Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Czy trzeba konsultować się z lekarzem?

Jak wygląda ugryzienie pluskwy i jakie konsekwencje zdrowotne może wywołać? Sprawdź, co należy zrobić jeśli podejrzewamy ugryzienie pluskwy domowej.

Pluskwa: czym jest i czy jest groźna dla człowieka?

Pluskwa to pasożyt, żywiący się ludzką krwią. Zazwyczaj dowiadujemy się o jej obecności dopiero po znalezieniu na swoim ciele charakterystycznych śladów po ukąszeniach. Pluskwa pościelowa zostaje do domu przyniesiona przez człowieka - zdarza się to np. po pobycie w złej jakości hotelu, ale też akademiku, szpitalu lub komunikacji miejskiej. Pluskwy nie są groźne dla człowieka, jednak ich obecność jest niezmiernie uciążliwa. Pozbycie się ich też nie należy do najłatwiejszych zadań. 

Ugryzienie pluskwy domowej: jak wygląda?

Ugryzienie pluskwy domowej pojawia się wówczas, gdy pasożyty zagnieżdżą się w naszym domu. Żerują na ludziach zwykle nocą, dlatego efekty ich działań można dostrzec tuż po przebudzeniu. 

Miejsca po ukąszeniach rzadko występują pojedynczo. Najczęściej są to grupy kilku lub kilkunastu ugryzień. Konsekwencji ukąszeń pluskiew może być wiele. Część osób nie odczuwa żadnych dolegliwości z tym związanych. U innych może pojawić się:

Ugryzienie pluskwy domowej nie jest bolesne, a miejsce po nim często przybiera postać wypukłego obrzęku, który wywołuje świąd skóry, pieczenie. Nakłucia po ugryzieniach pluskwy domowej znajdujemy na odsłoniętych częściach ciała, np. na brzuchu, szyi, ramionach, barkach, plecach.

Aby mieć pewność, że rany są efektem działania pluskwy konieczne jest znalezienie choć jednego osobnika. Jak wygląda pluskwa domowa? Dorosłe osobniki są bezskrzydłymi owadami, o wielkości około 6 mm. Te, które nie odżywiały się przez jakiś czas mają kolor blado brązowy, a dopiero po żerowaniu przybierają ciemniejszą barwę. Mają dodatkowo dobrze rozwinięte odnóża, które umożliwiają przyczepienie się do skóry w czasie pożywiania się. 

Samice pluskwy produkują około 2-3 jaja dziennie. Z racji tego, iż mogą żyć około kilku miesięcy szacuje się, że jeden osobnik składa 500 jaj, które można znaleźć w ciasnych, ciemnych i trudno dostępnych miejscach.

Ugryzienie pluskwy domowej.Ugryzienie pluskwy domowej. Zdjęcie ilustracyjne, Kletr/shutterstock.com

Zobacz też: Barszcz Sosnowskiego - groźny gigant. Leczenie oparzeń barszczem Sosnowskiego

Sposoby na pluskwy: jak poradzić sobie, gdy znajdziemy je w domu?

Pluskwy są pasożytem bardzo trudnym do odnalezienia. Ze względu na małe rozmiary oraz nocne żerowanie, zlokalizowanie miejsca ich bytowania jest niezwykle ciężkie. Zazwyczaj osoby, które odkrywają, że w ich domu są pluskwy próbują rozprawić się z nimi domowymi sposobami. Nie ukrywajmy jednak, że w przeważającej liczbie przypadków jest to strata czasu. Aby odkryć wszystkie zakamarki, gdzie bytują pasożyty trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. 

Bez wątpienia, aby pozbyć się pluskiew raz na zawsze konieczne będzie:

  • wypranie pościeli oraz ubrań w gorącej wodzie (minimum 60 stopni), co pozwala zabić pluskwy we wszystkich stadiach rozwoju - rzeczy następnie należy włożyć do szczelnych, czystych opakowań, by ponownie nie zasiedliły ich pasożyty
  • drobne przedmioty wkładamy do worka i wymrażamy w zamrażarce przy temperaturze minimum -20 stopni przez 12 godzin
  • odkurzamy podłogę i wszelkie mało dostępne szczeliny, które mogą być siedliskami pluskiew.

Jeśli domowe metody nie wystarczą, zawsze można liczyć na pomoc specjalistów, którzy dobiorą jedną z metod walki z pluskwami domowymi:

  • zamgławianie ULV – jest to metoda, która polega na rozprowadzeniu w pomieszczeniach koncentratu biobójczego za pomocą specjalnego generatora zimnej mgły; pozwala to na wprowadzenie preparatu do najbardziej niedostępnych przestrzeni w pomieszczeniu
  • wymrażanie ciekłym azotem
  • wygrzewanie mieszkania.
Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?
Więcej o: