18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Jak zwiększyć libido? Co to jest i od czego zależy?

Libido, czyli najogólniej mówiąc ochota na intymne zbliżenia, zależy od wielu czynników, zaś jego wahania w ciągu naszego życia, czy nawet miesiąca są całkowicie normalne. Zdarza się jednak, że nasz apetyt na seks całkowicie lub niemal całkowicie zanika, co niekiedy prowadzi do kryzysu w związku. Podpowiadamy, jakie mogą być tego przyczyny i jak możemy zwiększyć libido.

Co to jest libido? Poznaj definicję

Co to jest libido? Pojęcie "libido" zostało wprowadzone przez Zygmunta Freuda, który definiował je jako formę energii, poprzez którą popędy życiowe realizują swoje funkcje. Libido, czyli odczuwalne pożądanie seksualne określane jest również jako stan motywacji i zainteresowania obiektami seksualnymi, chęć i dążenie do ich znajdywania oraz samo zaangażowanie w czynności seksualne.

Libido - jak sprawdzić?

Czasami możemy zastanawiać się, czy nasze libido mieści się w normie, najczęściej wtedy, gdy wydaje nam się, że jest ono za niskie lub za wysokie. Pamiętajmy jednak, że jest to bardzo indywidualna cecha, bowiem jedna osoba może potrzebować zbliżeń codziennie, inna zaś znacznie rzadziej. Jak sprawdzić libido? Oczywiście możemy wypełnić różne testy sporządzone przez seksuologów lub psychologów, jednak to my sami najlepiej wiemy, czy w tej kwestii, w ciągu ostatnich miesięcy czy lat nastąpiły jakieś różnice. Całkowicie normalne są również okresowe wahania libido, które będą związane z naszym życiem osobistym i aktualnym stanem psychicznym.

Libido - od czego zależy jego poziom?

Od czego zależy libido? Wpływ na nie mają: biologia, psychika oraz środowisko, w jakim dorastaliśmy i żyjemy. Poniżej lista czynników, które mogą wpłynąć na nasze libido:

Libido u mężczyzn - od czego zależy?

Temat libido u mężczyzn jest związany z powszechnym stereotypem, że prawdziwy mężczyzna zawsze powinien być chętny oraz gotowy do współżycia. Jest to oczywistą nieprawdą, bowiem - podobnie jak u kobiet - u mężczyzn w ciągu życia, pod wpływem najróżniejszych czynników i sytuacji życiowych poziom libido ulega wahaniom. Jeżeli chodzi o wiek, to największe pragnienie miłosnych uniesień występuje u młodych, dwudziestoletnich mężczyzn i utrzymuje się na wysokim poziomie do mniej więcej 35. roku życia. W późniejszym okresie zaczyna nieznacznie spadać, zmniejsza się również ogólna wrażliwość na bodźce. Najbardziej zauważalny spadek libido przypada już na okres andropauzy. Nie bez znaczenia są również czynniki psychologiczne tj. kompleksy, przeżyte traumy, urazy, stres, uprzedzenia, nieprawidłowo zbilansowana dieta, niehigieniczny tryb życia czy nadużywanie alkoholu. Warto również przyjrzeć się swojemu zdrowiu i zażywanym lekom.

Zobacz wideo Zabójcy libido, czyli dlaczego nie mamy ochoty na seks. Czasem wystarczy drobna zmiana

Libido u kobiet - co warto wiedzieć

Libido u kobiet to skomplikowana kwestia, na którą składać się może mnóstwo czynników. Przede wszystkim kobiecym pożądaniem mogą rządzić comiesięczne zmiany poziomu hormonów. Wiele kobiet naturalnie odczuwa większą ochotę na seks podczas dni płodnych, w trakcie których wzrasta szansa na zajście w ciążę. Bywa i tak, że libido wzrasta lub maleje tuż przed miesiączką, lub już w trakcie comiesięcznego krwawienia. Zmiany w libido bywają znaczące również w okresie ciąży, i tu podobnie -  u jednej kobiety z różnych przyczyn (np. strachu o bezpieczeństwo swoje i płodu, złego samopoczucia, huśtawki hormonów) dojdzie do jego zaniku, zaś u innej pożądanie wybuchnie ze zdwojoną siłą. Dzieje się tak zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży, zaś wpływ na to mają hormony takie jak oksytocyna, estrogen oraz progesteron.

