Jakie objawy na skórze informują o problemach z wątrobą?

Duża część chorób wątroby nie daje o sobie znać przez długi czas lub objawy są na tyle mało charakterystyczne, że mylimy je z innymi schorzeniami. Dlatego szczególną wagę powinniśmy przykładać do problemów skórnych, które bardzo często są symptomami chorób wątroby.

Chora wątroba daje o sobie znać na naszej skórze. Te objawy są jednak bardzo różnorodne i na tyle mało charakterystyczne, że często trudno skojarzyć je z tym organem. Warto jednak zwracać uwagę na wszelkie nietypowe zmiany na skórze i zgłaszać się z nimi do lekarza.

Choroby wątroby - dlaczego ich objawy są widoczne na skórze?

Wątroba jest bardzo ważnym organem. Odpowiada m.in. za metabolizm żelaza oraz produktów będących pochodnymi rozpadu bilirubiny. Bilirubina jest barwnikiem żółci, w ziązku z tym, gdy wątroba zostaje uszkodzona, biblirubina dostaje się do krwi, która osadza się na tkankach skóry. Stąd na naszym ciele są widoczne różnego rodzaju plamy, tzw. plamy wątrobowe.

Do najczęstszych zmian skórnych spodowowanych uszkodzeniem wątroby należą m.in.: krwiaki podskórne, które pojawiają się przy niewielkich urazach wątroby, zażółcenie skóry przy żółtaczce, pajączki naczyniowe oraz przebarwienia.

Jakie zmiany na skórze świadczą o chorobach wątroby?

Objawy chorej wątroby są widoczne nie tylko na skórze twarzy, lecz także na całym ciele. Pojawiają się przy zapaleniu wątroby, uszkodzeniu lub marskości.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - wątroba

Uszkodzenie wątroby powoduje zmniejszenie zdolności krzepnięcia krwi, dlatego niepokojące powinny być dla nas pojawiające się już po lekkim uderzeniu podkskórne krwiaki. Osoby cierpiące na choroby wątroby często mają charakterystyczne, czerwone wnętrze dłoni. U wielu pojawiają się też pajączki naczyniowe o gwieździstym kształcie.

Bardzo typowym objawem problemów z wątrobą jest zabarwienie skóry na ciele oraz twardówki oka na żółto. Często towarzyszy temu zmiana koloru moczu na ciemniejszy oraz jasny kolor stolca.

Choroby wątroby nie tylko od alkoholu

Osoby cierpiące na marskość wątroby będą natomiast najpewniej obserwowały białe plamki na paznokciach oraz żółtawe grudki na powiekach. Osoby z alkoholową chorobą wątroby mają wiele siniaków, tzw. zespół czerwonych palców i pergaminowy kolor skóry.

Przy wielu schorzeniach (np. wirusowym zapaleniu wątroby typu A) pojawiają się świąd skóry i bolesne rumienie. Choroby wątroby objawiają się również ciemną wysypką w okolicach ust, oczu czy dłoni oraz charakterystycznymi brązowymi plamami na całym ciele.

Może cię też zainteresować:

SINIAKI bez wyraźnej przyczyny - trzeba się martwić?

Więcej o: