Objawy zakażenia pasożytami mogą być różne w zależności od rodzaju pasożytów i reakcji organizmu. Zwykle obecność pasożytów wywołuje bóle brzucha, nudności, wymioty, podwyższenie temperatury ciała, utratę masy ciała, a także nadmierną drażliwość oraz problemy z koncentracją. Jeśli u dziecka wystąpią objawy, które mogą świadczyć o obecności pasożytów w jego organizmie, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Odrobaczania nie można bagatelizować, ponieważ pasożyty obecne w naszym ciele wydzielają toksyczne substancje, wpływają na osłabienie układu odpornościowego, pochłaniają erytrocyty oraz wiele składników odżywczych, które są człowiekowi niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Odrobaczania nie należy przeprowadzać na własną rękę, a wyłącznie po konsultacji z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami. Nie jest wskazane odrobaczanie profilaktyczne, nawet jeśli stosuje się jedynie preparaty ziołowe. Co więcej, nie w każdym przypadku, gdy stwierdzone zostanie zarażenie pasożytami, należy wdrażać leczenie – zwykle terapię zaleca się, gdy wystąpią wyraźne objawy chorobowe. Żadne specyfiki, które oddziałują na pasożyty, nie są całkowicie obojętne dla naszego organizmu w związku z czym ich stosowanie bez wyraźnej przyczyny może wywoływać wiele problemów zdrowotnych, takich jak wyjałowienie naturalnego środowiska przewodu pokarmowego. Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać odpowiednie badania, które pozwolą postawić diagnozę i wyeliminować inną chorobę. Najczęściej przeprowadzane badania to badanie kału (zwykle wykonuje się je trzykrotnie) oraz badanie odcisku albo wymazu z okolic odbytu.
Przyjmowanie leków na pasożyty powinien zlecić specjalista. Niektóre z tych leków można kupić bez recepty, jednak nawet ich nie należy podawać dziecku bez konsultacji z lekarzem. Preparaty, które są stosowane do odrobaczania można podzielić na dwie grupy pod względem mechanizmu działania i wpływu, jaki mają na pasożyty.
Leki na pasożyty - do pierwszej grupy leków zalicza się te, które zawierają prazykwantel (stosowany w przypadku tasiemca) albo pyrantel (zwalcza glistę ludzką oraz owsiki). Mają one wpływ jedynie na dorosłe pasożyty, ponieważ porażają ich układ mięśniowo-nerwowy. W związku z tym, że substancje te działają jedynie na dorosłe pasożyty, lek musi być przyjęty w dwóch dawkach w odstępach około 2 – 3 tygodni.
Leki na pasożyty druga grupa do drugiej grupy leków na pasożyty zalicza się mebendazol (zwalcza glistę ludzką, owsiki, tęgoryjce oraz włosogłówkę), niklozamid (stosowany w przypadku tasiemca) oraz albendazol (zwalcza niektóre rodzaje tasiemca, owsiki, glistę ludzką i włosogłówkę ludzką). Leki, których substancją czynną jest jeden z tych środków powodują u pasożytów zaburzenia procesów metabolicznych, w związku z czym oddziałują zarówno na dojrzałe pasożyty, jak i na ich jaja oraz larwy.
Leki zwalczające pasożyty mogą być używane u dzieci w wieku powyżej 2 lat. Mimo, że są one bezpieczne, mogą powodować skutki uboczne, takie jak na przykład uszkodzenie wątroby. Leczenie można wspomagać naturalnymi metodami, na przykład stosując preparaty na bazie ziół, jednak przed ich zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.
W trakcie odrobaczania dzieci należy szczególnie zadbać o higienę. Jeżeli walczy się z owsikami konieczne jest dokładne wysprzątanie mieszkania i wypranie pościeli, ręczników oraz bielizny w wysokiej temperaturze, aby pozbyć się wszystkich jaj i larw pasożytów. Żeby nie dopuścić do ponownego zakażenia konieczna jest profilaktyka. Należy pilnować, aby dziecko często myło ręce, co najmniej po każdym powrocie do domu i przed każdym posiłkiem. Warto nauczyć dziecko dobrych nawyków i pilnować, żeby zawsze miało krótko obcięte paznokcie.
Gdy dziecko bawi się na placu zabaw, w piaskownicy albo w innych miejscach, w których przebywa dużo zwierząt mogących roznosić pasożyty nie należy podawać mu jedzenia. Po powrocie do domu warto dokładnie umyć wszystkie zabawki, którymi dziecko bawiło się na dworze, ponieważ mogą się na nich znajdować jaja pasożytów. Poza tym, przed spożyciem należy dokładnie myć wszystkie owoce i warzywa, a mięso i produkty mięsne kupować jedynie ze sprawdzonych źródeł.