U kobiet do wzrostu libido często dochodzi po 30. i 40. roku życia. Jesteśmy wtedy w pełni sił, świadome swojego ciała i potrafimy czerpać z niego przyjemność. Wkraczając w okres menopauzy, znów możemy spodziewać się niekorzystnych zmian w libido, czyli jego spadku. Na szczęście, o ile nie występują medyczne przeciwwskazania, możemy przywrócić równowagę, przyjmując hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Panie stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne, szczególnie tabletki dwuskładnikowe niekiedy odczuwają spadek libido, co bywa skutkiem ubocznym tego typu leków. Jednak można to zmienić, zgłaszając problem lekarzowi, który pomoże dobrać odpowiednią dla nas antykoncepcję.

Odchodząc już od tematu hormonów, na libido u kobiet ogromny wpływ ma psychika. Gdy źle czujemy się same ze sobą, to nie ma co liczyć na ''ogień'' w sypialni. Złe samopoczucie psychiczne może być spowodowane depresją oraz kompleksami odczuwanymi z powodu np. wyglądu. Nie zapominajmy też o uczuciach w związku. Brak bliskości, emocjonalne oddalenie partnerów, kryzysy, rutyna, która z upływem czasu wkrada się w związek czy codzienne zmęczenie obowiązkami domowymi przekładają się na niski apetyt na zbliżenia.

Libido - jak sprawić, aby wzrosło?

Udane życie seksualne to dłuższe, zdrowsze i szczęśliwsze życie, warto więc zadbać o odpowiednio wysoki poziom libido. Niekiedy wystarczy niewielka zmiana nawyków, lecz czasami potrzebna będzie pomoc lekarska.

Co wpływa na poprawę libido?

  • odpowiednio długi sen i codzienny odpoczynek
  • umiarkowana aktywność fizyczna, ćwiczenia relaksacyjne, szczególnie zalecana jest joga
  • zbilansowana dieta bogata w witaminy i składniki mineralne (cynk, selen, witamina E, witaminy z grupy B, kwas linolowy, arginina, beta-karoten). Do naturalnych afrodyzjaków należą: imbir, papryczki chili, banany, figi, owoce morza, cynamon, szparagi, truskawki, orzechy, brzoskwinie, szafran, bakłażan, dynia, gorzka czekolada, gałka muszkatołowa, seler, rozmaryn, lubczyk, ananas, kurkuma, wanilia, granat, gruszki
  • ograniczenie alkoholu
  • rezygnacja z palenia papierosów
  • praca nad związkiem, unikanie rutyny, czułość, rozmowa, wspólne spędzanie czasu

Niestety niektóre z przyjmowanych na stale lub okazjonalnie leków mogą wpływać na nasze libido. Należą do nich:

  • leki przeciwdepresyjne - trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLDP), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI)
  • leki przeciwlękowe - najczęściej pochodne benzodiazepiny
  • leki przeciwpsychotyczne
  • leki antyhistaminowe
  • hormonalne tabletki antykoncepcyjne - dwuskładnikowe
  • leki przeciwpadaczkowe
  • statyny
  • leki stosowane w chorobie wieńcowej i nadciśnieniu tętniczym - blokery kanału wapniowego, diuretyki
  • pseudoefedryna

Jeżeli to możliwe warto poprosić lekarza o zmianę leków na takie, które bez szkody dla zdrowia nie wpłyną na nasze libido.

Zobacz też: Johimbina - właściwości i zastosowanie preparatów z johimby lekarskiej

Więcej o: