Nicienie - objawy zakażenia, przyczyny i leczenie

Nicienie należą do tych pasożytów, które bardzo często stają się przyczyną chorób. W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim dzieci - trudno upilnować je, by nie wkładały brudnych rąk do buzi, nie zjadały niczego podniesionego z podłogi czy trawy, a także nie lizały przedmiotów. Choroby pasożytnicze nie dotyczą jednak wyłącznie dzieci - dorośli również chorują bardzo często. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są jego objawy, a także jak należy zabezpieczać się przed zarażeniem? Zobacz, co powinieneś wiedzieć na temat nicieni.

Nicienie u człowieka - co to jest?

Nicienie należą do obleńców, bytujących przede wszystkim w środowisku wodnym. Zdecydowana większość z nich to pasożyty atakujące zwierzęta i rośliny. Zarażenie się nimi jest niestety bardzo łatwe i może do niego dojść w zasadzie wszędzie. Idealnymi warunkami do tego, by zyskać pasożyta w swoim ciele, jest nieodpowiedni poziom higieny - to szczególnie istotne w środowiskach ubogich, żyjących w niedostatecznie godnych warunkach sanitarnych, ale także wśród dzieci, które niestety nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest unikanie bezpośrednich zagrożeń tego typu na przykład podczas zabawy na podwórku. Do grupy nicieni zalicza się takie pasożyty, jak owsiki - są one jednymi z najbardziej rozpowszechnionych pasożytów, występujących najczęściej u dzieci. O ile owsiki są stosunkowo łatwe do wyleczenia, choć wymagają systematyczności i bezwzględnego przestrzegania niektórych rygorów, o tyle zakażenie włosieniem krętym czy glizdą ludzką stanowią większe niebezpieczeństwo. 

Jak wyglądają nicienie? 

Do nicieni zalicza się kilka rodzajów pasożytów, a ich cechą wspólną jest budowa. Nicienie zbudowane są z podłużnego ciała, na które składa się oskórek, będący warstwą nabłonka, a także warstwa mięśniowa. Nicienie mają ciało zbudowane na zasadzie szkieletu hydraulicznego, a więc składają się z płynu, którym wypełniona jest jama ciała. Stanowi on podporę dla mięśni i dla przewodu pokarmowego. Co ciekawe, nicienie nie posiadają układu oddechowego, a w wymianie gazowej udział bierze cała powierzchnia ciała. Pasożyty owsików są stosunkowo duże - osiągają długość od 3 mm do nawet jednego centymetra. Samice są większe od samców. Glista ludzka osiąga długość nawet do 40 cm - samce są o kilkanaście cm krótsze od samic. Stanie się nieświadomym "właścicielem" pasożytów nie należy do przyjemnych - powoduje szereg nieprzyjemnych objawów.

Te potwory żyją w nas! Uwaga! Wyjątkowo odrażające!

Nicienie - najczęściej występujące rodzaje 

Do zakażenia nicieniami pasożytniczymi dochodzi najczęściej wskutek braku zachowania odpowiedniej higieny. Jeśli przed spożyciem owoców i warzyw nie myjesz ich dokładnie, bądź jesz dużo mięsa (szczególnie kupowanego w różnych miejscach), ryzyko zarażenia się którymś z pasożytów jest spore. W Polsce najczęściej występują: 
owsiki - ten rodzaj pasożyta zagnieżdża się w jelicie grubym, często także w jelicie ślepym. Samce giną po zapłodnieniu samic, a te wydostają się poza organizm człowieka, by złożyć jaja. Owo poruszanie się powoduje objawy w postaci swędzenia okolic odbytu. Odruchowe drapanie się przenosi jaja na dłonie, skąd droga do rozsiania ich na przedmioty codziennego użytku i na innych ludzi jest już bardzo prosta. Owsiki najczęściej występują u dzieci, jednak wystarczy jedna zarażona osoba, by błyskawicznie zachorowała cała rodzina. Posiadanie owsików nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, jednak jeśli zaniedba się leczenie - konsekwencje mogą prowadzić do zaburzeń. 

Glista ludzka - ten pasożyt zamieszkuje jelito cienkie człowieka. Przegryza jego ściany i wydostaje się poza jelito, przenosząc się do krwioobiegu, a stamtąd do pęcherzyków płucnych, gdzie linieje. Następnie wędruje do krtani, przez oskrzela i tchawicę, powodując kaszel. Larwy glisty ludzkiej wydostają się poza organizm poprzez kał i są zdolne do zarażania przez nawet kilka lat. 

Włosień kręty stanowi najgroźniejszą odmianę wśród pasożytów ludzkich z grupy nicieni. Stanowi bezpośrednią przyczynę choroby, jaką jest włośnica - a ta może nawet powodować zgon. Włosień kręty jest mały - od 1,4 mm (samce) do 4 mm (samice). Drogą zakażenia jest najczęściej spożycie mięsa, na których bytują larwy włośnia. Po dostaniu się do żołądka, wydostają się one z otoczek i wędrują do jelita cienkiego, gdzie już po 2 dniach mogą się rozmnażać. Stamtąd dostają się do krwioobiegu, a następnie do mięśni poprzecznie prążkowanych, gdzie mogą żyć nawet przez kilkadziesiąt lat. 

Nicienie - objawy u człowieka 

Objawy, jakie daje obecność nicieni, zależą od tego, jaki konkretnie pasożyt zagnieździł się w organizmie. Najczęściej występującym są owsiki, które powodują nasilony świąd w okolicy odbytu, zwiększający swoją intensywność wieczorami i w nocy. Towarzyszą mu problemy z koncentracją i rozdrażnienie, osłabienie i utrata masy ciała. Glistnica, wywoływana przez glisty ludzkie, może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Często jednak daje o sobie znać przez ogólne osłabienie, nadpobudliwość, obrzęki twarzy, zawroty głowy i reakcje alergiczne. Z kolei najgroźniejsza włośnica alarmuje wysoką gorączką, dolegliwościami ze strony układu trawiennego: bólami brzucha i biegunką, a także bólami mięśni i obrzękami twarzy. 

Nicienie - leczenie 

Leczenie pasożytów przebiega dwutorowo - poprzez włączenie odpowiednich środków farmakologicznych oraz przez przestrzeganie higieny przez wszystkich w otoczeniu zarażonego. Pościel, ręczniki i bieliznę należy wygotowywać, podobnie naczynia -najlepiej jednak unikać używania wspólnych naczyń i sztućców na czas leczenia. 

To również może cię zainteresować:

Więcej o: