Drętwienie rąk w nocy - co oznacza? [przyczyny, ćwiczenia, domowe sposoby]

Drętwienie rąk w nocy może zdarzyć się każdemu i najczęściej mija po kilku - kilkunastu minutach zaś jego powodem jest np. nieprawidłowa pozycja podczas snu. Niekiedy jednak stanowi ono objaw groźnych chorób. Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny drętwienia rąk w nocy, jak możemy sobie pomóc i kiedy koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Drętwienie rąk podczas snu 

Drętwienie rąk podczas snu jest nieprzyjemnym odczuciem, które powoduje przerwanie nocnego wypoczynku i wpływa na jakość naszego życia. Opisywane również jako mrowienie, wibracje, szczypanie, kłucie lub uczucie przechodzenia prądu drętwienie rąk podczas snu łączy się często z uczuciem ciężkości, braku czucia i niezborności ruchowej. Przyczyny powyższych dolegliwości mogą być zarówno błahe jak i spowodowane groźnymi dla życia chorobami.

To nic dziwnego, że czasem zdrętwieje ręka, zwłaszcza gdy zbyt dużo czasu spędzasz przy komputerze lub smartfonie. Czasem jednak to ważny sygnał o stanie zdrowia. Drętwienie rąk i nóg - jest się czego bać?

Drętwienie rąk w nocy - przyczyny najczęściej występujące 

Jakie są najczęstsze przyczyny drętwienia rąk? Jest ono spowodowane ograniczeniem przepływu impulsów nerwowych w wyniku mechanicznego lub termiczno - mechanicznego czynnika oddziałującego na rdzeń kręgowy. Drętwienie rąk w nocy to jeden z objawów następujących chorób bądź urazów:

Pamiętajmy, aby nie wpadać w panikę, gdy zdarzy się nam drętwienie dłoni. Szczególnie jeżeli nie jest dokuczliwy, szybko mija, a nam nic nie dolega.  Do szybkiej wizyty lekarskiej powinny skłonić nawracające czy nasilające się drętwienia lub gdy towarzyszą im dodatkowe objawy np. osłabieni, czy bóle w klatce piersiowej.

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Drętwienie palców u rąk w nocy a ciąża

Drętwienie palców u rąk w nocy zdarza się ciężarnym i najczęściej nie jest powodem do niepokoju, szczególnie w II i III trymestrze. Nieprzyjemne doznania spowodowane są obrzękami, które prowadzą do zespołu cieśni nadgarstka. Na szczęście po porodzie i zniknięciu obrzęków wszystko wraca do normy i nieprzyjemne objawy znikają.

Domowe sposoby na drętwienie rąk

Drętwienie rąk - o ile nie występuje często, nie nasila się i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, a badania lekarskie nie wykazały żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, możemy zwalczyć domowymi sposobami. Jeżeli jego przyczyną jest niewłaściwa pozycja, w jakiej się znajdujemy, to z pewnością pomoże zmiana pozycji i wykonanie prostych ćwiczeń ruchowych rąk takich jak: strząsanie, unoszenie oraz opuszczanie ramion, zaciskanie dłoni w pięść czy krążenie nadgarstka. Ponadto należy unikać wystawiania rąk na bardzo duże różnice temperatur, zalecane jest również noszenie luźniejszej odzieży wykonanej z przyjemnych w dotyku tkanin. Jeżeli przyczyną drętwienia rąk jest stres, pomocne będą ćwiczenia relaksacyjne np. joga połączona z medytacją, słuchanie relaksacyjnej muzyki oraz psychoterapia. Warto również (po konsultacji lekarskiej) rozpocząć suplementację witaminami z grupy B oraz magnezem.

Z innych domowych sposobów na drętwienie rąk polecane są okłady z kory dębu, napar z selera czy octu jabłkowego.

Ćwiczenia na drętwienie rąk

Drętwienie rąk często możemy zwalczyć wykonując poniższe ćwiczenia, pobudzające mięśnie nadgarstka:

  • Stajemy przed stołem lub odpowiednio wysokim blatem i opieramy o niego ręce. Nasze palce są złączone i skierowane ku sobie, a my powoli odchylamy się do tyłu.
  • Stajemy przy ścianie, lewą rękę opierając o nią. Robimy wykrok lewą nogą do przodu utrzymując wyprostowany staw łokciowy. Powtarzamy to ćwiczenie z prawą ręką.
  • Zaciskanie pięści

Drętwieniami dłoni zwykle nie martwimy się tak mocno, jak drętwieniem całej ręki czy ramienia Drętwienie palców u rąk: kiedy powinno zaniepokoić i jak je leczyć?

Drętwienie rąk - do jakiego lekarza trzeba się udać?

Do jakiego lekarza trzeba się udać w przypadku drętwienia rąk? Jeżeli jest ono szczególnie dokuczliwe, nie mija pomimo zmiany diety i stosowania ćwiczeń, lub towarzyszą mu inne objawy, to konieczne należy zasięgnąć porady lekarskiej. Pierwszym krokiem będzie wizyta u lekarza POZ, który przeprowadzi wywiad lekarski i w razie potrzeby skieruje na badania. W zależności od wyników konieczna może okazać się konsultacja z innym specjalistą np. neurologiem czy reumatologiem.

Zobacz też: Drętwienie rąk. Jakie witaminy mogą pomóc zwalczyć ten problem?

Więcej o: