Włosogłówka - objawy i leczenie

Włosogłówka to niebezpieczny pasożyt, który może spowodować szkody w organizmie ludzkim, dlatego trzeba wiedzieć, jak się przed nią uchronić, czyli jakie są przyczyny zarażenia nią.

Włosogłówka - niebezpieczny pasożyt

Włosogłówka to dość powszechny pasożyt, który może wraz z zakażonym pokarmem dostać się do organizmu człowieka. Ponieważ jest dość mały, nie ma problemu, aby wnikał głęboko w błonę śluzową jelita i tam pozostawał przez dłuższy czas, ponieważ często jego obecność nie daje żadnych objawów. 

Jeśli w organizmie zagnieździ się większa liczba pasożytów, mogą pojawić się objawy, z reguły ze strony układu pokarmowego (biegunka, bóle brzucha) oraz układu nerwowego (bezsenność, bóle głowy). To dość niebezpieczny pasożyt, bo u dziecka może spowodować nawet opóźnienie prawidłowego wzrostu albo hamować rozwój. 

Te potwory żyją w nas! Uwaga! Wyjątkowo odrażające!

Zakażenie włosogłówką

Włosogłówka do organizmu człowieka dostaje się wraz z pokarmem, na którym znajdują się jaja pasożyta. Jaja są zazwyczaj przenoszone na produkty spożywcze przez muchy, z którymi następnie dostają się do układu pokarmowego. W jelicie z jaj wylęgają się larwy i uzyskawszy dojrzałą postać przenikają do śluzówki jelita, gdzie odżywiają się krwią żywiciela.

Ryzyko zakażenia wzrasta, kiedy nie są przestrzegane podstawowe zasady higieny. Droga włosogłówki do naszego organizmu najlepiej uzasadnia konieczność częstego mycia rąk - po skorzystaniu z toalety, czy korzystaniu z komunikacji miejskiej. Konieczne jest również dokładne mycie owoców, warzyw oraz jajek.

Do zarażenia włosogłówką najczęściej dochodzi w tych krajach, gdzie jest bardzo ciepło, ponieważ istnieje tam większa możliwość rozwoju bakterii i pasożytów. Jeśli chodzi o Polskę, to włosogłówka ludzka zbiera żniwo głównie na wsiach. 

Włosogłówka – objawy

Niewielka liczba pasożytów może nie dawać żadnych niepokojących objawów, przy większej ilości objawy mogą stać się na tyle dokuczliwe, że konieczna stanie się wizyta u lekarza i głębsza diagnostyka. Do podstawowych symptomów zakażenia należą te ze strony układu pokarmowego i należą do nich utrata apetytu, dotkliwe bóle brzucha, biegunki. Może pojawić się biegunka ze śluzem, a czasem nawet z krwią - to zawsze jest znak, który należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi. Ze względu na spadek apetytu można też zaobserwować znaczne obniżenie masy ciała.

Mogą również pojawić się objawy ze strony układu nerwowego - stany nerwicowe, bóle głowy, zawroty głowy, problemy ze snem.Te sygnały naszego organizmu z reguły przypisujemy stresowi lub przemęczeniu, jeśli jednak mimo odpoczynku nie ustępują, należy je również zgłosić lekarzowi.

U dzieci dodatkowo może się pojawić zahamowanie rozwoju oraz wzrostu.

Włosogłówka - leczenie i działania zabezpieczające

Larwy włosogłówki dość trudno usunąć, ponieważ mają zdolność zakażania nawet przez 5 lat. Są nawet odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. W związku z tym profilaktyka polega przede wszystkim na przestrzeganiu zasad higieny osobistej. Warto też przeganiać muchy, które roznoszą pasożyty.

Samo leczenie natomiast polega na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych takich jak albendazol czy mebendazol, jednak włosogłówka wykazuje dość dużą odporność na te substancje.

Opinie, że kąpiele z mąki i miodu pomagają usunąć pasożyta przez skórę są nieprawdziwe. Zabiegi te nie działają leczniczo, ponieważ włosogłówka bytuje w jelicie i przedostanie się przez jego ściany, a następnie inne narządy w drodze do skóry nie jest możliwe.

To również może cię zainteresować:

Nicienie - objawy zakażenia, przyczyny i leczenie

Pasożyty w ludzkim organizmie: badania, objawy

Tasiemczyca - objawy, leczenie i profilaktyka

Więcej o: