W³osog³ówka - objawy i leczenie

W³osog³ówka to niebezpieczny paso¿yt, który mo¿e spowodowaæ szkody w organizmie ludzkim, dlatego trzeba wiedzieæ, jak siê przed ni± uchroniæ, czyli jakie s± przyczyny zara¿enia ni±.

W³osog³ówka - niebezpieczny paso¿yt

W³osog³ówka to do¶æ powszechny paso¿yt, który mo¿e wraz z zaka¿onym pokarmem dostaæ siê do organizmu cz³owieka. Poniewa¿ jest do¶æ ma³y, nie ma problemu, aby wnika³ g³êboko w b³onê ¶luzow± jelita i tam pozostawa³ przez d³u¿szy czas, poniewa¿ czêsto jego obecno¶æ nie daje ¿adnych objawów. 

Je¶li w organizmie zagnie¼dzi siê wiêksza liczba paso¿ytów, mog± pojawiæ siê objawy, z regu³y ze strony uk³adu pokarmowego (biegunka, bóle brzucha) oraz uk³adu nerwowego (bezsenno¶æ, bóle g³owy). To do¶æ niebezpieczny paso¿yt, bo u dziecka mo¿e spowodowaæ nawet opó¼nienie prawid³owego wzrostu albo hamowaæ rozwój. 

Te potwory ¿yj± w nas! Uwaga! Wyj±tkowo odra¿aj±ce!

Zaka¿enie w³osog³ówk±

W³osog³ówka do organizmu cz³owieka dostaje siê wraz z pokarmem, na którym znajduj± siê jaja paso¿yta. Jaja s± zazwyczaj przenoszone na produkty spo¿ywcze przez muchy, z którymi nastêpnie dostaj± siê do uk³adu pokarmowego. W jelicie z jaj wylêgaj± siê larwy i uzyskawszy dojrza³± postaæ przenikaj± do ¶luzówki jelita, gdzie od¿ywiaj± siê krwi± ¿ywiciela.

Ryzyko zaka¿enia wzrasta, kiedy nie s± przestrzegane podstawowe zasady higieny. Droga w³osog³ówki do naszego organizmu najlepiej uzasadnia konieczno¶æ czêstego mycia r±k - po skorzystaniu z toalety, czy korzystaniu z komunikacji miejskiej. Konieczne jest równie¿ dok³adne mycie owoców, warzyw oraz jajek.

Do zara¿enia w³osog³ówk± najczê¶ciej dochodzi w tych krajach, gdzie jest bardzo ciep³o, poniewa¿ istnieje tam wiêksza mo¿liwo¶æ rozwoju bakterii i paso¿ytów. Je¶li chodzi o Polskê, to w³osog³ówka ludzka zbiera ¿niwo g³ównie na wsiach. 

W³osog³ówka – objawy

Niewielka liczba paso¿ytów mo¿e nie dawaæ ¿adnych niepokoj±cych objawów, przy wiêkszej ilo¶ci objawy mog± staæ siê na tyle dokuczliwe, ¿e konieczna stanie siê wizyta u lekarza i g³êbsza diagnostyka. Do podstawowych symptomów zaka¿enia nale¿± te ze strony uk³adu pokarmowego i nale¿± do nich utrata apetytu, dotkliwe bóle brzucha, biegunki. Mo¿e pojawiæ siê biegunka ze ¶luzem, a czasem nawet z krwi± - to zawsze jest znak, który nale¿y jak najszybciej zg³osiæ lekarzowi. Ze wzglêdu na spadek apetytu mo¿na te¿ zaobserwowaæ znaczne obni¿enie masy cia³a.

Mog± równie¿ pojawiæ siê objawy ze strony uk³adu nerwowego - stany nerwicowe, bóle g³owy, zawroty g³owy, problemy ze snem.Te sygna³y naszego organizmu z regu³y przypisujemy stresowi lub przemêczeniu, je¶li jednak mimo odpoczynku nie ustêpuj±, nale¿y je równie¿ zg³osiæ lekarzowi.

U dzieci dodatkowo mo¿e siê pojawiæ zahamowanie rozwoju oraz wzrostu.

W³osog³ówka - leczenie i dzia³ania zabezpieczaj±ce

Larwy w³osog³ówki do¶æ trudno usun±æ, poniewa¿ maj± zdolno¶æ zaka¿ania nawet przez 5 lat. S± nawet odporne na dzia³anie niekorzystnych czynników atmosferycznych. W zwi±zku z tym profilaktyka polega przede wszystkim na przestrzeganiu zasad higieny osobistej. Warto te¿ przeganiaæ muchy, które roznosz± paso¿yty.

Samo leczenie natomiast polega na stosowaniu leków przeciwpaso¿ytniczych takich jak albendazol czy mebendazol, jednak w³osog³ówka wykazuje do¶æ du¿± odporno¶æ na te substancje.

Opinie, ¿e k±piele z m±ki i miodu pomagaj± usun±æ paso¿yta przez skórê s± nieprawdziwe. Zabiegi te nie dzia³aj± leczniczo, poniewa¿ w³osog³ówka bytuje w jelicie i przedostanie siê przez jego ¶ciany, a nastêpnie inne narz±dy w drodze do skóry nie jest mo¿liwe.

To równie¿ mo¿e ciê zainteresowaæ:

Nicienie - objawy zaka¿enia, przyczyny i leczenie

Paso¿yty w ludzkim organizmie: badania, objawy

Tasiemczyca - objawy, leczenie i profilaktyka