Pęcherzyk żółciowy na straży żółci. Budowa, funkcje i choroby pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy (woreczek żółciowy) ma przede wszystkim magazynować żółć i uwalniać ją w odpowiednim momencie. Leży w pobliżu wątroby. Pęcherzyk żółciowy mogą atakować różne choroby, na przykład kamica żółciowa.

Pęcherzyk żółciowy: co to jest?

Pęcherzyk żółciowy to mały, kilkucentymetrowy narząd, który magazynuje żółć. Jest połączony z wątrobą i dwunastnicą drogami żółciowymi, o których więcej informacji znajdziesz tutaj. Często zamiast "pęcherzyk żółciowy" mówimy "woreczek żółciowy". To nazwa zwyczajowa, która według medycznych norm jest błędna.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Pęcherzyk żółciowy: funkcja

Pęcherzyk żółciowy odpowiedzialny jest przede wszystkim za magazynowanie i zagęszczanie żółci wyprodukowanej przez wątrobę. W pęcherzyku mieści się około 70 mililitrów żółci. Żółć przetrzymywana jest w pęcherzyku podczas głodu, natomiast uwalnia się z pęcherzyka do dwunastnicy wtedy, gdy zaczynamy jeść. Jej wydzielanie stymuluje hormon peptydowy, cholecystokinina. Pod jego wpływem dochodzi do skurczu pęcherzyka żółciowego.

> Przeczytaj: Żółć - wydzielina wątroby niezastąpiona przy trawieniu tłuszczów. Skład i funkcje żółci

Żółć bierze udział w procesie trawienia - pomaga we wchłanianiu tłuszczów oraz witamin A, D, E i K. Poprzez żółć organizm wydala szkodliwy cholesterol, kwas żółciowy, toksyny, leki i inne niekorzystne dla naszego zdrowia substancje.

Pęcherzyk żółciowy: budowa

Pęcherzyk żółciowy leży pod wątrobą, a ściślej - na dolnej powierzchni prawego płata wątroby, w prawym podżebrzu (na wysokości dziewiątego i dziesiątego żebra). Ma długość dziesięciu centymetrów i szerokość czterech centymetrów. Kształt pęcherzyka żółciowego nieco przypomina gruszkę.

Pęcherzyk żółciowy dzieli się na dno, trzon i szyjkę. Szyjka przechodzi w przewód pęcherzykowy, element zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. Przewód odprowadza żółć z pęcherzyka żółciowego do przewodu wątrobowego wspólnego - w ten sposób wytwarza się przewód żółciowy wspólny, który uchodzi do brodawki większej dwunastnicy. Odpływ żółci reguluje zwieracz bańki wątrobowo-trzustkowej, czyli zwieracz Oddiego.

Pęcherzyk żółciowy: choroby

Choroby, które dotykają pęcherzyka żółciowego najczęściej to kamica pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa), zapalenie pęcherzyka żółciowego, ropniak pęcherzyka żółciowego, polip pęcherzyka żółciowego, wodniak pęcherzyka żółciowego i rak pęcherzyka żółciowego.

To także może cię zainteresować:

> Wątroba, a może jednak pęcherzyk żółciowy? Co naprawdę cię boli?

> Jelito grube jak drugi mózg?

Anatomia człowieka: wątroba

Zobacz wideo Anatomia człowieka - wątroba
Więcej o: