Pluskwa to pasożyt, żywiący się ludzką krwią. Zazwyczaj dowiadujemy się o jej obecności dopiero po znalezieniu na swoim ciele charakterystycznych śladów po ukąszeniach. Pluskwa pościelowa zostaje do domu przyniesiona przez człowieka - zdarza się to np. po pobycie w złej jakości hotelu, ale też akademiku, szpitalu lub komunikacji miejskiej. Pluskwy nie są groźne dla człowieka, jednak ich obecność jest niezmiernie uciążliwa. Pozbycie się ich też nie należy do najłatwiejszych zadań.
Ugryzienie pluskwy domowej pojawia się wówczas, gdy pasożyty zagnieżdżą się w naszym domu. Żerują na ludziach zwykle nocą, dlatego efekty ich działań można dostrzec tuż po przebudzeniu.
Miejsca po ukąszeniach rzadko występują pojedynczo. Najczęściej są to grupy kilku lub kilkunastu ugryzień. Konsekwencji ukąszeń pluskiew może być wiele. Część osób nie odczuwa żadnych dolegliwości z tym związanych. U innych może pojawić się:
Ugryzienie pluskwy domowej nie jest bolesne, a miejsce po nim często przybiera postać wypukłego obrzęku, który wywołuje świąd skóry, pieczenie. Nakłucia po ugryzieniach pluskwy domowej znajdujemy na odsłoniętych częściach ciała, np. na brzuchu, szyi, ramionach, barkach, plecach.
Aby mieć pewność, że rany są efektem działania pluskwy konieczne jest znalezienie choć jednego osobnika. Jak wygląda pluskwa domowa? Dorosłe osobniki są bezskrzydłymi owadami, o wielkości około 6 mm. Te, które nie odżywiały się przez jakiś czas mają kolor blado brązowy, a dopiero po żerowaniu przybierają ciemniejszą barwę. Mają dodatkowo dobrze rozwinięte odnóża, które umożliwiają przyczepienie się do skóry w czasie pożywiania się.
Samice pluskwy produkują około 2-3 jaja dziennie. Z racji tego, iż mogą żyć około kilku miesięcy szacuje się, że jeden osobnik składa 500 jaj, które można znaleźć w ciasnych, ciemnych i trudno dostępnych miejscach.
Ugryzienie pluskwy domowej. Zdjęcie ilustracyjne, Kletr/shutterstock.com
Zobacz też: Barszcz Sosnowskiego - groźny gigant. Leczenie oparzeń barszczem Sosnowskiego
Pluskwy są pasożytem bardzo trudnym do odnalezienia. Ze względu na małe rozmiary oraz nocne żerowanie, zlokalizowanie miejsca ich bytowania jest niezwykle ciężkie. Zazwyczaj osoby, które odkrywają, że w ich domu są pluskwy próbują rozprawić się z nimi domowymi sposobami. Nie ukrywajmy jednak, że w przeważającej liczbie przypadków jest to strata czasu. Aby odkryć wszystkie zakamarki, gdzie bytują pasożyty trzeba skorzystać z pomocy specjalisty.
Bez wątpienia, aby pozbyć się pluskiew raz na zawsze konieczne będzie:
Jeśli domowe metody nie wystarczą, zawsze można liczyć na pomoc specjalistów, którzy dobiorą jedną z metod walki z pluskwami domowymi: