Tymianek - małe zielone listki z wielką mocą

Tymianek to zioło znane i lubiane. Ma zarówno właściwości lecznicze, jak i walory smakowe oraz zapachowe. Tymianek działa dezynfekująco i przeciwzapalnie, zwalcza szkodliwe bakterie i grzyby.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Tymianek króluje na naszych stołach jako aromatyczna przyprawa. Warto jednak pamiętać o tym, że tymianek nie tylko ładnie pachnie, lecz także ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Tymianek: podstawowe informacje

Fachowa nazwa tymianku to macierzanka tymianek. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego; dziś uprawia się go na całym świecie. Jest znany od starożytności. Egipcjanie wykorzystywali tę roślinę do balsamowania zwłok oraz konserwowania żywności. Ma wiele gatunków, jednak niektóre funkcjonują jedynie jako rośliny ozdobne (w kuchni wykorzystujemy przede wszystkim tymianek cytrynowy i pospolity). Charakterystyczną cechą rumianku są drobne, zielone listki i małe, fioletowe kwiatki, a także silny zapach i zdecydowany smak.

Tymianek: bogactwo wartości odżywczych

Tymianek obfituje w witaminę C, która stoi na straży naszej odporności. Ma też sporo witamin z grupy B (szczególnie B2, czyli ryboflawiny, która pomaga między innymi w prawidłowej pracy układu nerwowego), witaminę A oraz beta-karoten, niacynę i kwas foliowy. Oprócz tego zawiera żelazo, wapń, selen, potas, magnez i mangan. Co więcej, tymianek ma właściwości antyoksydacyjne. Zawiera flawonoidy, które walczą z nadmiarem wolnych rodników. Działa przeciwzapalnie; wpływa kojąco na bóle reumatyczne.

> Przeczytaj: Antyoksydanty - superbroń przeciwko chorobom i starzeniu się

Tymianek: pogromca kaszlu

Tymianek jest znany ze swojej skuteczności w walce z kaszlem. Olejek eteryczny tymianku, tymol, ma właściwości antybakteryjne. Pomaga w walce z kaszlem (ma działanie wykrztuśne) oraz infekcjami gardła. Płukanie jamy ustnej wywarem z tymianku powinno złagodzić ból i pieczenie. Ekstrakt z tymianku to częsty składnik syropów na kaszel oraz ból gardła.

Tymianek: na brzuszne dolegliwości

Tymianek to świetny środek na niestrawność. Dodanie świeżego lub sproszkowanego (suszonego) tymianku do potraw sprawi, że będą łatwiejsze do strawienia. Regularne picie naparu z tymianku przeciwdziała biegunkom i zaparciom, wpływa łagodząco na schorzenia wątroby oraz podrażniony układ pokarmowy. Działa rozkurczowo i przyspiesza przemianę materii.

Tymianek: środek upiększający

Antybakteryjne właściwości tymianku sprawiają, że jest on ważnym składnikiem wielu kosmetyków do cery trądzikowej i tłustej. Pomaga również w zwalczaniu przetłuszczania się włosów.

Tymianek: przeciwwskazania

Tymianku i oleju tymiankowego w dużych ilościach nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, ponieważ może to prowadzić do uszkodzeń płodu lub przedwczesnego porodu. Nadmiar tymolu grozi zatruciem z poważnymi konsekwencjami - uszkodzeniami nerek, wątroby, serca i ośrodkowego układu nerwowego. Zatrucie tymolem objawia się wymiotami, dusznościami i zapaleniem żołądka.

Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Zobacz wideo
Więcej o: