzielanie żółci, przetwarzanie bilirubiny, a także oczyszczanie organizmu z toksyn.

To właśnie ze względu na ostatnią funkcję o wątrobę trzeba szczególnie dbać, ponieważ dodatkowe obciążenie nieprawidłową dietą, zawierającą toksyczne substancje, może skutkować uszkodzeniem gruczołu, a więc niewydolnością wątroby. Po dłuższym obciążeniu nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, ten naturalny filtr dla toksyn sam wymaga oczyszczenia oraz odtrucia.

Dla kogo dieta oczyszczająca wątrobę?

Dieta oczyszczająca wątrobę ma na celu jej odtrucie po prowadzeniu niezdrowego trybu życia oraz stosowaniu przez pewien okres nieprawidłowych nawyków żywieniowych. W związku z tym, istnieją pewne grupy osób, do których dieta odtruwająca wątrobę jest przede wszystkim skierowana:

  • osoby, których dieta bogata była w niezdrowe, przetworzone produkty, a także produkty tłuste i ciężkostrawne, a uboga w witaminy, antyoksydanty oraz błonnik
  • osoby, które odbyły bardzo intensywną oraz długotrwałą dietę odchudzającą (np. jednoskładnikową),
  • osoby otyłe oraz z nadwagą,
  • chorzy na schorzenia związane z pęcherzykiem żółciowym,
  • osoby z podwyższonym cholesterolem oraz wysokim poziomem trójglicerydów,
  • chorzy na wirusowe zapalenie wątroby,
  • osoby, które nadużywały alkoholu i których wykryto alkoholowe stłuszczenie wątroby lub u których zdiagnozowano niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
  • osoby, które przyjmowały leki o działaniu hepatotoksycznym, czyli mogącymi spowodować uszkodzenie wątroby

Warto wiedzieć, że organizm wysyła sygnały, jeżeli wątroba nie funkcjonuje prawidłowo i potrzebne jest jej oczyszczenie. Objawami zaburzonej pracy wątroby są: problemy z trawieniem, wzdęcia, zaparcia, pogorszona przemiana materii, ale też stałe uczucie zmęczenia. Ponadto, nieprawidłowe funkcjonowanie tego organu objawia się poprzez zmiany skórne - zabarwiony na żółto język, liczne wypryski na twarzy i plecach oraz alergie mogą wskazywać na to, że potrzebna jest dieta oczyszczająca wątrobę.

Na czym polega dieta oczyszczająca wątrobę?

Dieta oczyszczająca wątrobę polega na wprowadzeniu do jadłospisu zdrowych produktów, które nie obciążają tego narządu oraz wyeliminowaniu produktów tłustych, ciężkostrawnych oraz przetworzonych. Podczas odtruwania wątroby należy zrezygnować ze spożywania czerwonego mięsa, podrobów, a także tłustych produktów na bazie mleka - masła, sera żółtego czy śmietany. Ponadto należy zaprzestać jedzenia słodyczy, jasnego pieczywa, a także produktów, które zawierają duże ilości soli.

Podczas diety oczyszczającej wątrobę zakazane jest spożywanie alkoholu, picie kawy oraz mocnej herbaty. Wyeliminowanie z diety wymienionych produktów nie oznacza, że dieta odtruwająca wątrobę ma być niskokaloryczna - w trakcie tego okresu nie można się głodzić, zapotrzebowanie kaloryczne powinno być dostosowane do potrzeb danej osoby.

Dieta oczyszczająca wątrobę powinna trwać od 2 do 4 tygodni i należy ją stosować minimum raz w roku, w zależności od potrzeb.

Co jeść podczas diety oczyszczającej wątrobę?

Oprócz eliminacji konkretnych produktów obciążających wątrobę, dieta oczyszczająca ten organ powinna być bogata w następujące artykuły spożywcze:

Dieta oczyszczająca wątrobę - leki i suplementy

Podczas stosowania diety oczyszczającej wątrobę warto dodatkowo wprowadzić suplementy. Kuracja ta nie powinna obejmować leków, jedynie produkty ziołowe o właściwościach wspomagających pracę gruczołu. Są to przede wszystkim herbaty ziołowe oraz napary z ziół, takich jak: mniszek lekarskis, mięta, ostropest plamisty, dziurawiec lub czystek.

Więcej o: