MORFOLOGIA: Eozynocyty (granulocyty kwasochłonne)

Eozynocyty, nazywane również eozynofilami, to jeden z typów białych krwinek tworzących tzw. granulocyty kwasochłonne. Uczestniczą w odpowiedzi immunologicznej organizmu i chronią go przez zakażeniem pasożytami lub wystąpieniem reakcji alergicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Eozynofile powstają w szpiku kostnym z tzw. wielopotencjalnej komórki pnia. Następnie trafiają do krwiobiegu i tkanek gdzie są magazynowane. Podstawowym zadaniem eozynocytów jest ochrona organizmu przed obcymi białkami wywołującymi choroby bakteryjne, wirusowe oraz tymi przenoszonymi przez pasożyty . Eozynocyty stanowią maksymalnie 5 proc. wszystkich leukocytów, a ich prawidłowe stężenie we krwi obwodowej nie powinno przekraczać 35-350 w 1 mm3.

Eozynocyty - normy

Poziom eozynocytów we krwi obwodowej uzależniony jest od pory dnia, stresu, stanu emocjonalnego wysiłku oraz, w przypadku kobiet, od cyklu miesiączkowego. Ich poziom związany jest także ze stanami chorobowymi. Prawidłowe stężenie eozynocytów - u kobiet to 0-0,45 x 109/l, zaś u mężczyzn - 0-0,45 x 109/l.

Przy porównywaniu wyników należy pamiętać, że laboratoria wykonujące badania stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

Eozynocyty - powyżej normy

Znaczne podwyższenie poziomu eozynocytów we krwi obwodowej najczęściej związane jest z chorobą alergiczną, hematologiczną, zakaźną lub pasożytniczą. Wzrost eozynofili pojawia się także u pacjentów z astmą oskrzelową, katarem siennym lub łuszczycą.

Eozynocyty - poniżej normy

Obniżenie poziomu eozynofilii we krwi obwodowej może być wywołane durem brzusznym , czerwonką, urazem, oparzeniem lub pojawić się po dużym wysiłku fizycznym. Zdarza się, że spadek eozynocytów ma związek z hormonami wytwarzanymi przez nadnercza .

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

Czas protrombinowy

PLT

Limfocyty

Hemoglobina

Hematokryt

Więcej o: