Badanie ginekologiczne to podstawowe badanie, którym poddawane są kobiety w różnym wieku. Jak przebiega i jakie są wskazania do jego wykonania?
Badanie USG ginekologiczne polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej głowicy (o średnicy około 2 cm i długości około 15-20 cm) w której umieszczony jest nadajnik oraz odbiornik fal ultradźwiękowych o częstotliwości w zakresie 2-50 MHz. Pozwala to na szybkie oraz dokładne uzyskanie na ekranie komputera obrazów przekroju narządów rodnych kobiety. Podczas badania kobieta leży na plecach na leżance lub fotelu ginekologicznym, z dość szeroko rozłożonymi nogami, co pozwala na większy zakres ruchów głowicy.
Badanie USG ginekologiczne można wykonać w każdym dniu cyklu, jednak najlepiej umówić się na nie między 5 a 10 dniem cyklu, zaś kobiety po menopauzie, które stosują hormonalną terapię zastępczą 6-10 dni po zażyciu ostatniej tabletki. W przypadku kobiet w ciąży zalecane jest wykonanie tego badania między 11. a 14. tygodniem ciąży, następnie w 18-20. i po 30. tygodniu ciąży. Rekomenduje się wykonanie USG ginekologicznego jeszcze przed 10 tygodniem ciąży, między innymi w celu jej potwierdzenia i ulokowania.
Badanie jest w pełni bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dla rozwijającego się płodu i może być wykonywane tak często, jak istnieje potrzeba. Nie trzeba się również do niego specjalnie przygotowywać, gdyż może być wykonane o każdej porze dnia. Pamiętajmy jedynie o higienie okolic intymnych. Nie należy obawiać się bólu, bowiem przed badaniem głowica smarowana jest żelem nawilżającym ułatwiającym jej wprowadzenie.
USG ginekologiczne zazwyczaj nie jest wykonywane u kobiet, które mają zachowaną błonę dziewiczą. Niekiedy lekarz może spróbować wykonać badanie z użyciem sondy z cienką końcówką, tak aby nie uszkodzić błony dziewiczej. Jeżeli jednak stan pacjentki, która nie współżyje nie jest pilny i poważny, alternatywą dla USG ginekologicznego jest USG przez powłoki brzuszne lub wprowadzenie głowicy USG doodbytniczo. Przeciwwskazaniem są również świeże np. pooperacyjne rany narządów płciowych.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
USG ginekologiczne, transwaginalne w przypadku kobiet aktywnych seksualnie, które nie są w ciąży i nie mają wskazań do częstszej diagnostyki narządów rodnych, powinno być przeprowadzane profilaktycznie raz w roku, jednak nie rzadziej niż raz na dwa lata. Badanie jest niezwykle istotne, gdyż pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości i chorób, takich jak:
Wskazaniami do badania USG transwaginalnego są również:
USG ginekologiczne transwaginalne pozwala lekarzowi na dokładną ocenę narządów miednicy mniejszej, czyli macicy, szyjki macicy, jej endometrium (błony śluzowej wyścielającej macicy), jajników i zatoki Douglasa. Dzięki temu badaniu możemy poznać liczbę oraz wielkość pęcherzyków jajnikowych, co jest szczególnie ważne dla kobiet starających się o ciążę.
U kobiet w ciąży badanie USG ginekologiczne transwaginalne jest pierwszym badaniem wykonywanym na wizycie przez ginekologa. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca jego wykonanie do 10. tygodnia ciąży w celu potwierdzenia prawidłowej implantacji zarodka w macicy i wykluczenia zagrażającej życiu kobiety ciąży pozamacicznej, dokonania pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej zarodka, pomiaru czynności serca (FHR), określenia wieku ciąży, liczby zarodków i stwierdzenia ewentualnych wad. Badanie trwa zazwyczaj 10-15 minut i pozwala na uzyskanie natychmiastowego wyniku.
Cena USG ginekologicznego - w przypadku prywatnych gabinetów - zazwyczaj wynosi od 100 do 300 zł. Osoby ubezpieczone w NFZ mogą skorzystać z bezpłatnego badania USG ginekologicznego, o ile dana poradnia jest państwowa lub lekarz ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).